Ghúl je slovo pocházející z arabské mytologie a vyjadřuje démona. Jde vlastně o zlého džina, který se vyskytuje na hřbitovech a ijných opuštěných místech (děkujeme encyklopedii Britannica). V současných mýtech a fantasy jde většinou o trochu vytuněnou zombie, která vykrádá hroby ažere mrtvoly a děti. V manze Tokijský Ghúl to bude zase trochu jinak, jak už mají ty kluci šikmooký ve zvyku.
Tokijská policie vyšetřuje vraždy mladých lidí, které sužují jednu čtvrť. Vzhledem k brutální povaze zločinu padá podezření na ghúly, jejichřž exostence není žádným tajemstvím. Ani fakt, že se živí výhradně lidským masem. V napadené čtvrti žijí také přátelé Ken a Hido, kteří tvoří krásně dynamické duo.
Ken je šprt a ušlápnutý samotář, zatímco Hido je oblíbený a vždy veselý typ. Při vysedávání v kavárně každý pokukuje po jiné slečně a pradoxně Ken je první, který se dostane na rande, ale při noční schůzce se stane nehoda, při které hrají halvní roli krev, násilí, smrt a několika tunová traverza. Ken sice přežije, ale po náročné operaci už nikdy nebude jako dřív.
Díky transplantaci orgánů se totiž mění. A právě o zkoumání této změny je především první díl. Skrze tuto změnu ovšem získáváme mnohem víc informací, než co se to sakra s Kenem vlastně děje. Poznáváme svět současného Tokia, který není zase až tak odlišný od našeho.. Poznáváme kulturu ghúlů, jak funguje jejich společnost, jaké mají schopnosti, a že kromě těch fyzických vlastností se od lidí moc neliší votm jaké umí být svině.
Scénář je z celkového pohledu jednoduchý. Hlavní hrdina projde složitou změnou, poznává své nové a naprosto jiné já, přichází první konflikty a souboje na život a na smrt. Dalo by se říct, že jde jasnou a defakto i předvídatelnou cestou, ale několik momentů velice příjemně překvapí a udrží čtenářovu pozornost tak, aby se ani chvilku nenudil.
Sui Išida autor scénáře i kresby, se drží většinu času klasického stylu mangy. S řemeslnou zručností nám servíruje panel za panelem. Bez problému se vypořádává s běžnými životními situacemi i zobrazením emocí. Čas od času ale dojde i na akci a tady se Išida umí opravdu rozparádit. Naštěstí i vtěchto případech si zachovává naprosto přehlednou akci a to je u podobných mang často kámen úrazu, ne však u Tokijského ghúla.
Tokijský ghúl je právem úspěšná a svěží manga, která si nesporně zaslouží pozornost. Rozhodně však není vhodná pro děti ;)
KOUPIT V CRWI!
Tokijský ghúl #01
Název originálu: Tokyo Ghoul vol.1
Vydal: Crew
Rok a měsíc vydání: 2016/8
Vazba: paperback
Format: 128 x 182 mm
Počet stran: 226
Cena v době vydání: 199 Kč
Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair