Nejdémoničtější. Nejnebezpečnější. Nejširší. Superlativů, kterými lze popsat Thanose, je bezpočet. Faktem ale zůstává, že kromě jeho šíleného záměru zničit polovinu všech bytostí ve vesmíru o něm nevíme mnoho. Je na čase poznat tohoto člena rasy Věčných trochu blíže.
Je znám pod jmény Avatar smrti či Šílený titán. Šílený rozhodně je, byť v jeho jednání lze nalézt logiku někoho, kdo je již dlouhou dobu u moci a není zvyklý na odpor. Však také zkazky o jeho masakrech se šíří celou galaxií. A přece se najde pár odvážlivců (či bláznů), kteří chtějí zkusit nemožné - zabít Thanose.
Opovážlivců, kteří se chtěli proslavit skolením Thanose je samozřejmě mnoho. A nikdo z nich neuspěl. Jak ale chcete vytvořit příběh o atentátu na poloboha? To je úkol hodný hrstky vyvolených. K našemu štěstí se ho zmocnil muž, jehož jméno je v komiksových kruzích synonymem kvality. Není to nikdo menší než Jeff Lemire. Ten udělal to, co umí nejlíp. Ukázal Thanose v novém světle.
Komiks se sice jmenuje Thanos, nicméně náš titán zde nehraje hlavní roli. Tedy ne fyzicky. Lemire vybudoval kolem Thanose velkolepou auru zla a moci, která je cítit i na druhé straně galaxie. když se Avatar smrti zrovna nepromenáduje na stránkách. Jeho síla je hmatatelná a neomezená. Sám Thanos si je toho vědom a díky tomu vystupuje rozvážně, s převahou a s poklidem někoho kdo ví, že se nemá čeho bát. Ostatní hrdinové zatím zběsile pálí vším co mají po ruce, nebo se jen ustrašeně krčí v titánově stínu. S vyjímkou čtveřice, jež by ráda Thanose zničila. Když dodám, že se jedná o thanosovi příbuzné, komiks získá rozměry antické tragédie.
Bohužel tak horké to zrovna není. Ani hvězda jako Lemire si nemohl s Thanosem zahrávat zcela dle svých představ, přece jen musela jeho koncepce zapadat do celkového Marvel universe. I přes propracované charaktery tak máme "jen" nadprůměrný mainstreamový komiks. Což není tak úplně špatně, protože díly Lemirově péči se jedná o zábavné a místy i napínavé čtení, Jeff vykřesal ze všech postav vše co šlo. Díky tomu jsem v podstatě fandil všem zúčastněným.
Další devízou, kterou musím vzpomenout, je kresba. Tu obstaral Mike Deodato jr. Chlápek, jehož tvorba u nás zahrnuje UKK, NHM, DCKK a SWM (Star Wars Magazín). Brazilec, který dělal něco pro Dark Horse, něco pro DC, ale největší nálož má pod hlavičkou Marvelu (Old man Logan, X-men, Captain America, Hulk atd. atd.) Jeho styl je inovativní, realistický, s výrazným pop-artovým duchem, který dodává neotřelý vzhled a k Thanosovi mi skvěle sedl. Fragmentace velkých obrazů je Deodatovým Modusem operandi. Díky tomu působí komiks svěže a čtenář získává pocit, že se toho na stránkách děje mnohem více než tomu ve skutečnosti je.
"Thanos se vrací" pod taktovkou Jeffa Lemira a Mikea Deodata jr. není komiks, jenž vás posadí na zadek. Rozhodně se ale jedná o knihu, která vás bude bavit díky skvělému mixu akce, přesvědčivých postav a nadčasové kresby. Thanos stojí na solidních základech poctivé komiksové práce. Osobně se těším na pokračování.
Thanos 1: Thanos se vrací
Jeff Lemire, Mike Deodato jr.
Vydavatelství: Crew
Rok vydání: 2/2019
Překlad: Štěpán Kopřiva
Formát: 170 x 260 mm
Počet stran: 136
Provedení: Paperback
Autor: Robin Podéšť RaptoR