Ú.P.V.O. Peklo na zemi 2: Bohové a netvoři

Comics recenze

Dokáží agenti úřadu zvrátit tikající odpočítávání konce světa nebo je vše ztraceno a čeká nás neúprosné peklo? A jakou roli ve všem hraje jasnozřivá dívka nebo fanatici v kempu?

Píšu to pokaždé a rozhodně to nemohu vynechat ani tentokrát – Ú.P.V.O. je zkrátka skvělá komiksová řada s naprosto parádním hlavním, ale i vedlejšími příběhy a sympatickými postavami. A nejinak je tomu i v pokračování s podtitulem Peklo na zemi. A to si dokonce troufnu tvrdit, že vysoká laťka příběhu je tady posunuta ještě o kus výš.

Příběh druhé knihy Pekla na zemi se dělí na dvě hlavní větší linie. V té první začínáme vcelku nevinně. Skupina uprchlíků před zkázou se snaží schovat, přežít a dostat se z dosahu nadpozemských monster. Ve svém středu ovšem mají jasnovidku, která je vede a o všem ví dříve, než se to stane. Kdo je tahle záhadná mladá dáma? A jak zapadá do celé skládačky konce světa? To se pokusí vypátrat agenti úřadu v čele s Abeam Sapienem a Andrewam. A co začne jako poměrně rutinní pátrání, to nakonec přinese tak zásadní zvrat, že jsem snad i přestal dýchat. A rozhodně mi ukápla minimálně jedna slza. No uvidíte sami.

V druhém příběhu, nebo chcete-li části, se konečně opět setkáváme s nedobrovolnou pyromancerkou Liz. Ta se po událostech žabí války přesunula do ústraní a schovala se před světem do zaplivaného kempu plného těch nejtypičtějších amerických vidláků, feťáků, fanatiků a všech dalších podivných existencí. I tam jí ale dostihne minulost i současnost a Liz musí chtě nechtě znovu do akce čelit fanatickému davu, tajemnému knězi i pár kvákajícím obojživelníkům.

Pokud byla první kniha příslibem věcí větších a schylovala se v ní k pořádně velkému příběhu, tak dvojka sice ještě není úplně ten velký rozjezd, ale naopak pokračování úvodu. Figury se postupně rozestavují na šachovnici a Mike Mignola s Johnem Arcudim jako zkušení loutkáři rozehrávají své velké drama a příběh. U této knihy se mi po delší době stalo, že jsem nečekal, co se stane. A to vůbec. Autorům se povedl nejeden skvělý zvrat, který vás přiková do židle a donutí číst dál a těšit se na další díly.

Pokud minule svět praskal a trhal se na kusy, tak tady jeho destrukce pokračuje, ale přidává se i destrukce celého týmu Ú.P.V.O. A i když některé postavy zůstávají v pozadí, připravuje se půda a pódium pro jejich velké entré a představení. Z knihy je cítit naléhavost, napětí a pověstný pomalý klid před bouří, která hrozí pořádným hromobitím.

Tyler Crook, Guy Davis a Dawe Stewart. Trojice osvědčených grafických tvůrců, kteří se podíleli společně již na prvním díle opět exceluje i zde. Kniha je obrazově skvělá a od prvního do posledního panelu výborně dokresluje a podkresluje atmosféru celého příběhu. Mezi Davisem a Crookem je viditelný rozdíl na první pohled a tím jsou rozděleny i příběhy knihy, což celku velmi dobře sedí.

Jak je zvykem, v českém překladu jsme se dočkali nejen skvělého zpracování po stránce češtinářské a překladatelské od Alexandry Niklíčkové, ale též také po stránce zpracování knihy – pevná vazba s tiskem na deskách a s přebalem s perfektní ilustrací, která dává jasně vědět, o čem příběh bude.

Netvoři a bohové posunují laťku o kousek dál, než první díl. Pořád se ale jedná jen o lehce zrychlující úvod velkého příběhu, který pomalu vtahuje diváka do svých spárů, ale hned na úvod přináší nečekané zvraty, emoce, drama a hlavně všechny oblíbené postavy světa. Bohové a netvoři jsou zkrátka díl, který ukazuje, proč tuhle sérii máme všichni tak rádi.

 

Koupit knihu se slevou přímo u Comics Centra!

 

Ú.P.V.O. 2: Bohové a netvoři

Scénář: Mike Mignola a John Arcudi

Kresba: Tyler Crook a Guy Davis

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2023

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 144

Formát: pevná vazba s přebalem, 158 x 239 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři