UCC Dolores

Comics recenze

"Vykroč do temnot a beze strachu, v mžiku, najdi stopu Nových průkopníků!", křičí jeptiška, zatímco plazmovým kanónem střílí po houfu vesmírných pirátů. Že by to byl příliš divoký sen? Kdepak: V nové Modré CRWI naleznete jak jeptišku, tak roboty a rytíře!

Sestra Mony má před sebou nelehkou cestu: Do osmnácti let byla vychovávána v klášteře, stranou divokého mumraje světa venku. Nyní ale musí opustit ochranu vysokých zdí a vykročit vstříc svému osudu. A že se nejedná o temný středověk nás ubezpečí hned první velký panel, ukazující kláštěr levitující uprostřed galaktické megapole. Má naivní a nezkušená sestra řádu Nových průkopníků šanci na přežití? Snad... tedy když se jí podaří najít pilota pro její nečekané dědictví: kosmickou loď UCC Dolores!

UCC Dolores je další z řady evropskýchz děl, které nám přináší nakladatelství CREW. Opět se jedná o klasický příběh navlečený do sexy kulis nesmlouvavého a divokého kosmického průkopnictví, kdy diplomatické mise a vyjednávání ustupuje síle fotonových torpéd. V těch nejzapadlejších osídlených koutech galagie totiž naleznete rabiány, piráty, mutanty i zvrhlíky: klasicky různorodou chamraď živořící na okraji splečnosti. Do takového světa vstupuje Mony se svými ideály... a snahou zjistit, kdo vlastně byli její rodiče. Loď Dolores, kterou zdědila po svém otci, totiž patřila největšímu ze zpropadených pirátů v tomto ramenu galaxie, geniálnímu plukovníku McMonroeovi. Když se pak Dolores objeví opět na scéně, působí na všechny kolem jako rudý hard na býka. McMonroe ležel v žaludku mnoha lidem. A ty se nyní chtějí pomstít. A navrch získat legendární poklad!

Naštěstí pro nás není UCC Dolores jen epizodní záležitostí. Série má své poslání a svůj cíl - a zbytek nepřátel se žene za ní! Parta našich hrdinů je - byť ne přímo originální - zábavná: Krom Mony je zde ještě ostřílený ničitel robotů Kash a tajemný, málomluvný mechanik Tork. S nimi budeme brázdit hlubiny kosmické, stejně jako si užívat krás mimozemských světů. Světoborné to není: Stačí vyměnit vesmírnou loď za středověkou galeonu a Dolores by klidně mohla brázdit vody Karibiku v honbě za pokladem starého piráta. 

Ale napínavé? Ano! Je to zábavné a svěží. Co se nevejde do jedinečnosti světa, to autor nahrazuje postupným odkrýváním a odhalováním tajemství kolem Mony a UCC Dolores samotné. Celek je rychlý a dostatečně akční, byť na pár oslích můstků, kde se v podstatě nic neděje (a mnoho se nedozníte) narazíme i zde. Mě osobně to netrápilo. Po výtvarné stránce je totiž UCC Dolores opravdu pěknou a svižnou podívanou, kde dvě stránky tréninku střelby na kytky v pohodě vydržíte. Nečekejte tedy žádné hluboké myšlenky a hrozivá, nečekaná odhalení. Didier Tarquin, který stojí za UCC Dolores, nám předkládá komiks kořeněný lehkým humorem, kde se hraje na přímočarý děj s nějakým tím překvapením po cestě. Celek je zabalený do krásného vizuálu, kterému vévodí Monina rudá hříva a Kahovo obří vohejbák (rozuměj knír). Jak se bude příběh našich hrdinů vyvíjet dál na to si musíme počkat. Jen doufám, že svižné tempo udržel autor i v dalších albech. UCC Dolores to totiž v křížové palbě sluší nejvíce. 

KOUPIT KOMIKS CC DOLORES PŘÍMO U CRWE

UCC Dolores

Didier Tarquin, Lyse Tarquin

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 9/2023

Překlad: Richard Podaný

Formát: 190 x 260 mm

Počet stran: 100

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři