Venom

Comics recenze

Celých sedmadvacet let je s námi černý kostým Spider-mana, mimozemský symbiont známý jako Venom. A jeho cesta zdaleka nekončí. Ne nadarmo se říká, že černá barva  je nadčasová a z módy nikdy nevyjde!

Dlouhou cestu urazil náš masožravý mimozemšťan. Od malého záprdku ve zkumavce v trochu naivních Secret wars po drsoně v podání Todda McFarlana, kterýžto mu dodal do dnešních dnů nepřekonaný cool úsměv. Co jsme se ale za těch bezmála třicet let symbiózy dozvěděli? Že je Venom šílený, že je černý a  že jeho hostitelem se může stát jen naprostý blázen. A není to trochu málo?

Stejný pocit měl i Donny Cates, když v devadesátých letech jakožto malý capart četl příběhy s Venomem. A na otázky, které jeho dětskou hlavičku trápily a nenalezl na ně odpověď na stránkách komiksu, si příběhy domýšlel. Prostě Venomův fanoušek číslo jedna. A když se takový fanoušek dostane ke kormidlu své oblíbené postavy, vypadá to na pořádnou jízdu!

Samozřejmě nemůžete jen tak přijít do sídla Marvelu a říct paní recepční, že už od dětství sníte o tom, že napíšete vlastní sérii a ať vás odvede ke generálnímu, že to rozhodně bude pecka. Donny měl nápadů plnou hlavu, ale pro začátek si střihnul pár kraťasů a one-shotů pro Dark Horse a Image. Pak přichází Marvel, kde si vybudoval reputaci na sériích Doctor Strange a Thanos (obě vychází i u nás) a dokázal přesvědčit své pohlaváry, že Venom je pro něj jako stvořený a že když ho nebude moci psát, že je všechny zabije (dobře, to už trochu přeháním, ale Donny je Texasan a tak tam určitě mával koltem. Nebo tak něco). Pro nás je podstatná jedna věc: Cates skutečně Venoma na hraní dostal. A  první kniha s podtitulem Rex je listopadovou novinkou!

Hostitelů, kteří měli tu čest (nebo tu smůlu) nosit Venoma, je vícero. V naší knize to je Eddie Brock. Nejistý sám sebou, byť lidem pomáhá a snaží se Venoma držet na uzdě. Jejich spojenectví je chatrné, ale jeden bez druhého nedokáží žít. Již tak zjitřené vztahy naruší podivné chování symbionta. To má na vědomí prastaré zlo, které se probouzí pod New Yorkem. 

Rex Venom! Pokud mě trochu znáte tak víte, že ze superhrdinských komiksů nejsem úplně odvařenej. Ale Venom, to je jiná. Ano, je to mainstream nejhrubšího zrna, ale je na tom hodně znát, že Danny Cates Venoma zbožňuje a o možnosti psát ho snil velmi, velmi dlouho. O našeho symbionta pečuje s láskou a citem. Nám tak nabízí úchvatný pohled na mimozemskou mytologii a zároveň niternou, osobní vztahovou linku mezi symbiontem a Eddiem. Přitom je to svižné, dostatečně akční i poutavé. Tohle je komiks, který předznamenává novou éru Marvel universa, aniž by byl ze stránek cítit křečovitý tah na čtenářovu peněženku. Příběh, který zde Donny Cates rozvíjí, se dotkne všech zákoutí marvelovského světa. Jak sám říká: "Kdo by nechtěl využít všechny ty super hračky, když vám dají klíče od hračkářství?"

Výsledkem tak je láskyplný, precizní akční komiks, ze kterého si sice na zadek nesednete, ale ten "wow" efekt po dočtení perfektně dotaženého díla tam je. Navíc se jedná o první knihu, takže to, co bude následovat, zcela jestě předčí má očekávání.

Výtvarnou stránku Venoma si vzal na starost Ryan Stegman, který patří mezi nynější marvelácká esa. Od počátku své kariéry se pohybuje hlavně na půdě Marvelu, kde dělal všechny možné Spider-many a X-meny a kdoví co ještě. Nakonec mu nabídli Venoma, s Donnym Catesem si padli do oka a u série je tato dvojice dodnes. Stegmanův styl je klasický a moderní. Nečekejte žádné výstřelky - prostě trochu jiný mainstream. Kresba je přehledná, dynamická a jednoduchá. Žádné těžkopádné, do nejmeněích chlupů v nose vykreslené detaily, na kterých se budete jen zadrhávat.  Ryanono menu je přehledné a lehce stravitelné s množstvím velkých panelů. Tohle u akčního komiksu chcete!

Venom: Rex je dar fanouška fanouškům. Donny Cates nám dává vše, co nás o Venomovi zajímalo. A na stříbrném podnose výstižné kresby Ryana Stegmana. Je to mainstreamový komiks jako víno. Je to napínavé, novátorské a nezanechává to trpkou pachuť v ústech. Tohle bude ještě  jízda!

KOUPIT KOMIKS VENOM REX PŘÍMO U CRWE

Venom: Rex

Donny Cates, Ryan Stegman

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 11/2021

Překlad: Filip Drlík

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 148

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři