Ú.P.V.O. Peklo na zemi 3: Rusko

Comics recenze

Ani Rusku se nevyhnuly události sužující celou planetu a agenti úřadu jsou v mezinárodní spolupráci vysláni ke spolupráci se svými kremelskými soudruhy. Služba je služba, i na ruském venkově.

Skoro by se mohlo zdát, že název třetího pokračování série Ú.P.V.O. Peklo na zemi je nějaká provokace. Jenže je třeba si uvědomit, že v roce 2011-2012 vypadal svět o dost jinak, než nyní. Byť některé věci zůstávají stejné. No ale opusťme politiku a vrhněme se do víru dění, to jen tak na úvod.

Svět je ve válce. Po událostech žabího moru a žabí války se celá planeta a lidstvo řítí do vcelku nevyhnutelné zkázy a agenti Úřadu paranormálního výzkumu a obrany, tedy to co z nich zbylo, pod záštitou OSN dělají vše, co je v jejich silách, aby nepříznivý vývoj zastavili a zvrátili. Jenže to ve zlepšení moc nevypadá a spíš se tým postupně rozpadá – nebudu spoilerovat.

No a aby toho Kate Corriganová a Johann Kraus neměli málo, vždyť se jen USA a celý svět pomalu propadá do chaosu po útocích obřích monster, musí se vypravit do Ruska, a to na žádost jejich obdoby úřadu za zdmi Kremlu, se kterou jsme se mohli setkat již v roce 1946. Obě strany musí i přes spory spojit síly a postavit se doutnajícímu problému a zlu na venkově, které ovládá oživlé mrtvé a děsí nejen venkov, ale i města. No a snad nebudu nic prozrazovat, že se to bude řešit typicky po Rusku – ohněm, olovem, atomem a akcí.

Hlavní příběh v Rusku tentokrát zabírá většinu knihy, následuje ho již jen jednosešitový epilog, který odkazuje na Hellboye. Jak ten nám v tom úřadu chybí. Z dalších dějových linek se dozvíme jen útržky a náznaky, ale ty rozhodně slibují velké věci do budoucna. Už teď se osobně hodně těším, kam se příběh posune. Zároveň musím uznat, že je dobře, že sérii teď táhnou nové postavy. Respektive staré, ale dostaly mnohem větší prostor, ať už se jedná o Kate nebo Johanna. I když nevěřím, že se Liz a Abe nevrátí v plné síle.

Tenhle díl už začíná děj celého velkého příběhu posouvat značně dál. Nejen že nám tvůrci ukazují nové, a do budoucna jistě důležité postavy, ale ukazují se i staří známí nebo známé, a děj začíná nabírat na obrátkách. Některé vsuvky úplně nezapadají do celku, ale jsou to zcela očividně budoucí odkazy, které udržují napětí a slibují další věci. Ruská obdoba úřadu pod vedením „šíleného“ Josifa je přesně to, co si představíte pod pojmem „ruská státní instituce“ – despota s radikálními sklony, názory a rychlým řešením. Navíc chemie, která vznikne mezi Josifem a Johannem je skvělá.

Mignola a Arcudi přitápějí pod pomyslným kotlem a děj nabírá na obrátkách. A s každou stránkou, každým panelem se čtenář více a více propadá do děje. Osobně je pro mě každá nová kniha čtením na jedno odpoledne, protože se od příběhu jednoduše nemůžu odtrhnout. Původní řada Ú.P.V.O. sice byla skvělá, ale Peklo na zemi podle mě posouvá příběh a celou sérii mnohem dál. Navíc je báječné sledovat jak se postupně celý Mignolův svět, všechny série, spin-offy a jednohubky propojují do živého a velké celku.

Tyler Crook si výtvarné křeslo v sérii vyzkoušel již v předchozím díle a podle mě to byla ze strany Mignola skvělá volba. Ostatně jeho Pochmurný kraj jsou takové grafické orgie, tak proč ho nezapojit i do Mignolaverse. Oproti Guyi Davisovi má sice odlišný a osobitý styl, ale rozhodně se nedá říct, že špatný. Zkrátka jiný. Crook se vyžívá spíše v detailech v popředí a scenérie okolo ustupuje, což je docela změna. Zároveň je ze skicáře poznat, že Mignola nad svým světem pevně dohlíží a s Crookem stále hledají tu správnou chemii, i když jsou na dobré cestě. Ostatně ono se není čemu divit, protože těch více než 30 let musí být znát a Mignola už jistě bere Hellboye a jeho druhy jako své děti. Na druhou stranu svěží vítr a nápady celé sérii svědčí a posouvají jí dál a více hlav a nápadů zde není na škodu. Doplňkový epilog si pak vzal na starost starý známý Duncan Fegredo, kterého můžeme znát už z předchozích dílů série.

Kniha je doplněna o spoustou bonusového materiálu v podobě skic a poznámek autorů. Dozvíte se v nich nejen proč a co jak vzniklo, ale také jak se tvůrci doplňují a hledají společnou vhodnou cestou k perfektnímu výsledku. Zejména vývoj Josifa a další vývoj Abe Sapiena je opravdu zajímavý a doporučuji ho pozorně přečíst.

Třetí výprava do Konce světa s agenty Ú.P.V.O. je rozhodně povedeným příspěvkem, který funguje jednak jako jeden uzavřený příběh, ale zároveň navnadí na pokračování, ať už jde o linku s tajemnou dívkou předvídající budoucnost, tajemnou agenturou nebo dalším děním v matičce Rusi. Je dobře, že se Comics Centrum rozhodlo vydávat celou sérii v takhle rychlém sledu, protože je o co stát a každý díl posouvá děj mílovými kroky vpřed a zároveň drží diváka v napětí, co přijde. Takže už se těšíte na čtyřku? My moc!

 

Koupit knihu se slevou u Comics Centra!

 

Ú.P.V.O. Peklo na zemi 3: Rusko

Scénář: Mike Mignola, John Arcudi

Kresba: Tyler Crook, Duncan Fegredo

Barvy: Dave Stewart

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2023

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 160

Formát: pevná vazba s přebalem, 158 x 239 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři