Válka velké trojky

Comics recenze

I když to tak možná může znít, Válka velké trojky vážně není název nějakého filmu pro dospělé, ale jedné z komiksových knih DC řady v rámci New 52. Takže i když našinci žijí Znovuzrozením, pojďme se vydat trochu zpět.

Ano, jak jsem zmínil, český superhrdinský komiksový trh v podstatě žije už nějaký ten měsíc Znovuzrozením DC, což ovšem naštěstí neznamená, že BB art zanevřel na řadu New52, a tak u nás mohla být vydána tahle 320 stránková bichlička s názvem Válka velké trojky. Jedná se vlastně o jeden velký crossover, dávající dohromady Ligu spravedlnosti, Americkou ligu spravedlnosti a Temnou ligu spravedlnosti. Což je ostatně hned prvním větším problémem knihy, protože sice dostáváme event, který je tak nějak ucelený (ač s otevřeným koncem a můžeme jen doufat ve vydání dalších knih – prosím, prosím!), ale přesto je rozprostřen do více řad, které na našem malém trhu nevycházejí a čtenář tak může být lehce zmaten (viz třeba Temná liga spravedlnosti). Každopádně zde máme napříč sériemi hned 12 sešitů – Liga spravedlnosti 22-23, Americká liga spravedlnosti 6-7, Temná liga spravedlnosti 22-23, Constantine 5, Hříšná trojka: Pandora 1-3 a Hříšná trojka: Phantom Stranger 11 a navíc bonus v podobě sešitu New52 Free Comic Book Day Special 2012. Sami tedy vidíte, že toho není zrovna málo, ale na druhou stranu konečně tu máte něco, kde relativně všechno pochopíte a nebudete jen nechápavě kroutit hlavou jako u Americké ligy spravedlnosti 1: Nejnebezpečnější hrdinové světa. Každopádně je dobré uvést, že není na škodu mít čerstvě načtenou ALS 1 a LS 4: Síť, budete se o to lépe orientovat.

No vzhůru k příběhu. Na jedné straně máte události, které již znáte (nebo byste měli znát). Superman zabil člověka, respektive zabil doktora Lighta, což postavilo proti sobě Ligu spravedlnosti a Americkou ligu. Jedni by za to nejraději Supermana soudili, druzí samozřejmě nevěří, že by mohl být sám sebou. No naneštěstí není vše tak prosté, týmy se promíchají, do toho přibude Temná liga spravedlnosti a čtenáři brzy dojde, že hlavní je dostat na stránky co nejvíc různých superhrdinů světa DC. A světe div se, ono to víceméně dobře funguje. Druhou hlavní linkou je Pandora a její skříňka. Ta se snaží skříňku znovu otevřít a dostat do ní zlo, které bylo vypuštěno. K tomu hledá nejhodnějšího (Supermana) nebo nejzlejšího (Lexe) člověka na světě. Dokonce zde máme i jistý filozofický přesah a celkově tyhle části příběhu mi přišly jako absolutně nejsilnější.

Z příběhu vám víc neprozradím, abych vás o nic neochudil, ale věřte mi, že i přes ten počet stran, knihou proletíte jako vítr. Ano, podstatou celé knihy je dostat na jedno místo maximální počet postav, které se budou míhat v akčních scénách, kterých je vskutku dostatečné množství, ale sem tam fungují i vtipy, u Pandory naleznete, jak filozofické hloubání nad dobrem a zlem, tak i mytologický přesah do řeckých bájí a legend. No a nakonec vás čeká pěkný zvrat v příběhu. Zkrátka komiksový mainstream, který chcete, a který světe div se i docela pěkně funguje a působí svěže a zábavně. A možná by tohle všechno fungovalo i v předchozích knihách LS nebo ASL 1, ale zkrátka na to bylo málo prostoru? No kdo ví, buďme rádi, že tu něco takového máme teď.

Co se autorů týká, na tolika sériích a sešitech se jich podílelo velké množství, ale hlavními jsou Geoff Johns, který nám konečně může ukázat kam celý ten svůj příběh Ligy spravedlnosti v New52 směřuje a Jeff Lemire. No co se výtvarné stránky týká, tady se jedná o klasický superhrdinský mainstream vytvořený třeba Ivana Reisem, Dougem Mahnkem nebo Mikelem Janinem, který naleznete v podstatě běžně v komiksech DC, a který neurazí, ale vlastně ani nijak zvlášť nenadchne, až na pár výjimek. Za mě musím vypíchnout velké dvoustrany s vyobrazením všech možných hrdinů i (potencionálních) zloduchů a pak část se Strangerem v nebi, která na mě prostě skvěle zapůsobila. 

Závěrem? Asi už vše bylo řečeno. Čtenář dostane pořádnou porci superhrdinské zábavy, kterou bude radost číst, a díky které najednou začne ten svět LS New52 mnohem větší smysl. Možná je škoda, že kniha vychází až teď, když všichni mají v hlavě Znovuzrození, ale co naděláme. Za mě rozhodně nejlepší kniha série Ligy spravedlnosti New52 a vzhledem k otevřenému závěru můžeme jen doufat, že BB art s vydáváním neskončí, jinak bychom byli odkázáni jen na originální vydání, a to by jistě byla škoda, takže jen tak dál!

 

Koupit přímo u BB artu!

 

Liga spravedlnosti: Válka velké trojky (Justice league: Trinity war)

Scénář: Geoff Johns, Ray Fawkes, Jeff Lemire, J.M. Dematteis

Kresba: Ivan Reis, Mikel Janin, Doug Mahnke, Daniel Sampere, Renato Guedes, Fernando Blanco

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2018

Překlad: Martin D. Antonín, Ľudovít Plata

Počet stran: 320

Formát: 260x170 mm, brožovaná s chlopněmi (ale také pevná a se speciální obálkou v limitovaném nákladu)

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři