Vision ve světě normálnosti

Comics recenze

Pokud je pro lidskou společnost něco typické, je to její rozpolcenost. Neustále trpíme snahou nevyčnívat z davu a přitom být originální. V moderním technokratickém světě, kde se rozdíly stírají, je naše touha po jedinečnosti o to zoufalejší. Jak potom musí vypadat superhrdina, který si přeje vyčnívat co nejméně?

Život na předměstí není divokou bouří událostí a zážitků, jak tomu bývá ve městě. Máte fajn sousedy, se kterými v neděli uděláte fajn grilovačku, pokecáte o sportu, autech nebo jiných povrchních záležitostech, zatímco vaše děti pobíhají po zahradě a honí psa (v mém případě dva kocoury). Předměstí je ospalou zónou, tak akorát vhodnou pro výchovu dětí. Je to to poslední místo pro superhrdinské sousedy. 

Vision je postava v České kotlině spíše neznámá: Jasně, její obliba je na vzestupu díky dramaticky skvěle laděnému seriálu WandaVision, nicméně na stránkách komiksu ho našinec tak často nepotkal. Co o něm vlastně víme? Stvořil ho Ultron, aby porazil Avengers. Svému osudu se vzepřel a přidal se na stranu dobra. Jeho rodinná historie je dosti komplikovaná a díky svým schopnostem je jedním z nejsilnějších hrdinů. Celkem sedmatřicetkrát zachránil svět. Jaké jsou ale skutečné touhy syntezoida, který - ačkoli ční vysoko nad přízemní lidskostí - se lidem nikdy nevyrovná?

Takovou otázku si položil i Tom King. Scénárista ověnčený cenami Eisnera za svůj run Batmana (ehm, za ukončený příběh Visiona, který vydala CREW, také jednu sošku dostal...) se pouští do filozoficky laděného thrilleru, ze kterého může  jednoho mrazit. A  nepotřebujete k tomu příšery ani hektolitry krve. Stačí rodina, která je trochu "jiná".

Visionova snaha zapadnout do lidského světa se s ním táhne od jeho zrodu v roce 1968. Pouhý rok předtím byl totiž v USA uzákoněný sňatek osob různých ras. Přesto segregace ve Spojených Státech trvá dodnes. V sedmdesátých letech sice bylo v komiksu pár černošských hrdinů, nicméně právě Vision a Wanda představovali ten pravý ukazatel rozdílnosti a zkostnatělosti společenských norem. Právě solitérnost Visiona využívá Tom King dokonale. V uzavřeném příběhu "O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře" na to  Vision zkusí jít z trochu jiného úhlu: Co jiného mu pomůže zapadnout do světa lidí, než jeho vlastní rodina? A to i přes všechny rozpaky, které čtyři syntezoidi nutně vyvolávají. Ať už na poklidném předměstí Washingtonu, nebo u čtenářů. 

Když nad komiksem zpětně přemýšlím, líbí se mi Visionův přístup. Jeho snaha o co "nejnormálnější normálnost", která se  nutně musí setkat s neúspěchem, popřípadě s otevřeným odporem. Přesto se Vision nevzdává. Má milou ženu Virginii, děti Vin a Viv a časem si pořídí i psa. Létajícího a zeleného, ale stále je to pes. K sousedům jsou milí a otevření, Vision chodí do práce a Virginie je žena v domácnosti. Co by se tak mohlo pokazit?

Je to jakýsi vnitřní neklid, který na čtenáře dýchne hned z prvních stránek komiksu. Zvláštní pocit nepřirozena při pohledu na rodinu Visionových, kteří sedí u stolu a místo večeře mají půlhodinu večerní konverzace. Vin a Viv, kteří do školy létají, místo běžné jízdy autobusem. Pocit typu "tohle není normální"...

Ale stačí jedna událost, aby čtenář začal z celého srdce Visionovým fandit. Kdy se zuby nehty držíte víry, že to všechno dobře dopadne, byť hned na šesté stránce vám Tom King jen tak nenuceně řekně, že to všechno půjde do hajzlu. A pak vystřihne tak pomalu a citlivě budovaný thriller, jaký jsem u zelenočerveného pláštěnkáře opravdu nečekal. Je to komorní příběh, kde sice narazíte na lasery, ale spíš vás chytne řada nešťastných příhod, které zákonitě musí skončit tragicky! Vision od Toma Kinga se po právu řadí mezi legendy Marvelu. Navíc, skutečným hybatelem děje není Vision osobně, nýbrž ta pravá osoba, který drží rodinu pohromadě ( hádejte sami, kdo to jen může být?). Stejně jako v komiksu, stejně jako ve skutečnosti. Ukazuje nám všem skutečnou sílu lidskosti. Protože co je na světě cennějšího, nežli rodina?

KOUPIT KOMIKS VISION PŘÍMO U CRWE

Vision: O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře

Tom King, Gabriel Hernandes Walda, Michael Walsch

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 2/2022

Překlad: Jan Kukrál

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 272

Provedení: Hardback s přebalem

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři