Velká mytická nuda?

Comics recenze

Mýty, to není jen jedna série, ale hned několik komiksových řad více či méně propojených. Jak ale fungují v jedné knize, která se snaží býti velkým vyprávěním?

V knize Mýty 13: Velký mytický crossover se proplétají hned tři komiksové řad. Na prvním místě samozřejmě stojí „klasické“ Mýty, tak jak je známe a máme rádi od Billa Willinghama. Ruku v ruce s nimi jde série u nás nevycházející a to Jack of Fables (Jack z Mýtů?) a jak vám asi rychle dojde, jejím hlavním „hrdinou“ je podvodník a zabiják obrů, snažící se vydělat na čemkoliv může – Jack Horner. Poslední řadou je pak třídílné mini vyprávění The Literals neboli Literáři. Všechny tyhle příběhy jsou spojené v jedné knize a už podle názvu by se mělo jednat o něco „wow“ a velkého. Bohužel opak je tak trochu pravdou.

Pojďme ale k ději. Naše hrdiny z Mýtů nacházíme tam, kde minule skončili. Po objevení nové hrozby a strašného zla v podobě Temného pána se všichni nacházejí v exilu na farmě, kde to ale logicky začíná mezi všemi trochu vřít – nelidské mýty žárlí na lidské, Zvíře a Wolfi se nemůžou vystát, Růženka je v depresi ze smrti Modráka, jezevec založil nové náboženství a Frau Totenkinder a její 13. patro se snaží zjistit jak bojovat s novým zlem. Do toho zavolá mýtus v exilu – Jack Horner – který doteď po svém zmizení ze série požíval své vlastní dobrodružství, skládající se z podvodů, šíleností, sexu s vlastními sestrami a podobné taškařice, no zkrátka Jack. Každopádně informuje Mýty o hrozbě v podobě jednoho z Literátů, zvláštních postav z Jackovi série, kteří tvoří všechny příběhy a kteří ej mohou i přepisovat či mazat. Jeden z nich nechce nic míň, než smazat celý vesmír a vytvořit zcela nový dle svého obrazu. Za Jackem je vyslána Sněhurka a Wolfi, který je nesvůj z přítomnosti Temného pána. Má sice jít o rutinní misi a nikdo notorickému podvodníkovi úplně nevěří, ale věci se samozřejmě zvrtnou. A když se Jack dostane na Farmu, může z toho vzniknout jedině pěkný bordel a jisté je, že někdo bude trpět.

Ano, existence mocných bytostí, kteří mohou ovládat dějové linky, přepisovat příběhy a zatopit tak našim hrdinům zní zajímavě, bohužel ale horší je už provedení. Na scénáři se podíleli ruku v ruce Bill Willingham a Matthew Sturges a podle mě zcela promarnili potenciál příběhu. Jedná se asi o neukecanější díl Mýtů, který ale spadá do hrozného průměru (a v rámci série takřka podprůměru). Celý příběh i dialogy na mě působily hrozně křečovitě, natahovaně a nezáživně a to jsem velkým příznivcem Mýtů. Zatímco každou z předchozích knih jsem doslova zhltl během pár hodin, do tohoto crossoveru jsem se nemohl začíst, několikrát ho odkládal a nutil se k němu vracet. Ostatně asi bude problém i v tom, že od začátku víte, jak vše skončí a o to víc zbytečně a natahovaně vše působí a těch 224 stran je moc. A když už by něco mohlo být zajímavé, zase se to stane neskutečně rychle. Takže zatímco buď všechny postavy jen zbytečně řečním, na druhé straně takřka skáčou z místa na místo rychlostí blesku. Celé to zkrátka působí výplňově a doslova zbytečně, neboť hlavní dějová linka série se absolutně nepohne. Chápu, že v rámci série tady tohle vyjít muselo, ale nevím, zda to vůbec někdy muselo vzniknout v originále.

Kresba je už klasika, i když se jí tentokrát ujalo více autorů. Mark Buckingham stojí za mnoha díly série Mýty a všichni jsme na něj zvyklý. Jiné je to s ostatními autory, kteří přišli z Jackovy série. Jejich zobrazení hrdinů je jiné, často detailnější a čistě subjektivně mnohdy hezčí, rozhodně působí na sérii svěžím dojmem a zejména na větších panelech je radost na ní koukat.

Pro pravidelné čtenáře série Mýty jistě nutnost, kterou si přečtou, ale asi z ní nebudou nadšeni. Po minulém díle se prostě nic zásadního neděje a ten odklon od děje je zbytečný. Jsem rád, že tohle není jedno z prvních čísel, protože věřím, že by mohlo leckoho odradit od čtení. Pár dobrých vtipů a zajímavou kresbu zde najdete, ovšem celkově se bohužel jedná o trochu zbytečnou nudu, která možná někomu bude sedět, ale já si jí rozhodně neužil a už netrpělivě raději vyhlížím další díl s názvem Čarodějky, který snad úroveň série zvedne zase o stupínek (nebo spíš pořádný stupeň) výš.

 

Koupit přímo u Crwe!

 

Mýty 13: Velký mytický crossover

Scénář: Bill Willingham a Matthew Sturges

Kresba a barvy: Mark Buckingham, Tony Akins, Russ Braun, Andrew Pepoy, Jose Marzán Jr., Dan Green

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2018 

Počet stran: 224

Přeložil: Ľudovít Plata

Formát: brož, 167x250 mm

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři