UKK 5 - Plytké války

Comics recenze

Ultimátní komiksový komplet je šedesáti dílná série kompletující "to nejlepší" z produkce nakladatelství Marvel. A když ne to nejlepší, tak nejzajímavější. V každé zemi však vychází jiný výběr komiksů. U nás začala série vycházet v prosinci roku 2012 a co 14 dní vyjde jedno číslo. Ačkoli vychází na přeskáčku, dle čísla na hřbetu je lze seřadit dle data původního vydání. Cena začala na 200,-, pokračuje u 219,- a skončí 249,-. Postupně si je všechny hezky zrecenzujeme, ale nutno podotknout, že některá čísla již nejsou k dostání. Můžete se na ně maximálně optat na marvel@czpress.cz

Už to chvíli vypadalo, že UKK mě začne bavit a pak přijde kopanec do koulí v podobě Tajných válek. To, co mělo původně fungovat jako marketingový trik pro prodej hraček, se z nějakého neznámého důvodu stalo legendárním komiksem, na který všichni s láskou vzpomínají. Proč, to mi hlava nebere. Jasně, je to komiks starý 30 let, pochopil bych nadšení pamětníků, ale moderní čtenář?

O čem že to je? Všichni supráčtí hrdinové a záporáci jsou přeneseni na planetu, kterou složil z jiných planet mocný Beyonder za jediným účelem - aby se mezi sebou obě skupiny porvaly. 

Na jednu stranu se toho v komiksu stane dost, je tam několik vnitřních soubojů, asi dvě tři lovestory, nějaké to filosofování o síle jednotlivce, skupiny, lidstva, nějaké ty fyzikální plky, kterým nikdo nerozumí a pak to skončí. Musím přiznat, že zakončení nenaplnilo má očekávání.

Tato 14 denní válka trvá předlouhých 12 sešitů, přičemž 6 by bohatě stačilo. Ono se bojuje tak dlouho, protože každý hrdina v duchu vysvětluje, co právě dělá: Například "Díky své nadpřirozené síle jsem schopen hodit tuto skálu po mém nepříteli." a podobně. Bohužel i akční sekvence "děj" spíše brzdí, protože akce to je tak prvoplánová, až to bolí. To se takhle jednou začas střetnou dvě skupinky, které se porvou, aby došly k remíze a vrátily se na stanoviště. Do toho si Doom jede po svým, Magneto taky a obří Galactus (podle všeho velice mocná bytost, ale v růžové helmě moc důstojně nevypadá) si to štráduje do hor a ruce vztahuje k nebi, přičemž zezačátku nikdo neví proč.

Plytkost scénáře je do nebe volající. Něco tak prázdného jsem snad ještě nečetl. Comics nemá duši, akce je slabá a celkové vyznění prázdné. Český čtenář má ale jednu výhodu, a to je překlad. Kluci to zvládli na jedničku a z nudné bitky mezi dvěma tábory vytvořili poměrně čtivý komiks. Mám podezření, že jen díky nim jsem ho přečetl celý.

Samozřejmě, že nejzásadnějším momentem je to, když Spier-Man nalezne černého symbionta, díky kterému později vznikl jeden z nejvíce cool záporáků - Venom. Takže vše zlé, je pro něco dobré. Každopádně podobný comics už nechci ani vidět.

 

Ultimátní komiksový komplet #5 a #6
Jim Shooter, Mike Zeck, Bob Layton
Nakladatel: Hachette Fascicoli
Překlad: Pavel Ninjer Švanda, Marek Keram Barányi
Rok vydání: 2013 a 2014
Počet stran: příliš mnoho
Rozměr: 177 x 266 mm

 

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Partneři