Drákula se snaží vysát krev Sherlocku Holmesovi. Jekyll se mění v Hydea ve snaze porazit Neviditelného muže. A to radši ani nezmiňuji, že Alenka může rozsekat kudlou Drákulu. V Unmatched je možné skoro vše. A teď navíc dvojnásobně.
Asymetrická soubojová kartami řízená figurková hra Unmatched není na našem trhu žádným nováčkem. První krabice s podtitulem Souboj legend vyšla s logem Albi již před nějakou dobou. Jednoduchý herní systém, rychlá hratelnost a perfektní zpracování oslovilo množství hráčů po celém světě, a není tedy divu, že nejen za našimi hranicemi, ale i nás jsme se dočkali další verze, rozšíření a samostatné hry zároveň. Zkrátka přivítejte Souboj v mlze, jakousi druhou verzi Unmatched.
Ne vážně, Rob Daviau je v případě Unmatched hodně plodný a nová rozšíření a postavy jsou dávkovány kadencí rotačního kulometu. Většina jde navíc hrát samostatně, takže mluvit o rozšíření není tak úplně správné, ač tedy všechny hry v systému Unmatched lze všemožně spojovat a kombinovat. Můžete tak postavit proti sobě Sherlocka Holmese a Robina Hooda, Bruce Lee a Krále Artuše. A desítky dalších kombinací. V tom tkví jedna z krás celého systému.
Musím hned na úvod konstatovat, že jsem rád, jakým směrem se Albi vydalo, protože tematicky mě osobně právě Souboj v mlze lákal nejvíc. Navíc se jedná o „velké“ rozšíření, které opět přináší hned čtveřici postav. O tom ale už dále, teď trochu obecně.
Unmatched je skirmishová kartami řízená figurkovka určená pro 2-4 hráče od 9 let, jejíž herní doba se pohybuje okolo 30-40 minut na partii. U jedné partie ovšem zůstane málokdy. Cíl hry je velmi jednoduchý - nakopat pozadí soupeře dřív, než on nakope vaše. Jak prosté, že? Tak se pojďme podívat, co si pro nás nová krabice přichystala.
Co se skrývá v krabici
Unmatched má skvělé zpracování. Ne - spíš dokonalé zpracování. To zkrátka nejde jinak napsat a nemá cenu nějak zpochybňovat produkční stránku hry. Od figurek, přes karty až po parádní insert. Vše je skvělé, vymyšlené do posledního detailu.
Po rozbalení a otevření boxu vás jako první musí kromě čtveřice krásných rovnou washovaných figurek zaujmout plastový insert. Ten je přesně uzpůsoben nejen na jednotlivé figurky hrdinů a všechny další komponenty, které ke hře potřebujete.
Každý hrdina se v podstatě skládá z několika částí - figurky s barevným podstavcem, žetony jedinečnými pro každou postavu, balíčkem karet a počítadel nebo počítadly životů.
Skoro se dá říct, že hra je mírně přeprodukovaná. I když ne že by to něčemu vadilo, ba právě naopak. Třeba žetony pomocníků by mohly být klasicky kartonové a ničemu by to nevadilo, ale ony jsou z tvrdé potištěné pryskyřic. Nebo takové balíčky karet - v každé jiné hře by prostě všechny karty nesly stejnou rubovou stranu třeba s logem hry. V Unmatched má každý balíček svůj ilustrovaný rub, tak aby graficky seděl k příslušné postavě. To že lícové strany nesou povedené ilustrace odkazující na textovou část asi ani zmiňovat nemusím, že? A stejně je to i s počítadly životů. Zkrátka každý hrdina má svou originální a personifikovanou sadu komponent a už jen z toho dostáváte pocit, že hrajete za jedinečný charakter.
Unmatched Souboj v mlze je z hlediska zpracování suverénně jedna z nejhezčích her, kterou na našem trhu seženete a je radost jí rozbalit na stůl. Vše vypadá krásně, ale hlavně je vše i funkční a podporuje hratelnost. Paradoxně nejméně zajímavým prvkem celé hry je hrací plán, na kterém se souboje odehrávají. Ten má sice korespondovat s hrdiny a zobrazovat „jejich“ lokace, ale při hře to absolutně nevnímáte a spíš jen vnímáte barevná políčka a jejich propojení.
Kdo je v krabici?
Jak jsem už psal výše, v Souboji v mlze na vás čeká úplně nová čtveřice postav - Drákula, Sherlock Holmes, Jekyll & Hyde a Neviditelný muž.
Drákula - legendární upír Brama Stokera, který plní nejen stránky knih, ale i filmová plátna a deskoherní stoly. V Unmatched dostává své pověsti - vysává krev a život ze svých soupeřů, mění podobu a k ruce jsou mu jeho proslulé nevěsty. Právě Drákulovy karty nesou jedny z nejlepších ilustrací a naprosto dokonalý rub.
Sherlock Holmes - a jeho tradiční pomocník Dr. Watson. To je další dvojice do skládačky. Skvělý vyšetřovatel A. C. Doyla se hlásí o slovo svými pěstmi. Nemohl by to být Sherlock, kdyby neodhalil všechna tajemství a ve hře se tak může hezky mrknout soupeřům do karet, aby odhalil jejich možné plány. Postava tak pracuje s náhodou a předvídáním dalších kroků. A když detektiv odhalí pravdu, pan Dr. Watson zařídí zbytek.
Jekyll & Hyde - rozdvojená osobnost doktora Jekylla a pana Hydea R. L. Stevensona jde do souboje v jiném světle. Postrádá pomocníky, ale podobně jako třeba Alenka se mění - jednou doktor, jednou jeho drsnější já. Jeden je chytřejší a bystřejší, Hyde mlátička, která je ale postihována při jiných aktivitách. Zkrátka transformace tady hraje prim a správná načasování využití rozdvojení cílem k úspěchu.
Neviditelný muž - H. G. Wells přináší n a bojiště hustou mlhu a z ní vystupující prázdné boty a kabát. Neviditelný muž přináší zase úplně něco jiného v podobě žetonů mlhy, které mu umožňují se schovat jinam rychle nebo se prostě jen rychleji přesouvat po mapě. Tematicky s tím pracuje samozřejmě jeho balíček karet. Zajímavosti karetního balíčku této postavy je, že všechny „patří“ jemu a není tedy nikdy limitován jako ostatní.
Meč proti meči, zuby proti pěstem, mlha proti krvi
Herně není Unmatched žádná věda. To platilo a platí. Princip je střídaní v tazích, hraní karet, přesouvaní svých bojovníků a snaha zlikvidovat soupeře. The End, tečka konec, zvonec.
Tak prosté to samozřejmě úplně není. Na začátku partie se vybere jedna strana herního plánu, každý hráč si vybere svého hrdinu a podle pravidel ho umístí na místo a k tomu si vezme komponenty a balíček karet. A vzhůru do masakrování.
Hráči se střídají v tazích, kdy vždy má každý na výběr dvě akce (klidně stejné) ze tří možností:
1. manévr - pohyb postav a dobrání karty. Tohle je jediná možnost, jak si nové karty do ruky dobrat, žádné automatické dolízávání zde není,
2. léčka - zahrání dané karty pro její efekt - oproti původní sadě mi zde přišly léčky mnohem důležitější a tematičtější,
3. útok - útok je zkrátka útok, kterým jedním z bojovníků útočíte na vybraného bojovníka soupeře. Většina útoků probíhá na blízko, některé postavy ovšem mohou bojovat i na dálku a ostřelovat soupeře na vzdálenějších polích. Útok probíhá porovnáním karty útoku útočníka a karty obrany obránce - jejich rozdíl určí počet zranění. Navíc mohou karty mít další efekty vyhodnocované před, v průběhu nebo po boji, a tyto efekty soubojem řádně míchají.
Takto hra probíhá střídáním tahů až do konce, který logicky nastane po likvidaci jednoho z hrdinů. Je to prosté, rychlé, ale také návykové a jak jsem už psal výše, tak u jedné partie zůstane málokdy. V Unmatched si zkrátka chcete vyzkoušet nové možnosti, taktiky a postavy.
Hra nabízí kromě klasického souboje 1 vs. 1 i možnost hraní ve třech, v režimu všichni proti všem nebo ve čtyřech ve dvou týmech v režimu 2 vs. 2. Pro mě osobně ovšem Unmatched zůstává primárně záležitost pro dva hráče, a i když teď máme dvě sady, vždy si raději zahraji 1 vs. 1, klidně jako menší turnaj, kdy se hráči vzájemně vystřídají u dvou map. Týmová varianta je sice zajímavá, ve dvou nás hra bavila a baví stále nejvíc.
Souboj pro všechny generace
Hodnotit Unmatched: Souboj v mlze je stejně jednoduché, jako hraní hry samotné. Je to prostě pecka svého žánru a pokud máte rádi skirmishové soubojovky, je to nejlepší hra pro vás. Je to čistá bojová, krutě nemilosrdná zábava, která na našem trhu těžko hledá konkurenci ve svém konceptu a hratelnosti. Nic podobného zkrátka v současné chvíli nenajdete.
V první řadě musím znovu napsat, že hra má naprosto perfektní zpracování. Krásné ilustrace, perfektní insert, kvalitní komponenty ve všech ohledech a figurky, o kterých si může většina her nechat zdát. K tomu přehledná, srozumitelná a jednoduchá pravidla.
Další plus - i přes svou jednoduchost celého konceptu se nejedná o žádnou triviální bezduchou zábavu na párty. Ba naopak - hra nutí přemýšlet nad správným využitím a načasováním karet, útoků, léček, každého kroku a akce. Musíte přemýšlet tak, aby vám karty nedošly, co má soupeř v ruce, co si nechat na později, a co využít hned, jak soupeře zmást a oklamat, jak získat výhodu.
Ke správnému využití a použití karet se váže i velká asymetričnost jednotlivých hrdinů. Neviditelný muž staví na své mlze, Sherlock si hraje se soupeřovou rukou a dr. Watsonem, Drákula saje soupeře a léčí sám sebe, Jekyll & Hyde zase nutí přemýšlet nad změnou své povahy. Zkrátka hrdiny musíte poznat, využít jejich silné i slabé stránky. Jen tak můžete vyhrát, přičemž platí, že každý může každého porazit.
Unmatched: Souboj v mlze je parádní pokračování, které svým stylem, variabilitou, zpracováním i hratelností zkrátka a jednoduše doplňuje a navazuje na první kousek a vrací nás do světa prapodivných soubojů zcela nepravděpodobných soupeřů. Kromě jednoduchých pravidel a variability, přispívá k dobré hratelnosti i optimálně zvolená herní doba, která doslova vybízí k několika soubojům za sebou. Inu co říct závěrem? Budou další rozšíření?
Koupit se slevou přímo u Albi!
Unmatched: Souboj v mlze
Autoři: Rob Daviae, JR Honeycutt, Justin Jacobson
Vydavatelství: Albi
Rok vydání: 2022
Počet hráčů: 2-4
Věk: 9+
Herní doba: 30-40 min
Autor: Adam Vondra Vondris