Sweet Tooth: Mlsoun 3

Comics recenze

Každý příběh jednou končí, a tak i vyprávění o Gusovi, Jepperdovi, přeživších a smrtonosné nemoci muselo dospět do velkého finále. Post-apokalyptické putování přináší poslední část své fascinující výpravy.

Loni před vánočními svátky dostali komiksový fanoušci v českých končinách jeden pořádně macatý předčasný dárek. Vydavatelství Crew přineslo na trh první díl souborného vydání velmi oceňované knihy Sweet Tooth s českým podnázvem Mlsoun populárního scénáristy Jeffa Lemira. A byla to prostě a jednoduše přesně taková bomba, jako všichni čekali. Příběh zasazený do post-apokalyptické budoucnosti (nebo přítomnosti?), ve kterém lidstvo z větší části podlehlo záhadné smrtelné nemoci a děti se rodí jako napůl lidé a napůl zvířata je krásně napsané a vytvořené možná až nečekaně civilní drama, které si čtenáře postupně omotá kolem prstu a nepustí ho. Stejně skvěle navázal i druhý díl, který vyšel hned v květnu. No a nyní se společně dostáváme na závěr vyprávěné cesty a do epického finále příběhu ústřední dvojice Guse a Jepperda. No a samozřejmě i všech ostatních – Wendy, generála Abotta, doktora Singha a dalších.

Příběh si velmi šikovně pohraje se čtenářovou myslí a doteď se snad mohlo zdát, že celou podstatou bude přijít na kloub záhadné nemoci, najít lék a pochopit podstatu malých mutantů. Jenže ono to vlastně o tomhle vůbec není. Tohle je ve výsledku spíš příběh na pozadí, který tlačí děj nějakým způsobem dopředu, ale to hlavní je mnohem hlubší. Tohle je totiž příběh o přežití, o vymanění se a hledání vlastní životní cesty, o cestách životem a dospívání, ale i přátelství, ceně za život.

A přitom třetí kniha začíná tak zvláštně. Místo pokračování výpravy s Gusem na Aljašku k rozluštění záhady, se dostáváme na práh 20. stol. , kdy sledujeme záchranou výpravu na sever severoamerického kontinentu, kde se dozvíme o prvním setkání s nemocí, ale jsme i svědky hrůz, jaké může člověk ve svém strachu a nevědomosti způsobit. To hlavní ale začíná záhy, kdy se vracíme ke starým známým a sledujeme pokračování rozjetého příběhu s hlavními postavami. A vše různým tempem směřuje k finále, které propojí všechny linky a uzavře dokonalý příběh dokonalým koncem. A zároveň i velmi srdceryvným epilogem.

Třetí Mlsoun přináší krásně vyvážené, ale hlavně perfektně gradující drama, které postupně narůstalo předchozími dvěma knihami, a které zde ve všech ohledech dojde svého konce. Musíte smeknout před Lemirovým umem a tím, jak se mu povedlo všechny linky pospojovat a zakončit a zároveň příběh i dosti upozadit a do popředí postavit menší či větší osobní dramata a osobní linky, které se v příběhu vinou. A je jedno, zda je to komplikovaný vztah Guse a Jepperda, který se postupně mění a obrací, aby nakonec dospěl do přátelství a pochopení, ale i Gusovo dospění z malého naivního kluka, ovlivněného otcem nebo třeba obyvatel přehrady Walter Fish, který rozhodně není takovým milým dobrákem, za kterého se snaží schovat.

I ty nejmenší detaily a věty mají v příběhu smysl a Lemire nic nevyplňuje prázdnou vatou a vycpávkami. Co se čtenáři může zpočátku jevit jako nevinné intermezzo nebo odbočka, to se o několik sešitů a kapitol dál ukáže jako zcela zásadní informace, myšlenka a část příběhu.

Ano, Jeff Lemire servíruje na jednom podnose velmi syrový a tvrdý svět, jen aby ho osídlil vytříbenou hloubkou a umně dávkovanými emocemi a životem, které vás chytnou, nepustí od knihy a donutí k nejedné slze. Takže připravit kapesníky.

V každé z Lemirových knih je dán důraz na emoce. Právě to je jeden z faktorů, proč jsou knihy tohoto autora tak oblíbené. Jeho práce s postavami, emocemi a osobností je naprosto úchvatná a právě v Mlsounovi je postavena snad ještě o stupeň výše, než v předchozích knihách.

Svůj díl na úspěchu celého komiksu a příběhu má i Lemirova originální autorská kresba, která podtrhuje silné a emocionální vyznění příběhu a postav. A velmi povedená je i kresba Matta Kindta, který se zhostil úvodního vyprávění, a který velmi šikovně doplnil a podpořil Lemirův kresebný styl, ale i příběh jako takový. No a pozadu nezůstává ani Nate Powell, ve svém příspěvku a odbočce k Abbotovi.

V závěru knihy pak čtenář nalezne bohatý doprovodný obsah, kterému jako pomyslný král vévodí velmi obsáhlý a zajímavý rozhovor s Damonem Lindelofem, který dovoluje nakouknout do autorovi mysli, jeho pohnutek, myšlenek, tvorby, ale i třeba odpovědi na to, zda si dokáže Jeff Lemire představit seriálovou verzi Mlsouna. Zvlášť s ohledem na fakt že toho jsme se na Netflixu dočkali již v loňském roce.

Třetí Mlsoun je naprosto famózní, pětihvězdičkové finále, které umně zpracovaným mixem akce, emocí, hutného příběhu a perfektních kulis, přináší závěr, který předčí vaše očekávání a nabídne naprosto vše, co od takového příběhu a vyvrcholení lze čekat. Příběh o krásách i ošklivosti světa, lásce a přátelství, který vás chytí, zaryje se vám do srdce a i po přečtení v něm zůstane pevně usazen.

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Sweet Tooth: Mlsoun 3

Scénář: Jeff Lemire

Kresba: Jeff Lemire, Matt Kindt, Nate Powell

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2022

Překlad. Michael Talián

Počet stran: 368

Formát: 168 x 258 mm, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři