Ú.P.V.O. 10 – Výstraha

Comics recenze

Konec světa se blíží – žáby, temná podzemní tajemství, staří i noví nepřátelé se ozývají a tým Ú.P.V.O. s nimi má plné ruce práce. Výstrahu nelze brát nikdy na lehkou váhu.

Přijde mi to takřka jako včera, kdy série Ú.P.V.O. a každý její nový díl bojoval doslova o přežití a vydání prostřednictvím edice „Na přání“. Přišlo mi to nepochopitelné – parádní komiksová týmovka zasazená do prostředí Hellboy univerza, plná sympatických a oblíbených postav a se zajímavými příběhy, ať už se jednalo o povídky či hlavní dějovou linku a má problém s vydáním? A přitom Hellboy se u nás prodává skoro na kila a každý díl se pravidelně dotiskuje, aby byl dostupný. Zkrátka zvláštní paradox. Naštěstí se ale řada Ú.P.V.O. mezi čtenáře dostala, získala si je a my se tak můžeme těšit na každý další díl beze strachu (snad). A i díky tomu už jsme u pěkně kulaté desítky s názvem Výstraha.

Zatímco předchozí díl 1946 se zaměřil na návrat do historie a postavu profesora Trevora Brutenholma v poválečném Německu, Výstraha nás vrací do současnosti a svými událostmi přímo navazuje na předchozí díly. A záměrně píšu díly v množném čísle, protože návaznost není jen na ten (před)poslední z řady, tedy Vražedné místo, ale i na další a dokonce i na úplně první povídkovou Dutozem. Navíc se opět, stejně jako třeba v nedávno vydaném Frankensteinovi v podzemí, ukazuje propojenost a komplexnost celého světa Hellboye, a také to že ani ta nejmenší zmínka nebo odkaz či postava nesmí být jen tak přehlížena a v budoucnu může hrát velkou roli – viz třeba zmiňovaný Frankenstein.

Co je Ú.P.V.O.? – Ú.P.V.O. nebo-li Úřad paranormálního výzkumu a obrany (v orig. B.P.R.D.) je organizace založená vládami USA a Velké Británie v roce 1945 proti okultním vědám nacistů v Německu. Jejím úkolem je objevovat, odhalovat a bojovat s nadpřirozenými jevy, okultismem a nadpřirozenem. Řekněme si narovinu, že nacisty za ty roky trochu vzal čas, ale on se vždycky najde někdo, kdo si chce hrát na světovládce.  V současné době jsou jejími hlavními členy Abe Sapien - rybočlověk objevený v zapečetěných nádržích, Liz Shermanová - pyrokynetička, která se k týmu dostala po tragické smrti rodiny v jejích plamenech, Dr. Kate Corriganová – specialistka na folklór, okultní historii a pověsti, Johann Kraus – médium, jehož tělo bylo zničeno a on přežívá ve speciálním obleku a Panya – nová členka týmu a také starodávná mumie, znovu probuzená v 19. stol. Úřad původně vystupoval na pozadí Hellboyových dobrodružství, ale v roce 2002 rozjelo vydavatelství Dark Horse Comics a Mike Mignola s Christopherem Goldenem samostatnou řadu, která v mnohém Hellboye dohnala, ne-li dokonce předběhla. 

Celý příběh Výstrahy začíná poměrně komorně na základně týmu v Coloradu a přímo navazuje na události Vražedného místa. Kapitán Daimio je ztracen kdesi v horách ve své nelidské podobě a je třeba ho najít, čehož se ujímá v hlavní roli Abe. Na základně samotné se mezitím ostatní snaží pomoci Liz s jejími sny a hlavně najít a identifikovat tajemného muže v nich. Jenže jak už jsme zvyklí, je to takový ten pověstný klid před bouří. Panya nejprve pomůže pana „tajemného“ identifikovat a najít, ale pak se začne štěstí obracet zády, příběh se rozjíždí a... a zkrátka nemůžu vám říct o moc víc, protože vás nechci připravit o příběh – žáby, roboti, kulty, konec světa, akce, tajemno – je tu všechno a spousta věcí v univerzu začíná zapadat do sebe s kráskou hodinového strojku. Jen tedy pokud je tohle úvodní díl nové trilogie, tak jsem vážně zvědavý, kam nás autoři dostanou dál, protože rozjezd je to vážně pekelný a autoři na to rozhodně nejdou pomalu.

Výstraha a ostatně celá série Ú.P.V.O. ovšem není jen o samotném příběhu. Velkou měrou je to o postavách, jednotlivých členech týmu a maličkostech. V tomhle ohledu je Mignola s Arcudim vážně skvělý, protože vy mu ty charaktery uvěříte, vy jim uvěříte celý svět. Prožíváte životy, snažení, zmar a osud a vidíte jejich postupný vývoj na stránkách a panelech před vámi. A největší vývoj postavy je nejspíš vidět na Abu Sapieonovi. Když se vrátíme k prvnímu dílu, byl to spíš takový zakřiknutý člen a vědátor, který neustále vzpomínal na Hellboye, který tým opustil. A postupně z něj v průběhu příběhu postupně vyrostl velitel a takřka akční hrdina, který se nebojí popadnout raketomet nebo se vrhnout doprostřed žabí laviny. Navíc jeho rozpory a pnutí s Johannem nebo závěrečná komorní scénka s jednou fotkou jsou parádním doplněním příběhu. Zkrátka příběh je samozřejmě dobrý a celý ten svět do sebe zapadá, všechno se rozjíždí a pomalu spěje k tvrdému konci, ale ta práce s postavami je jednou z největších devíz série, a proto jí mám třeba já osobně tak rád. 

Je třeba také ocenit, jak ostatně píše Arcudi v doslovu, mysl Mikea Mignoli. Pokud je jen z části pravda, co se tam píše o tom, že má mistr Mike celý ten velký a košatý příběh vymyšlený několik let dopředu a celou hlavní kostru v podstatě od začátku a všemi kroky, sešity, knihami, sériemi a příběhy ho postupně vypráví, pak je to jednoduše geniální.  A opět se tu ukazuje zásadní věc – je důležité číst všechno postupně a navazovat knihy jednu za druhou, podle „čtecího pořádku“, protože pak si užijete celé univerzum a všechny odkazy úplně dokonale. Tu totiž máte odkaz na Dutozem, tam zase na Humra Johnsona. A teprve když tyhle střípky poskládáte k sobě, vznikne vám celý finální obraz a já se strašně těším, až si celý tenhle příběh jednou přečteme v jednom celku. Cesta k tomu je ještě dlouhá a nejspíš ani nebude snadná, ale odměna bude víc než sladká.

Do kreslířského křesla se po předchozí odbočce vrací dvorní výtvarník série Guy Davis. A je to jedině dobře, protože jeho kresba je víc než nadprůměrná a je radost kochat se jeho velkými panely plnými detailů. A aby bylo dokonalosti učiněno zadost, tak barvami samozřejmě kresbu k životu přivedl osvědčený Dave Stewart, bez jehož kombinace tmavých barev a umně dávkovaných jasných tónů si už nelze Ú.P.V.O. představit. A stejně si nelze knihu představit bez obsáhlého a opoznámkovaného skicáře.

Výstraha je sice začátek nové trilogie, ale zároveň pokračování předchozího dění. A vůbec se nejedná o nějakou vatu nebo výplň, ba naopak se autorské duo absolutně nedrží zpátky a po lehčím začátku, který vypadá na komorní epizodku, začíná pořádná akce plná napětí, destrukce a zvratů. A také nám tu vyvstávají další otázky. Zkrátka Výstraha je povinností pro všechny fanoušky mignolaverse. 

 

Koupit se slevou u Comics Centra!

 

Ú.P.V.O. 10 – Výstraha

Scénář: Mike Mignola, John Arcudi

Kresba: Guy Davis

Vydavatelství:  Comics Centrum

Rok vydání: 2020 

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 160

Formát: 158 x 239 mm, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři