Ú.P.V.O. - Zahrada Duší

Comics recenze

Comics Centrum se rozhodlo vyzkoušet letos v edici na přání nový trend, a to vydat dvě knihy z každé série místo s odstupem půl roku společně. Úřad paranormálního výzkumu a obrany se tak díky naší čtenářské podpoře dočkal sedmého a osmého dílu. Pojďme se kouknout blíže na ten sedmý s podtitulem Zahrada Duší.

Do děje nás uvádí flashback do Londýna roku 1859 kde se koná bizarní, skoro až okultistická akce jednoho ze spolků, které byly tehdy oblíbené. Konkrétně jde o snímání obvazů z egyptské mumie. Shodou okolností se této akce zúčastní i člověk, kterým býval Abe Sapien ve svém minulém životě – Langdon Everett Caul. Jak úchylné je označit odhalenou mumii za krásnou (i když je holka zachovalá o tom žádná) nechám na Vašem uvážení, ale nic to nezmění na tom, že úroveň deviace se změní ve chvíli, kdy ona staletí mumifikovaná žena otevře oči.

To už se ovšem přesouváme do současnosti, kde se naši staří známí z Úřadu musí vypořádat s událostmi minulými a uvědomit si, že to co vypadalo jako velké vítězství bylo jen vítězství v jedné bitvě právě probíhající války. Ale my se zaměříme především na jednoho člena naší paranormální bandy a podle úvodu už určitě správně tušíte, že tím vyvoleným bude oblíbený Abe. Někdo ho totiž kontaktuje velmi specifickým způsobem, který jasně dokládá, že ona osoba nebo osoby ví kým býval a co semu stalo. Bez váhání se tedy společně s kapitánem Daimiem vydává do jihovýchodní Asie pátrat po svých kořenech. S tím co v tomto vzdáleném koutě planety najde ovšem nepočítal ani v nejdivočejších snech. To co zjistí, totiž neovlivní pouze jeho, ale celý svět.

Možná vám poslední zmínka z předchozího odstavce přijde jako klišé. To co nejprve vypadá jako komorní příběh opět skončí jako klasická superhrdinská záchrana světa? Nenechte se zmýlit, přesto, že naši hrdinové vládnou nadpřirozenými schopnostmi, tak se opět nejedná o žádný superhrdinský komiks. Mluvíme tu o Mignolaverse a Johnu Arcudim přátelé a právě schopnost skloubit komorní a osobní příběh s příběhem o záchraně světa je schopnost, kterou na spisovatelích obdivuji snad ze všech nejvíce (mistrem stále zůstává Steve Erikson a především pak kniha Daň pro ohaře, ale to je zase jiná pohádka) a John Arcudi nezklamal a zvládl to na výbornou. 

V Doslovu autor píše, že příběh Zahrady duší původně vznikl jako nápad na samostatný comics pro úplně jiné vydavatelství a když si doslov přečtete, tak si to uvědomíte, ale předtím ne. Vše perfektně zapadá do schématu kdy po velké bouři přichází rádoby období klidu, ale už v předchozí knize jsme se přesvědčili, že období klidu může být také obdobím bolesti. Jak výborně navíc tento naoko samostatný příběh zapojili autoři do kontinuity příběhu i celého univerza nakonec uvidíte hned v další knize, ale o tom zase příště.

Jak už bývá zvykem kresba nezůstává být nic dlužna scénáři, co se kvality týče. Již obligátní styl Mignolaversa, který lze popsat jako ostrý, strohý, velmi studený a přímý (z nemignolovských sérií můžeme v tomto stylu aktuálně číst například sérii Black Hammer) se stal pro Ú.P.V.O. i Hellboye tak typickým, že mu někdy říkáme Mignolovský. A ono proč ne.

KOUPIT V COMICS CENTRU!

Ú.P.V.O. #07: Zahrada duší (B.P.R.D.: Garden of Souls)

Scénář: Mike Mignola, John Arcudi

Kresba: Guy Davis

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 144 barevných

Vazba: vázaná s lesklým přebalem

Rozměry: 159 x 239 x 15 mm 

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři