Tajná invaze je tady!

Comics recenze

A je to tady! Jeden z největších marvelovských eventů pod taktovkou Briana Bendise! Skrullové se vynořují odnikud a vy si nemůžete býti jistí naprosto ničím, krom síly svých paží! Jak si tento crossover stojí patnáct let po svém vydání? A komu budete věřit vy? 

Jako by toho naši hrdinové v posledních letech nezažili více než dost! Kvůli vládnímu programu registrace superhrdinů jsou Avengers minulostí. Tony Stark hlídá světový mír, Captain America je mrtvý a Thor opustil Zemi. Události popsané v eventu Civil war předcházejí nové, mnohem větší hrozbě. Skrullové - rasa dobyvatelských mimozemšťanů - si na naši zelenou planetu dělala již dlouho zálusk. A s jejím ovládnutím začali pomalu, nenápadně, již před drahnou dobou. Nyní uzrál čas, aby se ukázali noví vládci. Tajná invaze vrcholí!

Tajná invaze je tak velký crossover, že jste o něm prostě museli slyšet. Skrullové již roky na Zemi infiltrují důležié posty využitím své schopnosti měnit podobu. Pak si nemůžete být jistí naprosto ničím - ani tím, že vaše žena je skutečně vaše žena. U dlouhodobě rozhádaných hrdinů je paranoia to poslední, co potřebují - a právě proto jí budou doslova zahlceni! Mazaní Skrullové totiž zničili i ty poslední zbytky důvěry, která držela již tak pocuchané nervy hlavních postav světového dění. Co to znamená pro nás? Pořádnou mlátičku!

Pod touto megaakcí je podepsaný Brian Michael Bendis. Muž, který si vydobil renomé jakožto tvůrce psychologicky věrných postav a mistrných dialogů. Připomenu snad jen fantastického Daredevila (který u nás bohužel nedovyšel) a sérii Ultimate Spider-man. U nás je známý taktéž díky eventu Secret war, který trochu pomrkává právě po Secret Invasion jak jménem, tak drsným zneužíváním důvěry ostatních při sledování vlastních cílů. 

Tajná invaze je rozsáhlý event, klenoucí se přes osm sešitů. A bohužel i zde máme chronické bolístky a neduhy trápící každý velký komiksový crossover: prostě jsme hozeni doprostřed děje. Hned od prvních stránek se budeme muset nějak porvat nejenom s plejádou barevných kostýmů, ale i s nepřehledností toho, kdo zrovna komu dává na budku. Pro začátek budete slastně pomlaskávat a rochnit se blahem, jak to krásně odsejpá. Časem jsem se ale i já ztratil v atmosféře chaosu a ničení neznajícího hranic. Rány pěstí, míhající se od samého začátku, alespoň dávají zapomenout na malé rejpnutí v tom smyslu, že Tajná invaze v podstatě není tajná: obsazení Země nabírá na obrátkách a Skrullové se začínají odhalovat. A právě to je pro nás a naše hrdiny ta příslovečná kudla do zad: najednou nevíte, komu můžete věřit a kdo vás nakope do kulí. Vybudování silné paranoidní atmosféry brání pouze neustálý boj, let a míhání, které nás nenechá vydechnout. Na neznámé superhrdiny a padouchy si zvykneme rychle - prostě další pláštěnkáři. Ale vražedně rychlé tempo vyprávění, kdy se všichni mydlí hlava nehlava, časem uondá každého. Je to nezvyklé, ale uvítal bych zde - mnou nenáviděné a opovrhované - vysvětlující texty. 

Nic naplat - Tajná invaze je velká událost, která ovlivnila celé marvelovské universum a jejíž znalost je takřka nutností. MCU již brzy vydá vlastní seriálovou podobu Tajné invaze, která by měla sázet právě na nedůvěru a hutnou, špionážní atmosféru. Takový thriller bych uvítal i v komiksu. Brian M. Bendis sice odvedl mistrnou práci, ale je škoda že nešel více do hloubky. Takto se nám do ruky dostává "jen" pořádná steroidní mimozemsko-hrdinská mlátička. A že tam těch pěstí létalo požehnaně!

KOUPIT TAJNOU INVAZI PŘÍMO U CRWE

Tajná invaze 

Brian M. Bendis, Leinil F. Yu

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 5/2023

Překlad: Jiří Pavlovský

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 256

Provedení: Hardback s přebalem

 

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři