Temné noci: Metal

Comics recenze

Před Temným rytířem stojí jedna z největších a nejtemnějších výzev jeho života. Tajemství staré jako sám čas ohrožující celou realitu. A aby toho nebylo málo, je tu několik dalších verzí Batmana, které ale rozhodně nekopu za ty hodné. Temné noci mohou začít.

V loňském roce vtrhl na český trh velký společný projekt nakladatelství Crew a BB art s názvem Znovuzrození hrdinů DC, což není v podstatě nic jiného, než nový restart oblíbených superhrdinů s jedním velkým příběhem táhnoucím se napříč univerzem (viz letošní Odznak od Crew). V rámci téhle linie jsme se dočkali hned několika Batmanovských řad – „klasické“ od Toma Kinga, Detective od Jamese Tyniona IV. a také All-Star od Scotta Snydera. A právě posledně jmenovaný dostal možnost napsat asi největší a nejoriginálnější netopýří příběh posledních let s názvem Temné noci: Metal. I když on ho nenapsal tak úplně sám a v jádru jde o velký společný crossover několika řad. A tady vzniká hned první (nebo spíš dva) a největší problém téhle knihy, na který musím poukázat. V první řadě asi každý ví, že Snyder psal Batmana v rámci chválené řady New 52, a i když teď jsme ve Znovuzrození a kniha Metal se k němu hrdě hlásí, její autor se vrací s odkazy a myšlenkami dost zpátky k proslaveným „sovičkám“, a proto pokud nechcete ani trochu tápat, je lepší si minimálně prvních pár knih přečíst. Druhý problém nastává se zmiňovaným crossoverem, což je pro českého čtenáře problém, v tom že u nás nevychází (a pravděpodobně nebudou) některé řady, jako třeba Nightwing nebo Teen Titans, i když jsou v Metalu použité jejich sešity v jedné z částí. A upřímně ono potom trochu trvá se zorientovat nebo si dát dohromady všechny odkazy, což je zrovna u tohohle komiksu vážně škoda.

Snyder se rozhodně nedrží se svým příběhem nijak zpátky a hned od začátku rozehrává velkou show, která svými základy sahá právě až k Sovímu tribunálu. Vždyť taky trojice knih má přes 700 stran! Batman odhalil jedno ze střežených a ukrytých tajemství minulosti, a jak tomu už tradičně bývá, snaží se vše vyřešit sám a po svém, bez ohledu na své kolegy z Ligy spravedlnosti nebo Bat-family. Za Mnohovesmírem se skrývá Temná strana (ne, nehrajeme si na upside down ze Stranger Things), místo, kde se zhmotňují ty nejděsivější představy, noční můry a sny, zkrátka místo, které je špatností prolezlé skrz na skrz a kam se rozhodně nechcete nikdy dostat. Tajemná síla se nyní snaží dostat z této temné strany do normálního světa za pomocí tajemných kovů a ještě tajemnější brány a zničit tak vše, co jí přijde do cesty a změnit realitu do něčeho zrůdného. A právě tomu se Batman snaží zabránit a vše po svém vyřešit. Tahle výzva je ale možná i nad schopnosti Temného rytíře a bude ho stát víc, než si dokázal kdy představit. (pozor spoiler) A to navíc nikdo nečekal, že se po neúspěchu na scéně objeví 7 alternativních verzí Batmana, kteří ale nemají nijak šlechetné úmysly, jeden je psychopatičtější než druhý a vládne jim Batman, Který se směje. Právě on za pomoci záporáků jako Riddler nebo Bane promění Gotham v peklo na zemi – a tady musí nastoupit Gothamský odboj v podobě Mladých titánů, Nightwinga nebo Sebevražedného oddílu, aby pomohli tomu „správnému“ netopýrovi. Víc toho vyzrazovat nechci, protože spoilery by vás mohli ochudit o zážitek z knihy.

Snyder drží otěže příběhu pevně v rukách a je vidět, že svůj příběh a jeho vývoj promyslel do posledního detailu. Právem je to jeden z nejlepších autorů Batmana. Ovšem ač právě on stojí za jádrem celé story a vymyslel celý základ, tak na scénář jako takový nebyl sám. V DC sice vynechali Toma Kinga, ale svou rukou přispěli autoři „svých“ řad v Rebirthu - James Tynion IV (Batman Detective Comics), Benjamin Perci (Teen Titans), Benjamin Seeley (Nightwing), Rob Williams (Sebevražedný oddíl). Každopádně Snyder nápad hry s temnou stranou vesmíru a zónou nočních můr je oproti klasickým paralelním vesmírům, jak je známe z historie DC, vítanou a osvěžující změnou. Co zůstává stejné jako vždy, je velký rozsáhlý příběh a obrovské množství postav ze všech možných komiksových řad.

Ke Scottu Snyderovi patří už od dob New 52 (a už je to tu zase) kreslíř Greg Capullo. Ovšem zde dostal na pouze dva sešity titulních Temných nocí a o zbytek knihy se postarali jiní tvůrci. Upřímně tuhle roztříštěnost nemám v jedné knize zrovna rád, i když atdy je pochopitelná – každý si kreslí tu svou zavedenou řadu, a je to tedy daň za využití sešitů z nich. Na druhou stranu první dva vysvětlující sešity – Výheň a Lití – si rozdělili vynikající kreslíř superhrdinů Jim Lee, Andy Kubert a John Romita Jr. A jejich zpracování je skvělé. Horší situace už byla s trojicí příběhů Gothamského odboje, kdy každý kreslil někdo jiný, a to dost odlišně. Výsledek pak působí hrozně nekonzistentně a rozdíl třeba mezi Pelletierem (Nightwing) a Šejićem (Oddíl) je obrovský.

Temné noci je těžké hodnotit samostatně, protože se přeci jen jedná o první díl trilogie, která bude logicky nejlépe fungovat jako celek. Snyder s Capullem a jejich sekundanti rozdali v první knize karty víc než zajímavě a už se nemůžu dočkat, až uvidím, kam se příběh a osudy všech posunou. Metal má zkrátka skutečně dobře rozjeto, a pokud udrží tempo, klidně ho označím za jeden z nejlepších příběhů Batmana posledních let. Na tohle hodnocení si ale bude muset kniha počkat, dokud nevyjde i zbytek řady – což by naštěstí mělo být ještě letos. Na druhou stranu je pravda, že křtu knihy se zúčastnila i legendární kapela Arakain, a je tak vidět, že Crew Temným nocím věří. A já zatím taky, protože přesně nějakou podobně silně našlápnutou bombu Znovuzrození potřebovalo.

 

Koupit přímo u Crew!

 

Temné noci: Metal

Scénář: Scott Snyder, James Tynion IV, Rob Williams, Joshua Williamson, Tim Seeley, Ben Percy

Kresba: Andy Kubert, Jim Lee, Greg Capullo, Paul Pelletier, Stjepan Šejić, Juan Ferreyra, John Romita Jr., Mirka Andolfová

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2019 

Překlad: Petr Zenkl

Počet stran: 236

Formát: pevná vazba s přebalem, 168 × 258 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři