Sweet Tooth se poprvé zakousl do tyčinky

Comics recenze

Jeff Lemire napsal a nakreslil comics o doslovném paroháči v hlavní roli. Mladý devítiletý chlapec je jedním z těch, kteří se potýkají se zvířecími rysy  a postapo světě. A aby toho nebylo málo, žije jen se svým otcem  a nemůže se podívat dál než pár kroků od domova.

Poměrně záhy se však situace změní a malý polo-jelen se setkává s mužem, který mu dá přezdívku Sweet Tooth a ukáže mu, že svět není takový, jak ho otec chlapci popsal. Vydávají se spolu na cestu, při které na sebe naráží naivita mladého hocha a cynismus postaršího harcovníka.

Během pár dní je toho na Sweet Tootha vychrleno docela dost, až se čtenář pozastaví nad tím, jak dobře zvládá setkání s cizími lidmi, když nikdy předtím žádné neviděl a jak dobře se potýká se světem plným násilí. Je pravdou, že občas ukápne slza, ale neumím si dost dobře představit, že by asociální dětství nezanechalo na duši dítěte hlubší následky. Podobné úvahy nad uvěřitelností hlavního charakteru mě brzy přešly, protože svět vytvořený Jeffem Lemiere mě naprosto pohltil a i když je první book narvaný jedním klišé za druhým, byl jsem nadšen. Zastávám názor, že když se vydaří dobře používat klišé, příběhu to jedině prospěje. A tady to platí dvojnások.

Kresba se nebojí karikatur či nedotažených detailů, což vše přispívá potemnělé atmosféře rozpadlého světa v čele s lidmi, kteří na sobě mají nějaký ten prvek z říše zvířat. Nejvíc bych vyzdvihl moment, kdy Sweet Tooth kouká do očí divokého jelena, se kterým se střetne v hlubokém lese.

Podtrženo sečteno, Sweet Tooth - Out Of The Deep Woods je book, který člověka navnadí na další čtení. Škoda, že kvalita papíru stojí za starou belu. Ale kompletní Sweet Tooth je již venku a třeba se dočkáme nějakého super hardbackového vydání.

 

Sweet Tooth #1: Out Of The Deep Woods
Jeff Lemire
Nakladatel: Vertigo
Rok vydání: 2010
Počet stran: 126
Rozměr: 168 x 257 mm

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Partneři