Thor: Bůh hromu znovuzrozený

Comics recenze

Thor Odinson je zpět. Stále sice platí, že není hoden nést Mjolnir, nicméně svým vlastním arzenálem kladiv se ohání jak nejlépe umí. Stejně tak Jason Aaron, který dělá s Thorem opravdové divy!

Napříč všemi deseti světy se schyluje k válce. Pán Temných elfů, Malekith, se chystá ovládnout vesmír a ani Thor ho nemůže zastavit. Odin se snaží obnovit zničené město Asgardia, bez Duhového mostu je cestování mezi světy více než náročné a aby toho nebylo málo, čeká Thora cesta do ledového nitra Helu, kam se dostane pomocí proradného bratra Lokiho... A jakou roli v tom všem hraje Wolverine?

Odpovědi na tyto i jiné otázky naleznete právě v první knize s podtitulem Bůh hromu znovuzrozený. Budiž, Jason Aaron psal Thora již nějaký pátek, takže o velkém znouzrození nemůže být řeč, nicméně na nás je, abysme sledovali osudy Thora Odinsona, který se ze všech sil snaží chránit Zemi. I když nemá Mjolnir, sžírá ho právě představa Malekithova válečného tažení a rád by Temnému pánovi zatnul tipec. A tu přichází na scénu Loki... Ale kdo by také věřil Princi lží, že? Bohužel, Thor nemá na výběr. A tak se on i my ocitáme na ledových svazích Helu, země mrtvých, kde nás čeká velká rodinná sešlost. Hel byl napaden Královnou oharků a Odinsonové musí spojit síly, pokud chtějí nepřítelel porazit.

Jsou to právě odinovo synové, kteří jsou v centru dění této knihy. Jason Aaron sice nebrnká na struny sociálních monologů: Stále platí, že Thor je řádná akční jízda, ve které se to meči, blesky a hlavně kladivy jen hemží. Přesto našel autor dostatek prostoru, aby rozehrál hlubší příběh, který se neomezuje pouze na rubání ohnivých skřetů a popíjení medoviny. Pohled na Thora je veskrze osobní, není to Bůh na piedestalu, nýbrž "muž z lidu", který se řídí svými zásadami a cení si rodiny nadevše. Což se mu samozřejmě může vymstít. A nejen ze strany Lokiho.

Střih: Thor Odinson jako stařec. Mjolnir v jeho rukou šeptá o konci vesmíru. Na místě, kde vesmír umírá Thor nalezne dávného přítele jako nositele Phoenix. A neporazitelného Dooma! Velkolepé síly se střetnou, zatímco jinde si malý červík povídá s běsnící planetou. I takovou odbočku z daleké budoucnosti zde naleznete. A musím říci, že působí neuvěřitelně svěžím dojmem. Základní dějová linka, vinoucí se přes čtyři sešity, má všechny atributy moderního akčního komiksu. Oproti tomu příběh z konce času s názvem "Staří bohové" sice také nabízí velká Bada-bum, přesto je to celé překryto závojem smutku a melancholie, působící nevtíravým, leč neodbytným dojmem. Sám jsem zvědav, jak se tyto dvě linky budou vyvíjet a střetávat dál.

Bohužel, jelikož se jedná o "pokračování" Aaronova runu u Thora, i zde narazíme na věci, které mohou čtenáře odradit: Nevíme co se událo v předchozích sešitech, dobrou čtvrtinu postav nepoznáte a místy se můžete ztrácet v osloveních našich hrdinů. Pokud se ale obrníte trpělivostí, nabídne vám Aaron nadprůměrný komis, který si jistě získá vaši pozornost. 

Kresebně se zde setkává více stylů, které se od sebe snad nemohou více lišit. Linku současnosti v Helu ztvárnil Mike del Mundo, jemuž byl velkou oporou kolorista Marco D´Alfonso. Del Mundův styl je lehce rozpoznatelný mix cartoon kresby a impresionismu říznutého secesními prvky. Prim zde hraje znázorňování emocí, místy s trochou nadsázky, která ale nepřechází v žádné šílenosti. Já osobně jsem měl s Del Mundem trochu potíž - jeho zvýrazňování a rozostřování dění na panelech sice vytváří kresbu, která je všechno možné, jen ne jimleeovsky nudná (díky Odinovi za to!), na druhou stranu ale můžete lehce opomenout některé detaily.

Oproti tomu Christian Ward, jenž kreslil příběh "Staří bohové", sice využívá přehršel blesků a energetických výbojů, nicméně jeho výtvarný styl zůstává přehledný a lehce čitelný. Světlé barvy se všudypřítomným tmavým pozadím navíc jen podtrhují lehce pochmurnou atmosféru, která tento příběh provází.

Thor: Bůh hromu znovuzrozený je i přes drobné neduhy, které každé takové znovuzrození provází, zajímavým komiksem. Poutavé rozdělení časových linek a neokoukané vizuální ztvárnění dělají z Aaronova Thora mainstream, který rozhodně stojí za povšimnutí.

KOUPIT THORA PŘÍMO U CRWE!

Thor 1: Bůh hromu znovuzrozený

Jason Aaron, Mike del Mundo, Christian Ward

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 10/2019

Překlad: Kateřina Tichá

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 156

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři