Umění války

Comics recenze

Klasická kniha čínské literatury patří mezi jedny z nejstarších psaných prací na světě, ale má stále co říct. Nově i v komiksové podobě.

Původní Umění války bylo sepsáno a sestaveno čínským generálem a válečníkem jménem Sun-c’v 5. století před naším letopočtem. Jedná se o dnes již klasické literární dílo rozdělené do 13 kapitol pojednávající o válce, strategii a umění odhadnout, ale hlavně porazit nepřítele. Je až pozoruhodné, že takřka vše, co je v knize popsáno je nadále platné i v dnešní době. Nyní dostáváme díky nakladatelství Omega tuto knihu v komiksové podobě Peta Katze.

Komiksová podoba by měla být přístupnější a odlehčenější formou klasického traktátu, který je neustále využívanou a doporučovanou literaturou nejen v oblasti vojenství, ale např. i při budování obchodních společností, tak aby se s ní mohla lehce seznámit i dnešní generace. Komiks je v podstatě přesným opisem původní knihy, kdy v podstatě jediná změna je logické vyjádření textové předlohy obrazem.

V komiksu je čtenář postupně seznámen s přípravou, plánováním, pohybem nebo vhodným využitím okolních podmínek.

Co je třeba vyzdvihnout, to je zpracování nakladatele, neboť kniha je zabalena v pevných deskách svázaných provázkem, tak aby imitovala původní předlohu desek svázaných k sobě. Kresba jako taková je ale bohužel zcela průměrná a nezáživná. Pastelkové zobrazení a nevýrazné barvy s jistotou potápí knihu do průměru. A je to s podivem, protože když si na internetu najdete grafické dílo Peta Katze, je to zcela nesrovnatelně lepší.

Tak či onak, kniha jako taková má i v dnešní době stále co říct, a pokud jste někdy chtěli číst Umění války, máte nyní jedinečnou možnost, jak získat přístupnou formu. Čtenář je lehkou formou seznámen s klasickým dílem a třeba vám pomůže i s řešením situací každodenního života. Tak na co čekáte? Do boje!

 

Koupit v knize Dobrovský!

 

Autor: Pete Katz

Nakladatelství: Kontrast

Rok vydání: 2019 

Překlad: Martina Šímová

Počet stran: 128

Formát: Pevná vazba, 190*246 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři