Další epické pokračování započaté již v prvním díle legendárního Hellboye. Vyvrcholení jednoho příběhu na cestě světa k nezvratitelné apokalypse. Král strachu se hlásí o slovo a jen agenti Ú.P.V.O. mu mohu čelit.
A jsme zase zpátky. Zcela objektivně jedna z nejlepších (a to je konkurence opravdu obrovská) sérií vydavatelství Comics Centrum s názvem Ú.P.V.O. dostává již svůj svazek s pořadovým číslem 14. Docela dobrý výkon, když vezmeme v úvahu, že před pár lety bojovala řada o holé přežití, ne?
A přece je to pravda, opečovávané dítko legendárního Mika Mignoli a Johna Arcudiho si našlo své čtenáře a místo na slunci. A není se čemu divit. Parta hrdinů okolo Abea Sapiena, Liz Shermanové, Kate Corriganové či Johanna Krause totiž vypráví od začátku až doteď čtivý, akční, zajímavý, nápaditý, hluboký, promyšlený - no zkrátka mnoha superlativy uvozený příběh.
Pokud čtete sérii pravidelně, pak jistě víte, že Comics Centrum vydalo na svém webu čtecí pořádek celého „mignolaverse“ zde. A zároveň tedy víte, že minulý díl nás vzal do začátků Úřadu v roce 1947. A díl předtím sice ne do tak daleké historie, ale také do minulosti, protože přinesl povídky odehrávající se během jednoho z předchozích dílů. Ještě jste se nezamotali? Dobře! Tak Ú.P.V.O. 14 navazuje na Ú.P.V.O. 11 Černá bohyně a uzavírá tak trilogii Spálená země. A vytváří prostor pro pokračování v nadcházejícím Pekle na zemi. teď ale zpět do současnosti.
Král strachu obsahuje pětici sešitů stejného jména, která (překvapivě) sledují další osudy hlavních hrdinů série v jejich cestě za (předpokládanou) záchranou lidstva. V jednom příběhu sledujeme Kate Corrigan, která se vydává na hrad Hunte spolu s inkarnací Humra Johnsona, který se „přilepil“ na Johanna a toto je pokus, jak dostat přítele zpět. Vracíme se tak k dalšímu propojení příběhu Ú.P.V.O. a Hellboye, protože na tomto hradě došlo k porážce Červa dobyvatele. V druhé části se vydáváme spolu s Abeam Sapienem a Liz Shermanovou na místo známé již z první knihy, tedy z Dutozemě. V Tibetských jeskyních hrdinové spolu s týmem agentů odhalují nejen obří žabí kolonii, ale i další nebezpečí a osud celého světa i sebe samých. A není to zrovna růžová budoucnost. Spíš pěkně horká a pekelná. Inu čeká nás Peklo na zemi.
Tedy pardon, před novou velkou řadou Ú.P.V.O. bychom měli ještě dostat historický exkurz 1948 a Upír.
Král strachu znamená konec jedné éry. Velký cyklus žabí mor se uzavírá, ale je to nakonec konec spíš veselý než smutný, protože v případě Úřadu nic nekončí a chystá se na nás hromada dalších knih a hutného příběhu. Mika Mignola v doslovu píše, že od začátku neměl jasně vymezeno, kam bude se sérií směřovat. Snad se tomu ani nechce věřit, protože to jak celé série a její jednotlivé prvky a propojení s dalšími knihami funguje, to je takřka dokonalé. Asi málokoho by napadlo, že by to neměli autoři od začátku do detailu promyšlené. Pokud tomu skutečně je tak, jak big Mike tvrdí, pak klobouk dolů před celým dílem, které před námi prostřednictvím knih rozkvetlo.
Tvůrčí dvojice Mike Mignola a John Arcudi se setkali při vytváření jedné z povídek druhé knihy a vytvořili napříč celou sérii neskutečně dynamické a funkční duo, které přináší suverénně jedno z nejlepších děl současného komiksu. Skoro jako dvojčata vzájemně se doplňující a kočírující práci toho jeden druhého. Napříč knihami vytvořili příběh a příběhy plné hutného vyprávění, silných postav, zajímavých zvratů a přesahů, odkazů na další díla, propojení a doslova chtíče nutícího hltat stránku za stránkou, panel za panelem, až se mi občas přijde, že žádnou jinou knihu nepřečtu s takovou rychlostí a zaujetím. Ale to je samozřejmě velmi subjektivní pocit.
Ať už se jednalo o povídkové knihy nebo hlavní dějovou linku, současnost nebo minulost, příběh si drží po celou dobu svou vysokou laťku a standard, který by mu mohli mnozí další závidět.
V kresbě opět kouzlí Guy Davis. Jeho jedinečný styl dává tvář celé řadě již po několik knih a těžko si bez něj představit Úřad paranormálního výzkumu a obrany a jeho tváře. Akční scény, velké výjevy a pasáže, ale i dialogová pomalá místa plná emocí.
A pak tu máme barvy a jejich mistra Davea Stewarta, který celou čtveřici tvůrců doplňuje a dotváří ten skvělý mix k dokonalosti.
Jako každá z knih Ú.P.V.O. i Král strachu přináší obsáhlý skicář. Mnoho čtenářů se mu asi nevěnuje a zkrátka ho vynechá, ale tím dělají, dle mě, velkou chybu. Je opravdu zajímavé sledovat myšlenky autorů a jejich tvorbu od prvních náčrtů až po finální kresbu v panelech.
Jsem rád, že Comics Centrum ve svých knihách využívá překladu Alexandry Niklíčkové. Té zkrátka není co vytknout a její překlad se skvěle čte. Stejně tak zpracování celé knihy je již klasickou vysokou úrovní Comics Centra, kdy máte pocit, že v ruce držíte něco prémiového.
Ú.P.V.O. 14: Král strachu je takový konec nekonec. Uzavírá se sice jedna éra Úřadu a našich hrdinů, ale už se pomalu chystá další, slibující pořádný nášup zábavy, čtení, příběhu a zkrátka všeho, co máme všichni na sérii rádi. Apokalypsa se blíží, ale nikdy jste se na ní netěšili víc, než po knize Král strachu.
Koupit se slevou přímo Comics Centra!
Ú.P.V.O. 14: Král strachu
Scénář: Mike Mignola, John Arcudi
Kresba: Guy Davis
Vydavatelství: Comics Centrum
Překlad: Alexandra Niklíčková
Rok vydání: 2021
Počet stran: 144
Formát: 158 x 239 mm, pevná vazba s přebalem
Autor: Adam Vondra Vondris