Valley Forge, Valley Forge

Comics recenze

Je tomu již devět let co se na našich pultech objevil první komiks, jenž nám představil temnou podobu Franka Castla v edici MAX. Za tu dobu jsme urazili dlouhou cestu, která ale nyní dospěla ke svému konci. Poslední Punisher made by Garth Ennis. Valley Forge, Valley Forge.

Pokud vám název desáté knihy nic neříká, tak sám autor popisuje americkou základnu Valley Forge ve Vietnamu jako "beznadějný Vystrkov." A to je ještě mírný výraz pro další z nekonečných nedůležitých bodů v tropické džungli. Přesto se masakr ve Valley Forge vyznačoval něčím výjimečným. Je to místo, kde se zrodila legenda jménem Punisher.

Vy ostatní, kterým není cizí kniha Punisher: Od kolébky do hrobu, jste dobře obeznámeni s tím, co všechno se ve Valley Forge odehrálo a jaký dopad to mělo na psychiku hlavního hrdiny. Ve zkratce lze říci, že Frank Castle jako jediný přežil sedminásobnou přesilu, kterou severovietnamská armáda zaplavila americkou základnu. Pro nás je ale povídání o Valley Forge důležité i z jiného hlediska. Jedná se totiž o první a zároveň poslední příběh, který Garth Ennis vyprávěl v MAXovském Punisherovi. Umně tak uzavřel kruh. V posledním příběhu postavil proti Frankovi tým, který považuje Punisher za svatý - Delta force. Není divu: americké vojáky ctí Punisher více než cokoliv jiného. A právě oni dostanou za úkol Punishera chytit. Jedná se o poslední zoufalý pokus zkorumpované kliky generálů, jejichž tahání za nitky jsme mohli sledovat po celých deset knih.

Nebudu vám nalhávat, že jsem netušil, jak to celé dopadne. Valley Forge není překvapujícím čtením. Dokonce bych ho v MAXovském univerzu popsal jako umírněný, ale právě svou klidnější dějovou linkou nám dává autor možnost nahlédnout a částečně se i vcítit do duše Franka Castla pomocí úryvků z imaginární knihy Valley Forge, kterou je celý komiks hojně prostoupen. Samotnému mi to nevadilo, ale pokud jste zvyklí spíše na akci typu Barracudova běsnění, mohli byste se zde místy nudit.

Valley Forge je pro mě hlavně důstojným rozloučením Gartha Ennise s komiksem, u kterého vydržel celých šedesát čísel (počítám-li pouze sérii MAX). Mě osobně se Ennisův přístup u válěčných komiksů líbí. Stejně jako v Bitevním poli nebo Hitmanovi, i zde je vidět, jak moc si cení hrdinství jednotlivce, přičemž se ale nebojí poukazovat na zvrácenost války a podobně jako Oliver Stone ani Ennis se nebojí ukázat prstem a kritizovat tak výnosný byznys, jakým se válka stala. V recenzi na Dlouhou černou tmu jsem psal, že Ennisova schopnost ukazovat temné stránky společnosti jako např. otroctví nebo obchod s bílým masem je chvályhodná. Ve Valley forge nechává na čtenáři, aby si utvořil vlastní názor na tolik proklínanou vietnamskou válku, kterážto stála USA nemálo sil a značnou část jejich světové reputace.

Punisher: Valley Forge, Valley Forge je tečkou za účastí Gartha Ennise v této sérii. Vizuální stránku obstaral MAXovský matador Goran Parlov, kterému jsem už dávno odpustil steroidní pracky hlavních protagonistů a naopak jsem propadl jeho jednoduché lince a syrové kresbě. Valley Forge je na Punishera netypicky hloubavým a místy i emotivním komiksem, Jehož závěr rozhodne - jak jinak - pistole ráže .45.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS POINTU

Punisher MAX: Valley Forge, Valley Forge (Punisher MAX vol. 10: Valley Forge, Valley Forge, Punisher 55 - 60)

Garth Ennis, Goran Parlov

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 6/2017

Překlad: Richard Podaný

Formát: 165 x 260 mm

Počet stran: 144

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři