Vraždy a Housle

Comics recenze

Pokud na vás v noci někdo vybafne jméno „Neil Gaiman!“, měli byste zařvat v odpověď „Dave McKean!“ Práce těchto dvou komiksových klasiků jdou ruku v ruce a jen těžko si je lze představit samostatně. A jaký byl jejich první komiksový debut? Roztomilé vzpomínání. O vraždách a houslích.

Vraždy a housle jsou bezmála třicet let starým komiksem. Setkáváme se zde s mužem, jenž popisuje setkání s osteopatem Al Capona. Jenže k tomu setkání došlo v době, kdy vypravěči bylo kolem pěti let. Z té doby si já pamatuji maximálně jízdy na plastové tatrovce a stavbu bunkru v obýváku. Kolik si toho pamatujete vy? Možná už tušíte, kam tím mířím. Vraždy a housle jsou vzpomínky malého kluka. Takové nejasné, neostré a pomíchané. Takové zmatené nic. To je Gaimanův přínos.

 

Nechci hanit Neila Gaimana, jeho povídky mám rád. Ale příběh komiksu Vraždy a housle je opravdu velmi jednoduchý. Ano, objeví se temnější linka, ale jelikož jsou Gaimanovo čtenáři namlsaní ze Sandmana nebo Amerických bohů, vyprávění starého lékaře o nejslavnějším gangsterovi a jeho podivných metodách vyjadřování úcty neosloví každého. Hlavním tahounem se tak stává Dave McKean. A co chybí na příběhu, to nahrazuje kresba.

 

Před rokem 1987, kdy Vraždy a housle poprvé vyšly, udělal Dave McKean jen pár menších věcí (Meanwhile…) a již tam bylo jasné, že se nejedná o mainstreamového umělce. Dave McKean je věčným experimentátorem, používajícím koláží, fotografií, kombinací tužky, pera a barvy (vlastně všeho co zanechá otisk na papíře). Neil Gaiman je věčným snílkem, který s hlavou v oblacích nemá chuť vysvětlovat kreslíři, jak by měl jeho komiks vypadat. Je jasné, že si rozumějí. McKean zhmotnil vzpomínky malého kluka přesvědčivým způsobem. Žádná jednoduchá kresba a hydrocefalické hlavy ve stylu „Freddie a já“, ale svět očima pětiletého dítěte. V komiksu tak najdeme místa, kde dospělí vypadají jako obři a postava otce budí posvátnou hrůzu. Jako prcek si náš hlavní hrdina pamatuje dopodrobna vzory koberců, detaily šatů i pocit, který v něm vzbuzovali ostatní, zatímco obličeje a slova splývají v těžko zapamatovatelnou změť či temné stíny.

 

Vraždy a housle jsou právě tou prvotinou, která McKeana a Gaimana vystřelila na vrchol a jenž se stala klasikou, Jsou jedním z mála důkazů, že kvalitní komiks nemusí mít kvalitní příběh (pokud má nějaký příběh, což nám McKean dokazuje svou hříčkou Celluloid). Vraždy a housle nejsou o vraždách nebo houslích. Nenechte se zmýlit představou gangsterského příběhu. Vraždy a housle jsou startem slavné dvojice, která časem dokázala stvořit nezapomenutelné věci. Jako komiks bych to bral s určitou rezervou. Jako umělecké album je to ale famózní.

 

KOUPIT ZDE!

 

Vraždy a housle (Violent cases, 1987)

Neil Gaiman, Dave McKean

Vydavatelství: Netopejr

Překlad:  Viktor Janiš

Rok vydání: 2006

Vazba: Pevná s přebalem

Počet stran:  48

Rozměry:  215 x 285 mm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři