Úsměv

Comics recenze

Na světě jsou snad jen dva druhy povolání, které si vybírají osoby s lehkou deviací - revizoři a zubaři. Zvláště to druhé dokáže vyvolat mrazení v zátylku při pouhé představě zvuku zubní vrtačky. Své o tom ví i Raina Telgemeierová. Ale její letité zkušenosti nelze brát jinak než s úsměvem.

Úsměv je autobiografickým komiksem popisujícím pět let života mladičké Rainy od šesté třídy až na střední školu. Roky, během kterých začne vaše tělo dávat jasné signály, že kromě animáků a hraní nintenda také existují zvláštní tvorové jménem kluci. A než se nadějete, máte střapaté vlasy a pubertu na krku.

 

Raina Telgemeierová měla obyčejné dětství s obyčejnou rodinou na obyčejném předměstí San Francisca. Až na jeden neobyčejný zážitek - při banálním škobrtnutí si vyrazila přední zuby. Tento bolavý incident se stal ústředním motivem pro komiks Úsměv. Aby také ne, když jí obrátil její dosavadní život zvhůru nohama. Následovala řada operací a nasazení rovnátek. Raina se uzavřela do sebe a stává se z ní tak trochu zamlklá holčina. Příběh, kde hlavní oporu tvoří ony peripetie kolem rovnátek. K tomu ještě škola, parta, první lásky a z beďarů vrásky. Život patnáctiletého je boj :) 

Úsměv je příjemné čtení, které na první dojem pouze popisuje vše, co zažila většina z nás - stud, trapnost, nepochopení. Všechny odstíny pocitů, které v pubertě zakoušíte ( nebo jste zakoušely). Úsměv ale má něco do sebe. Má onen faktor X, který vás nutí číst dál a dál. A i já, fotr od rodiny, jsem si čtení užil. Byť je mi jasné, že cílová skupina je trochu jiná. Úsměv je nenáročný, ale přesto chytlavý. Možná díky všem těm problémům spojeným s dospíváním, které jsme sami prožívali nás zajímá, jakým způsobem se s nimi vypořádala sama Raina. A vědomí toho, že danou situaci řešila lidsky - tedy obdobně jako bysme jí řešili my sami - dává Úsměvu onu návykovou čtivost. Pravda, existují vtipnější komiksy, některé situace mohla víc přehnat, čímž by přidala na zábavnosti. Ovšem za cenu odchýlení se od reality, což ale autorka zjevně nechtěla.

 

Kresebně můžu Úsměv zařadit mezi "komiksy pro dospívající dívky". Tím mám  na mysli velice podobný styl, který tuto skupinu dá se říci definuje. Jednoduchá linka, lehce čitelné, chronologicky rozložené panely. Postavy jsou karikaturní, což je ještě zvýrazněno hlavně ve vypjatých situacích a barevně také nečekejte žádné výstřelky. Úsměv se tak jasně řadí k dílům jako Pupíky, Jelita nebo Anin duch. Neberte nic z předešlého jako kritiku, ba naopak - ona lehká čitelnost výtvarné stránky komiksu zbytečně neodvádí pozornost od děje, což je to hlavní na co chtěla Raina Telgemeierová poukázat.

Sama autorka k tomu poznamenává, že o svých zubech vyprávěla tak často, že jí napadlo všechno hodit na papír. A výsledkem je právě komiks Úsměv. Že se jednalo o šťastný nápad svědčí i řada ocenění, které kniha posbírala. Mezi nejcennější patří Eisner award za nejlepší publikaci pro náctileté ( 2011). 

 

KOUPIT ZDE

Úsměv 

Název originálu: Smile

Scénář a kresba: Raina Telgemeierová

Překlad z angličtiny: Michala Marková

Vydavatelství: Paseka

Rok a měsíc vydání: 2015/10

Vazba: Pevná s přebalem

Formát: 148 x 211 mm

Počet stran: 192

Cena v době vydání: 329 Kč

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři