Sweeth Tooth - Mlsoun 1

Comics recenze

Sice jsme si museli pár let počkat, ale stálo to za to. Po letech tajných přání, hlasitých proseb a dlouhých promodlených večerů se v Crew smilovali a vydali na náš trh podle všeho jeden z nejlepších komiksů posledních let - Sweeth Tooth.

Jestli se nějaký komiksový autor za poslední roky probil do srdcí českých komiksových nadšenců silou vrtné soupravy, pak je to nesporně Jeff Lemir. Ať už se jedná o sérii Černá palice nebo „jednohubky“ Rváč, Essex County či Potápěč, každý z těchto příběhů si okamžitě našel své fanoušky a Lemirův jedinečný styl a um přinesl autorovi nemalou slávu a řady obdivovatelů. Osobně se mezi ně řadím také, jak jinak. Lemirovi knihy mají jedinečný styl, atmosféru, hloubku, přesah a nebojí se témat, která jsou všechno možné, jen ne běžná.

Sweeth Tooth - Mlsoun začal původně vycházet u Vertiga - to je ta lepší, drsnější, dospělejší a odvážnější sestra DC - v roce 2009 a svou pouť ukončil v roce 2013. Následně příběh vyšel v řadě souborných vydání, kdy česká verze vychází z omnibusové verze, kdy je celý příběh rozdělen do pouhých tří tlustých svazků a podle posledních informací bychom se tak mohli celé story dočkat ještě v letošním roce. No není to paráda? Je!

Když už se tu začínám rozplývat, asi by bylo dobré vůbec říct, o čem tenhle příběh je, že?

Před sedmi lety (myšleno v rámci děje) zasáhla lidstvo děsivá tajemná epidemie, které zabila miliardy lidí a zdecimovala a rozvrátila společnost. Ti kdo přežili se stále bojí nákazy a spíš přežívají v až klasickém postapokalyptickém světě plném násilí a strastí. Aby toho nebylo málo, v podstatě se přestali rodit děti. A ty co se narodí mají zvířecí podobu. Nebo aspoň ocásek, ouška, parůžky nebo jiné animální prvky. Ovšem na rozdíl od „lidí“ jsou hybridi imunní vůči nákaze. To nemůže zůstat bez povšimnutí, a tak jsou hybridi ve jménu „dobrých zítřků a lidství“ chytáni, zkoumáni a pitváni. Takto tedy vypadá svět.

A v tomhle světě, daleko od všech a všeho žije v lese Gus se svým otcem. Zatímco tatík je normální, hlavní hrdina Gus je jelen. Nebo prostě hybrid mezi chlapcem a jelenem. Po otcově smrti se v lese objeví lovci s jediným cílem - našeho milého, naivního jelínka se sklony k mlsání ulovit. Z téhle šlamastyky mu pomůže Jepperd. Hromotluk, bývalý hokejista a relativní násilník, který Gusovi slíbí bezpečí v rezervaci pro podobné hybridy. A že ne vše bude takové, jak se na první pohled zdá, to asi říkat ani nemusím, že? Zkrátka příběh začíná a postapokalyptická road movie napříč zničenými státy, plnými strastiplných osudů a příběhů nabírá svůj směr.

Malý chlapec je naivní postavou, která zná pouze kázání svého otce, izolovaný od zloby a hrůz světa. Proti němu stojí v kontrastu dospělý obr, který toho za sebou má víc než dost a jehož pohnutky dohnaly k činům, na které by raději zapomněl a utopil svůj žal ve flašce whisky. Na jednu stranu tak dostáváme poměrně tradiční konstrastovou kostru dvou světů, které se střetnou na pozadí apokalyptických událostí. Jenže tohle napsal Jeff Lemir, dámy a pánové.

Mlsoun byl jedním z prvních autorských komiksů dnes již velikána svého řemesla. A i přesto mu ve Vertigu věřili a dostal poměrně volné pole působnosti, což obrátil v zajímavý, hluboký, plný symboliky, myšlenek a přesahu.

A to jsme pořád jen v první třetině příběhu. Příběh je sice zajímavý, ale pořád jsme jen na začátku a ač se dozvídáme mnohé, stále zůstává nemálo nezodpovězených otázek a obřích otazníků, na jejichž zodpovězení si budeme muset počkat (to je smůla, když čtete jen v češtině).

Asi je třeba zmínit loňskou seriálovou adaptaci Netflixu. Inu oproti ní není komiks vůbec pohádkový, Gus není přechytralé dítě přicházející do puberty, ale absolutně nezkušený chlapec, který na všechno kouká skrze své růžové brýle. Tím neshazuji seriál, pořád ho řadím k těm lepším adaptacím, ale narovinu komiks je zkrátka někde jinde a o několik řádů výš.

Kromě scénáře se Jeff Lemir postaral i o kresbu. Jeho hranatý, drsný a ne úplně cíleně líbivý styl je dosti specifický  a pravděpodobně jako vždy rozdělí publikum. Jedni ho budou milovat, druhým nikdy k srdci nepřiroste. Pravdou ale nesporně je, že k drsnému a místy dost syrovému příběhu sedí perfektně a při čtení vás naplňuje tou správnou atmosférou a z každého panelu cítíte to správné mrazení a hrozbu konce světa. Svou roli na celkovém vyznění mají jistě i barvy José Villarrubia, díky kterým se celek ještě více vzdaluje jakémukoliv srovnání s mainstreamovou grafikou.

Jak už jsem zmínil výše, tak Mlsoun u nás vychází v podobě omnibusového vydání, kdy první kniha má hned 12 sešitů v povedeném velkém formátu a pevné vazbě s přebalem, díky čemuž kniha působí opravdu jedinečným a výjimečným dojmem. 

Překlad Michaela Taliána se povedl na výbornou.

Sweeth Tooth - Mlsoun je zkrátka parádní komiks, který u nás nevychází každý den, a který ukazuje genialitu svého autora v plné šíři. První knihu spořádáte takřka na jeden zátah a budete netrpělivě vyhlížet pokračování a závěr. Mohl bych tady vypisovat hromadu superlativ a vychvalovat knihu a Crew do nebes, ale zkrátíme to - tohle je jedna z top3 komiksových knih roku 2021 u nás.

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Sweeth Tooth: Mlsoun 1

Scénář: Jeff Lemire

Kresba: Jeff Lemire

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2021

Překlad: Michael Talián

Počet stran: 296

Formát: 168 x 258 mm, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři