Superman: Mír na Zemi

Comics recenze

Není většího superhrdiny nežli Supermana. Můžete se mnou nesouhlasit, ale to je tak všechno. Stejně tak není většího kreslíře něžli Alexe Rosse. Přidejte k tomu hvězdného scénáristu a výsledkem může být komiks, který se stane klasikou. Stejně jako Mír na Zemi.

"Vánoční je čas, když bída kruší člověka zvlášť těžce a hojnost se raduje." 

Tento citát Charlese Dickense z povídky Cvrček na krbu zcela jasně vystihuje Supermanovu náladu, když v Metropolis při rozsvěcení Vánočního stromu zachrání vyhladovělou dívku. I zrodí se v hlavě Muže z oceli plán: Zbavit svět hladu. Jakkoli se to může zdát bláhové.

Hned na začátek si musíme ujasnit  jednu zásadní věc. Superman: Mír na Zemi není superhrdinským komiksem. Pokud k této knize budete přistupovat stejně jako k ostatním supermanovým dobrodružstvím, nezbyde vám nic než pocit prázdnoty a zklamání. Mír na Zemi se totiž svým přístupem a úhlem pohledu vymezuje z  mantinelů daných žánrem a stává se knihou, která dokáže oslovit široké publikum. Nejinak zapůsobil i na mě.

Spíše než superhrdinským, označil bych Mír na Zemi za Ikonický. A spíše než komiksem, hodilo by se pojmenování Obrazový (podpořené naprostou absencí komiksových bublin). Do rukou se nám tedy dostává ikonická obrazová kniha, jejíž poselství je silné, aktuální v dnešní době stejně jako před jedenadvaceti lety, kdy Mír na Zemi poprvé vyšel. Problém celosvětového hladu je palčivý, dotýká se každého z nás. Není tedy divu, že jakákoli osvěta působí tak trochu agitačním dojmem. Nejinak je tomu i zde. Superman je prvoplánově kladný, ostatně tak jako vždy, nicméně skrze stránky této knihy je schopen předávat svoji sílu. Superman zde zastává místo božské entity zcela po právu. Předává nám totiž své pocity pramenící z bezmoci, se kterou je nucen sledovat to lidské hemžení. A jakkoli je jeho snaha o nasycení celosvětové populace určená k nezdaru, neznamená to nezbytně, že se význam minul účinkem. 

Za scénáristickou předlohou této jednohubky není nikdo menší než Paul Dini, držitel ceny Emmy za scénáře dnes již legendárního seriálu Batman: The Animated series. Za kraťas Batman: Mad love získal cenu Harvey i Eisnera (česky vydala Crew v roce 2009). Jeho tvorba je vybroušená do nejmenšího detailu, byť u knihy Mír na Zemi se může na první pohled zdát mdlá a povrchní. Při opětovném přečtení jsem ale musel uznat, že vše, co měl Dini na srdci, byl schopen předat čtenáři na cca šedesáti stranách, aniž bych měl pocit nějakého ochuzení, spíše naopak. Superman je sice hlavní postavou, ale hybatelem děje musí býti vždy lidé. A ani Muž z oceli s tím nic nezmůže.

Malba Alexe Rosse pouze podtrhuje pocity, které ve mě Diniho scénář vyvolal. Opět se jedná o fantastickou práci, která povyšuje deváté umění na úrověň, kam jiné komiksové knihy nikdy nedosáhou. Pravda, jeho akce postrádá dynamiku, o klasickém sekvenčním přístupu také nemůže být řeč, ale je to Alex Ross: Stačí otevřít knihu na jakémkoliv místě, a dokážete s tichou bázní studovat každý detail knihy. Stejně jako tomu je u ostatních Rossových prací, i zde musím výtvarnou stránku věci pouze pochválit.

Superman: Mír na Zemi není grafickým románem, který se bude líbit každému. Pokud máte rádi klasické superhrdinské komiksy, obloukem se mu vyhněte. Pokud jste ale fajnšmekři, kteří ocení trochu jiný přístup k modročervené popkulturní ikoně, navíc zabalený v precizní Rossově kresbě, neváhejte ani minutu. Mír na Zemi se vám za to bohatě odmění. I přes trochu pochmurné pocity, které ve vás četba zanechá.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Superman: Mír na Zemi

Paul Dini,, Alex Ross

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 6/2019

Překlad: Ludovít Plata

Formát: 252 x 344 mm

Počet stran: 64

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři