Dětský komiks má v Českých luzích a hájích na růžích ustláno. Jak by také ne, když zde máme tradici silně podporovanou zejména fantastickou čtyřkou z Třeskoprsk. Nyní by se ale naše květinky měly mít na pozoru, dorazil k nám totiž modrovlasý vichr ze severu. Věčně vykulená Hilda.
Hilda je obyčejná dívenka žijící se svojí maminkou kdesi daleko na severu uprostřed čarokrásné krajiny. Krom zmiňovaných modrých vlasů vás jako první jistě upoutá její domácí mazlíček, což je liška (asi) s rohama. A pak se již divit nepřestanete. Hilda totiž obývá svět, ve kterém musíte věšet na kamenné homole zvoneček, jehož zacinkání vás upozorní, že troll se probral ze spánku a chce vás sežrat. A to i v případě, že věšení zvonečků na trollí nosy je považováno za obzvlášť kruté.
Způsobem, jakým jsem popsal předchozí dobrodružství, se odvíjí celá kniha. Hilda s tím svým rohatým norským pokémonem prochází krajinou, maluje šutráky a sní o dobrodružstvích. Která se později stávají realitou. Kniha kterou u nás vydalo nakladatelství Paseka obsahuje první dvě alba, totiž Hilda a troll a Hilda a půlnoční obr. A obě mají své nezaměnitelné kouzlo. První zmiňované působí krásným dojmem. Takhle by vypadal Trollhunter, kdyby se měl odehrávat v Hildině světě. Její přístup je totiž dětsky naivní, ale krásně dětsky naivní. Přístup dětí k řešení problémů zde autor vystihl dokonale. Bez zbytečných komplikací. Způsobem, který si uchovává kouzlo, byť se tam nic zásadního neděje. Přesto Hilda dokáže vyvolat úsměv na tváři, jež vám tam zůstane dlouho po dočtení posledních stránek.
Naopak druhé album - Hilda a půlnoční obr - se snaží o konfrontaci světa dítěte se světem dospělých, jehož společenskou provázanost řeší Hilda s nadhledem (a to doslova). Zápletka se točí kolem neviditelných pidilidí, jejich vyhraných voleb a osamělého obra. Autor si zde trochu pohrává s třemi rovinami příběhu. Hilda již není hlavní protagonistkou, nýbrž se o místo dělí s obrem a elfy, z nichž každý řeší jiný problém, samozřejmě neporovnatelný s ostatními. Naše malá hrdinka je zde mediátorem, který nám přibližuje oba světy - ať už ten s hlavou v oblacích, nebo ten s hlavou v trávě. Výše zmiňovaná konfrontace s dospěláckým světem záměrně ubírá druhému albu na zábavnosti a přidává trochu nudy. Což je vidět i na Hildě samotné - také by raději dělala něco jiného, ale musí běhat po elfích úřadech :)
Hilda je jedním slovem úžasná. A to nejen po scénáristické stránce. Je dílem jednoho člověka, brita jménem Luke Pearson. Pokud nepočítáme jeden štěk v komiksovém časopise Aargh!, je to u nás nové jméno. Pearson je mladý a kreativní, kromě Hildy pracoval také na TV sérii Adventure time, jejichž hlavní hrdiny Finna a Jakea jistě znáte alespoň z obrázků. Hilda je Pearsonův první komiksový počin, který ho hned vystřelil na špici dětské tvorby. Zatímco většina dětských obrázkových knížek staví na situačním humoru a gazích přičemž dějová linka je trochu upozaděna ( nebo nudná), Hilda je hlavně o příběhu. Luke Pearson nemusí používat vtípky aby vás vtáhl do děje, Hildin svět je totiž čarokrásný a poetický. Na pohled jednoduchá kresba s prvky karikatury výborně plyne v trochu ledabylém stylu, abysme o pár stránek dál zírali s otevřenou pusou na překrásné celostránkové kresby. Autor si vytvořil nezaměnitelný styl, jehož výraz bude lahodit nejen dětskému oku, ale také dospělému čtenáři. Hilda za to rozhodně stojí. A já si jí jdu přečíst znova!
Hilda ( Hilda and troll, Hilda and midnight giant)
Luke Pearson
Vydavatelství: Paseka
Rok vydání: 4/2016
Překlad: Martina Knápková
Formát: 215 x 288 mm
Počet stran: 80
Provedení: Hardback
Autor: Robin Podéšť RaptoR