UKK: Temný den pro X-Men

Comics recenze

Ultimátní komiksový komplet je šedesáti dílná série kompletující "to nejlepší" z produkce nakladatelství Marvel. A když ne to nejlepší, tak nejzajímavější. V každé zemi však vychází jiný výběr komiksů. U nás začala série vycházet v prosinci roku 2012 a co 14 dní vyjde jedno číslo. Ačkoli vychází na přeskáčku, dle čísla na hřbetu je lze seřadit dle data původního vydání. Cena začala na 200,-, pokračuje u 219,- a skončí 249,-. Postupně si je všechny hezky zrecenzujeme, ale nutno podotknout, že některá čísla již nejsou k dostání. Můžete se na ně maximálně optat na marvel@czpress.cz

 

Série X-Men se řadí k těm populárnějším a není divu, že se na ně v UKK dostalo hned několikrát. Nejstarším je Uncanny X-Men: Dark Phoenix, který vyšel v roce 1980 a řadí se mezi ty revolučnější díla. Je to dáno patrně hned dvěma událostmi. Závěrem celé série a myšlenkou, že i čistá duše se nemusí vyrovnat s přílišnou mocí.

Jean Greyovou totiž zasáhne entita, která z ní udělá prakticky všehoschopnou bohyni. Takový Dr. Manhattan v sukni. Ale bez tak velké filosofické roviny. Jean se potýká nejen s neznámou silou, ale také s lidmi, kteří jí chtějí zneužít. Pronásleduje ji Mastermind, který se neštítí vlézt Jean do hlavy a vnutit jí myšlenku, že žije v jiné době a je do něj zamilovaná až po uši. Chvíli to dokonce vypadá, že se jím Jean nechá ovládnout.

Z dnešního pohledu je komiks opět hodně ukecaný (stejně jako Démon v lahvi) a polopaticky vysvětlující děj některých panelů. Nesmí chybět trilion postav, výprava do vesmíru, mimozemské rasy a tak dále. Závěr nijak nepřekvapí ani ty, kteří historii X-Menů neznají - obálka vyzradí vše.

V osmdesátých letech v USA tenhle série možná zaznamenala šok, ale pro dnešního čtenáře se nejedná o nic, bez čeho by neměl být. I když přivřeme oči nad stářím díla, celková zmatečnost a nadmíra zbytečných postav z něj dělá nudné a těžkopádné čtení.

Ultimátní komiksový komplet #2 - Uncanny X-men: Dark Phoenix
Chris Claremont, John Byrne
Nakladatel: Hachette Fascicoli
Překlad: Changer the Elder
Rok vydání: 2013
Rozměr: 177 x 266 mm

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Partneři