Útěk z Arestonu

Comics recenze

Areston: Mimozemské plavidlo sloužící jako dokonalé vězení. S tím jsme se seznámili v prvním díle trilogie Josefa Pecinovského. Ale jak nás přesvědčil Clint Eastwood, i z tak dokonalého vězení, kterým byl svého času Alcatraz, se dá utéci. Proč ne z Arestonu?

Ian Terstegen přezdívaný Sršeň, náš hlavní hrdina, strávil ve vězení Arestonu již celé čtyři roky. Zatímco v prvním díle jsme mohli sledovat jeho vzestup z obyčejného holátka na protřelého mazáka, za což ho čekal na konci knihy pád na dno, druhý díl ani v tomto ohledu dějově nezaostává. Sršeň je vyhnancem, což je na Arestonu rovno rozsudku smrti. Protože je ale Sršeň povaha umíněná, kopancům osudu nepodléhající, čeká ho opět výstup po pomyslném společenském žebříčku Arestonských trestanců. Ovšem s tím rozdílem, že do hry se zaplete skupina lidí, kteří plánují Útěk z Arestonu. Což je z plavidla, které je celé bráno jako vězení, věc nemožná.

Přesněji řečeno; takřka nemožná. V prvním díle jsme se seznámili s Arlinem. Chlapcem, jenž se náhodou narodil na Arestonu, a který sní o Zemi. A právě jemu se pokusí Sršeň pomoci a souhlasí tak ze své znovu nabité vlivné pozice s plánem útěku. Víc nebudu prozrazovat. Autor Josef Pecinovský mě k prvnímu dílu přikoval svým svěžím vypravěčským stylem, vybroušeným léty praxe v oboru. Areston možná nabízí jen málo originálních invencí, ale po vzoru moderní sci-fi mě na knize nezajímají originální nápady dotažené ad absurdum, jako spíše chování lidí v uzavřeném mikrokosmu, kterým Areston po právu je. Devízou tak jsou vztahy ve společnosti, která se nutně musela stát svébytnou a za velkého úsilí vybudovat jakous takous civilizaci. Objevování záhad Arestonu jako takového je odsunuto na druhopu kolej, což ale rozhodně není na škodu.

Útěk z Arestonu si drží svůj vypravěčský i akční drajv jaký nasadil první díl a čtenáře doslova nutí přeskakovat stránky v očekávání, jak si Sršeň poradí s mocnými Patrony, jejichž touze po moci stojí v cestě. A v neposlední řadě, jak dopadne plán na útěk z Arestonu. Ano, čtenář si zaslouží víc než jen sledovat partu kriminálníků na jejich dlouhé pouti kosmem. Jinak by se celý autorův nápad dal označit jako laciný. Ostatně toho si je vědom i sám Josef Pecinovský a proto nám na začátku knihy nabízí fiktivní rozhovor s Ianem Terstegenem, kde jsou zodpovězeny základní otázky, které mohou čtenáři vrtat hlavou a jejichž odpovědi by jen těžko hledal v Sršňovo počínání. Ostatně ten v boji o přežití plném intrik má těžko čas na hledání odpovědí o původu Arestonu. Přesto doufám, že o tajemství Arestonu se s námi podělí poslední díl, Vládce Arestonu.

KOUPIT V NAKLADATELSTVÍ EPOCHA

Útěk z Arestonu

Josef Pecinovský

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2017

Formát: 115 x 180 mm

Počet stran: 360

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři