Batman z naší reality je pryč, ztracen někde hluboko v temném vesmíru. Jeho místo zaujali jeho šílené a krvelačné verze Temných rytířů z jiných, padlých a zničených světů. Každý z nich má svůj vlastní příběh, ale všechny spojuje násilí a touha po ničení.
V prvním díle uzavřené trilogie Metal, kterou se nám letos rozhodla Crew naservírovat celou na závěr roku, nám bylo postupně odhaleno zničující a temné tajemství a událost, hýbající celým světem DC. A pravděpodobně jím bude hýbat zásadně i do budoucna, ale to už trochu přebíhám. Batman tentokrát ve svém sólovém snažení selhal a místo záchrany světa dochází k jeho postupné devastaci. Otevřeným portálem k nám přišlo sedm temných a pořádně hnusných verzí Temného rytíře, toužících po smrti, zabíjení, pomstě a ovládnutí všeho živého pod praporem démona Barbatose. Z Gothamu je centrum všeho zlého a vládne mu Batman, který se směje se svými ozubenými Robiny. Poslední nadějí našeho světa je zbytek roztříštěného odboje v čele se zbývajícími členy Ligy spravedlnosti. Co však zmůžou proti čirému zlu? Co zmůžou proti někomu, kdo má stejně schopnosti jako oni? Základy celého vesmíru DC zažijí pořádné zemětřesení, ze kterého se už nemusí nikdy vzpamatovat.
Hned na úvod je nutné poznamenat, že ač kniha opět nese v názvu titulní „METAL“, tak jen jeden sešit v knize posouvá hlavní děj. Jeden je pak věnován Batmanovi ztracenému v temnotách Temného vesmíru. U tohohle příběhu je skvělá provázanost a odkazy na historii oblíbeného hrdiny DC světa, který je s námi už celých 80 let a jeho staré případy. Ostatní sešity pak vypráví originy příběhů a činy horších verzí Temného rytíře sesbíraných po různých alternativních zemích před jejich zkázou. Aby toho nebylo málo, nejsou tihle Batmani jen hnusní, vraždící a pěkně zlí, protože se dali na cestu mimo spravedlnost, ale taky každý dostal do rukou moc a sílu jednoho z členů Ligy spravedlnosti. Jeden tak má rychlost Flashe, z jiného se stal kyborg se zástupem počítačových hologramů Alfréda, další se zase stal násilnickou verzí Green Lanterna propadnuvšího temnotě. A každý samozřejmě nesnáší svůj protějšek na zemi a je proti němu poslán bojovat a zničit ho. Pokud z nich lze někoho vyzdvihnout, ač jsou zajímavě pojatí všichni, pak určitě zmiňovaného kyborg Batmana aka Murder Machine a samozřejmě Batmana, který se směje a jeho příběh s Jokerem.
Stejně jako je kniha v podstatě sborníkem jednotlivých příběhů o Temných rytířích a jejich konání, jedná se i o přehlídku několika autorů. Neustále zmiňovaný Scott Snyder tady hraje tak trochu druhé housle, a ač stojí primárně za celým velkým eventem Metalu, sám v této kniza napsal pouze jeden sešit a na jednom se podílel. Mnohem víc prostoru má např. James Tyninon IV, kterého u nás můžete znát třeba díky Rebirth Batman Detective Comics. Právě jeho dílem je část o Batmanovi, který se směje a kyborgovi – tedy dle mě absolutně nejlepší části knihy. Činí se ale i další. Josh Williamson zkřížil Batmana a Flashe, Sam Humphries vytvořil Green Lantern Batmana a třeba Dan Abnett ho zase poslal pod vodu. Jo a taky z něj udělal ženu, jen tak mimochodem. Jak mě první díl Metalu zrovna moc nenadchnul – tedy objektivně nebyl špatný, ale chyběl mi v něm ten očekávaný „wow“ efekt – u druhého jsem byl nadšený. A paradoxně ne z pokračování hlavní linky, ale právě z ostatních vyprávění o Batmanech. Najednou tady není jen ten klasický sterilní strážce spravedlnosti snažící se vše vyřešit sám a pochytat padouchy, ale on sám je padouch v několika verzích – Red Death, Murder Machine, Ten který se směje a další.
Asi nikoho nepřekvapí, že stejně jako se střídají scénáristi, střídá se i kresba. Dvorní Snyderův kreslíř Greg Capullo je jasný. Jeho tvorba pak v každém sešitu, v každé části, doplňuje někdo jiný. V jádru se vždy jedná o klasickou akční a barevnou grafickou jízd, ale je opravdu fajn sledovat různá ztvárnění podobného. Vše spojuje temné vyznění kombinované s jasnými barvami. Vynikající je hlavně kresba Riley Rossmeho (Batman, který se směje – jak jinak), Francise Manapula (Dítě hněvu) nebo Riccarda Federica (Murde Machine) – ale je to samozřejmě čistě subjektivní a každý si tady najde své favority.
Druhý Metal je takovým klasickým prostředním dílem typické trilogie – intermezzo mezi vysvětlujícím úvodem a nabušeným finále. Přesto ale budete při jeho čtení nadšení. Ač se hlavní dějová linka posouvá minimálně, tak speciály věnující se jednotlivým Batmanům a jejich osudům jsou skvělé. Každému z autorů se povedlo vytvořit zajímavý a poutavý příběh, který má spád a nápad. Metal je zkrátka v superhrdinském žánru a v rámci Znovuzrození topem a potvrzuje své kvality a nadšení, které se kolem něj nahromadilo. Jen škoda, že všichni tak nějak tušíme, jak to celé (ne)překvapivě dopadne. Ale vzhůru už k poslednímu dílu.
Temné noci – Metal 2: Temní rytíři
Scénář: Dan Abnett, Scott Snyder, James Tynion IV, Peter J. Tomasi, Frank Tieri, Josh Williamson, Sam Humphries
Kresba: Ethan van Sciver, Greg Capullo, Tony S. Daniel, Doug Mahnke, Francis Manapul, Philip Tan, Yanick Paquette, Riley Rossmo, Tyler Kirkham, Jorge Jimenez, Carmine di Giandomenico, Riccardo Federici
Vydavatelství: Crew
Rok vydání: 2019
Překlad: Kateřina Tichá
Počet stran: 248
Formát: pevná vazba s přebalem, 168x258 mm
Autor: Adam Vondra Vondris