Ve spárech SSSR

Comics recenze

Historie naší země je nerozlučně spjata s velkým rudým bratrem, Sovětským svazem. Skutečnost, že se nejednalo o svaz mlékem a strdím oplývající, dnes ví každý. Hrůzy stalinismu jsou dobře známé. Ale neškodí si je jednou za čas připomenout. K tomu nejlépe pospouží Čertův rypák. Nebo Tulipánek?

Čertův rypák/Tulipánek je nejnovějším přírůstkem do edice Mistrovská díla evropského komiksu z nakladatelství CREW. Pravda: on autor je sice američnan, ale kreslíř je francouz s velkým nosem a tématem je Sovětský svaz. Buďme tedy shovívaví: Protože zpracování obou příběhů je fantastické a pro svou historickou přesnost i nezapomenutelné. O čemž svědčí už sama obálka, která ve mě vyvolává lehce svíravý pocit spojený s mrazením na zátylku. A nejinak tomu bylo po celou dobu četby tohoto klenotu.

Čertův rypák je příběh Jurije - válečného sirotka s vrozeným rozštěpem patra  (odtud název alba). Jurij je kvůli svému handicapu osamělý, ale nikoliv zlomený. Inteligentní dítě, které udělá vše pro přežití. Bez rodiny a bez přátel.  Ideální materiál pro výcvik na spícího agenta (co to je spící agent snad nemusím vysvětlovat). A kam jinam poslat tak zdatného agenta, jakým se Jurij stal, než do kapitalistické žumpy jménem New York... Kde na něj ale nečekají pouze prohnilí nepřátele socialismu...

Tulipánek nám naopak představí Paula. Američana, jehož rodiče odjeli do Sovětského svazu v nejnevhodnější dobu. Totiž před Velkou vlasteneckou válkou. A po ní bylo jasné, že jako občany nepřátelské mocnosti je nečeká nic menšího než gulag. Stejně tak sedmiletého Paula. Tedy pardon, Pavla. Dějová linka Tulipánka se skládá z New Yorku roku 1970 a vzpomínek na dětství strávené za ostnatým drátem. Kde se ale mohlo naplno rozvinout Pavlovo kreslířské nadání. Hlavní hybnou silou Tulipánka je totiž tetování. Přesněji řečeno zločinecké tetování a kodex s ním spojený. Což je část dějin, o které jsem doposud neměl nejmenší ponětí. Samozřejmě babička mi říkala, že potetovaný jsou jen kriminálníci; myslím, že v dobách jejího mládí by s ní Jerome Charyn - a Yakuza, kde má tetování obdobný význam jako v Tulipánkovi - souhlasili. A my se také můžeme ponořit do tajů jehly a inkoustu...

Autorem scénáře obou alb je jak jsem již říkal Jerome Charyn. Jméno, které v české kotlině sice nevyvolá davovou hysterii, ale které má velmi dobrý zvuk za velkou louží. Charyn je považován za vynalézavého, chytrého a novátorského autora a jeho knihy o životě "(ne)obyčejných američanů" sklízí samou chválu: Jeho díla získala dvakrát titul kniha roku udílený prestižními The New York Times.

Francois Boucq. Že nevíte, kdo to je? A Jeronýma Moucherota znáte? Jasně, ten pojišťovák v jaguářím obleku, kterému z tapet lezou žraloci! Surrealismus a hravost nechal Boucq doma a spíše se soustředí na co nejvěrnější zobrazení obou světů. Díky tomu je Čertův rypák/Tulipánek o to přesvědčivější - vše je zobrazeno realisticky, bez příkras či dvojsmyslů. Tedy až na pár drobností.

Tím mám na mysli lehce fantaskní podbarvení obou alb: Sloučení skutečnosti a fantastiky na pozadí toho, co se odehrává na stránkách, je tak neobvyklé, že pro čtenáře může být zařážející. Přesto nám dává na chvilku zapomenout na úděsný svět okolo... Dokud se nevrátíme nohama na zemi a nepohltí nás opět studená válka nebo sériový vrah. Oba příběhy mají i přes zjevné odlišnosti shodnou ideu: Střet syrové, všepohlcující paranoidní moci Sovětského svazu s realitou, ve které ale je místo i pro zázraky. Životy Jurije i Pavla jsou poznamenány tvrdou disciplínou a bojem o přežití, nicméně oba muži si našli vlastní cestu k osvícení. Spojení duchovna a komunismu je mírně řečeno nemístné. Jerome Charyn tohoto rozkolu využívá ve svůj prospěch, k pozvednutí hrdinů svých komiksů nad běžnou populaci. Líbí se mi styl, kterým jsou Čertův rypák a Tulipánek napsány. Přímé, s citem pro detail a s tak věrným zobrazením historických reálií, jakých jen byl autor schopen. V Čertově rypáku je SSSR jakožto úhlavní nepřítel jasně personifikovaná, v Tulipánku to je spíš minulost, kterou nelze nechat  za sebou. Nad všemi se ale stále vznáší stín Sovětského svazu. Přesto se autorovi podařilo vnést do knihy něco navíc: Naději s výhledem do budoucna. A že ji oba naši hrdinové potřebují!

KOUPIT ČERTŮV RYPÁK/TULIPÁNKA PŘÍMO U CRWE

Čertův rypák/Tulipánek

Jerome Charyn, Francois Boucq

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 11/2020

Překlad: Richard Podaný

Formát: 195 x 260 mm

Počet stran: 216

Provedení: Paperback, hardback s přebalem (500 ks)

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři