Ultimátní Venom

Comics recenze

Brian Michael Bendis je úžasný komiksový scénárista. To neuvádím proto, že bych ho chtěl nějak velebit. To je prostě fakt. Po dlouhé marvelovské odmlce, kterou způsobil příchod UKK na náš trh, přichází Crew s knihou a uzavřeným příběhem ze světa Ultimate Spider-mana. Toto je Venom made by Bendis.

Znáte Ultimate Spider-mana? Pokud ne, koukejte svou chybu hodně rychle napravit a sežeňte si sešitovky od Crwe nebo knihy od UKK. Ultimate vesmír je modernější verzí klasického příběhu o Peterovi Parkerovi a radioaktivním kousanci. Je to vesmír, kde Mary Jane je šprtka, teta May bývalá hippie a celek vám dává mnohem větší smysl, protože postavy jednají uvěřitelně. A navíc, píše to B. M. Bendis!

Crew vydala celkem 32 sešitů ze série Ultimate Spider-man. Venom je v podstatě pokračováním, protože příběh se klenen přes sešity 33 - 39. A trochu vám nastíním příběh. Peter Parker měl jako malý capart přítele, na kterého si vzpomněl až díky přehrání starých videokazet. Tím přítelem není nikdo jiný než Eddie Brock. Eddieho a Peterovo otcové spolupracovali na jednom přelomovém medicínském projektu s názvem Venom. Venom tak není černým šmejdem z vesmíru, ale černým šmejdem, jehož hlavním úkolem bylo zničit rakovinu. Jedná se o jakýsi biologický oblek, naladěný na DNA konkrétního nositele a schopný ochránit ho od všeho zlého. Teoreticky.
Díky oné nahrávce se Peter setká s Eddiem, z něhož se stal zevlující vysokoškolák snažící se rozlousknout záhadu černé hmoty, jejíž vzorek si uschoval Brock senior v mrazáku.


Ehm. Na začátku jsem Briana M. Bendise vychválil a stojím si za tím, že je to opravdu génius. Ale i géniové mají slabší chvilky. Což je zrovna případ Bendisova Venoma. Příběh o zapomenutém kamarádovi a zapomenutém vzorku zastrčeném více jak dekádu mezi nanukama je prostě neuvěřitelný a působí dosti křečovitě a uspěchaně. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že Bendis chce představení Brocka a původ inteligentní substance co nejrychleji odbýt, aby už už vypustil Venoma do ulic. Ale i přes tento škraloup Bendis ukazuje svou silnou stránku a tou jsou dialogy ( pokud jste četly Daredevilovské omnibusy, dáte mi za pravdu). Řešení Peterovo osobních problémů tak je zajímavější než akce, která je díky tomu trochu odsunutá do pozadí. Kniha Ultimate Spider-man: Venom je ale z hlediska Ultimate vesmíru důležitá. Díky originu Venoma a práci Peterova a Eddieho otce se tak později objevil další krvelačný symbiont, kterým není nikdo jiný než Carnage!

Ultimate Spider-man: Venom obsahuje několik zásadních momentů, které jsou z hlediska Bendisova Petera Parkera důležité. Ale stavba zápletky a ona uspěchanost, kterou jsem tam nebyl schopen odfiltrovat, sráží Venoma "pouze" mezi dobré komiksy. Kresbu obstaral Mark Bagley, který je s Ultimate Spider-manem od začátku a Venom díky němu vypadá opravdu děsivě, s přemírou zubů a svalů. Skicář obálek na konci je už jen malým zpestřením. A jak jsem předeslal v předchozím odstavci, doufám, že Carnage na sebe nenechá dlouho čekat!

 

KOUPIT ZDE

Ultimate Spider-man: Venom

Brian Michael Bendis, Mark Bagley

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 3/2016

Překlad: Jiří Pavlovský

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 176

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři