Ve svitu měsíce po boku Catwoman

Comics recenze

Silných a nezávislých hrdinek komiksového světa je plno. Sakra, snad všechny ženské postavy komiksového světa jsou silné a nezávislé! Ale těch náctiletých je jak šafránu! V rámco DC young adult se nám ale představuje Catwoman. Pardon, Catgirl. Selina.

Selina Kyleová je normální dívka, jejímž největším problémem je bohužel její rodina. Otce nemá a její matka mění muže častěji než povlečení. A je to jeden otrapa za druhým. Jednoho dne se zjeví Dernell, všech vidláků král, u kterého krutost přesáhla veškerých mezí. Pak stačí jen poslední kapka a Selina se vydává na vlastní cestu životem. A to je jí teprve patnáct let. 

Catwoman: Ve svitu měsíce nabízí netradiční pohled na zrod jedné z nejšmrncovějších hrdinek DC universa. Naše Selina je zatím ještě mladá holka, která musí urazit dlouhou cestu k pozici Batmanovo femme fatale. Beztak má plnou hlavu starostí ohledně křupanského přítele své neschopné matky, nafrněných spolužaček na střední škole i kluka, jehož vlasy jsou "černé jako noc a lesklé jako havraní křídla" (ach). Tím tajným usurpátorem Selina srdce samozřejmě není nikdo jiný než mladý Bruce Wayne. Nakonec ale její pohár trpělivosti přeteče a Selina mizí z domova. Bez představy co s ní bude dál, bez peněz, bez přístřeší. Pouze s jedinou myšlenkou: Selina bude nezávislá! A divoká jako kočka!

Zrod Seliny z rukou Lauren Miracleové lze jednoduše popsat jako lehkou cestu s kapkou dobrodružství. Selina se nenechá zblbnout starostmi okolí o její zdraví a hrdě si vykračuje vlastní cestou, byť tím přidělává vrásky na tváři mladého pana Bruce. Tento rys Seliny povahy se mi líbí, byť pokud máte doma kočku, je vám jasné, že ta se ve skutečnosti přichomýtne ke každému, kdo jí dá žrádlo a teplý pelech :D. Nejinak je tomu i s naší Catgirl. Brzy si najde partu kamarádů, kteří jí vezmou mezi sebe a naučí jí všechny parkourové triky spolu s kouzlem velkých loupeží. A nehynoucího přátelství. 

Jak jsem již psal, autorkou tohoto grafického románu je Lauren Miracleová. Ta se proslavila právě romány určenými mladším dívkám. A svůj um předvádí i v tomto komiksovém debutu. Právě optikou mladších čtenářek je třeba nahlížet i Catwoman. Příběh se sice dotýká řady společenských problémů sužujících dnešní mládež, nicméně v tomto bodě nejde do hloubky. Škoda, že se autorka nezaobírala toliko postavou Seliny matky, kde absence jakýchkoliv pocitů (ať sympatií, či ambivalencí) vyvolává podvědomou otázku, zda se nejedná o nastrčeného robota. Leč to se nikdy nedozvíme. Selino vyrůstání vskutku nebylo lehké, její strasti a pohnutky ve čtenáři vyvovají porozumění, ale o hlubším sepjetí nemůže být řeč. A tak je tomu bohužel po zbytek knihy. Selina je nezávislá až na půdu, s kamarády se snaží protloukat životem na ulici, nicméně už nevidíme, jak ten život na ulici vlastně vypadá. Tajemné vražedné šílenství odehrávající se na pozadí hlavní dějové linky taktéž působí unyle a nevěrohodně. Zůstává nám tak starý dobrý young adult příběh o dívce, kamarádech a první lásce, o její síle a houževnatosti, která ale místo syrové reality nabízí punc romantiky a bláhovosti. Což je přesně to, čeho chtěla autorka dosáhnout. Tento komiks jasně cílí na dívky v plném rozpuku puberty. A cílí skvěle. Miracleová napsala knihu, která se v podstatě neliší od zbytku jejího portfolia: Příjemná jednohubka pro mladé slečny, která ale neosloví nikoho dalšího mimo vytyčený záběr. A přitom potenciál Catgirl má, o tom není pochyb. Jen to zidealizované vystupování všech zúčastněných mi upřímně vadilo.

Kresebně se nám představí Isaac Goodhart, pro kterého je práce na Catgirl prvním představením se českému čtenáři. Krom toho dělal na morálně filozofické detektivce Postal pro Top Cow, hostoval také u Artifacts, Witchblade apod. Jeho styl kresby je jednoduchý a přehledný, naštěstí mu chybí sterilita, díky čemuž se na Catgirl dá v pohodě koukat. Ovšem nečekejte žádné velké invence či eskapády. Kresba rezonuje s příběhem, je líbivá, se špetkou inspirace mangou, leč marně jsem hledal záchytný bod, díky němuž by stála za zapamatování. 

Catwoman: Ve svitu měsíce je young adult komiks a tak se k němu musí i přistupovat. Pokud je vám 15+, nejspíš vás nebude bavit. Pokud jste mladší dívka, troufám si tvrdit, že si ho užijete. Jen je škoda, že kniha nenabízí něco hlubšího, pro co by stálo za to vzít jí do rukou podruhé. Přitom tyran v rodině i život na ulici jsou doslova líhní pro ukázku toho, čím se musela Selina protloukat. To by ale asi už nezbylo místo pro sny o vlasech Bruce Wyanea.

KOUPIT CATWOMAN: VE SVITU MĚSÍCE PŘÍMO U CRWE

Catwoman: Ve svitu měsíce

Lauren Miracleová, Isaac Goodhart

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 3/2020

Překlad: Filip Škába

Formát: 152 x 230

Počet stran: 204

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři