Vražedná tajemství

Comics recenze

Chcete se stát svědky stvoření vesmíru nebo zjistit,  jak nebezpečná může být návštěva cirkusu? Co se stane, když se zamiluje nesmrtelná bytost a proč je dobré mít doma kočku? Potom je tu komiks Vražedná tajemství. 

 

Vražedná tajemství jsou sbírkou starších povídek Neila Gaimana, nově přepracovaných do komiksové podoby. Komiks přináší nový pohled na již známé příběhy a ti, kteří povídky neznají tak možná učiní po jeho přečtení. Obě varianty vyprávění,  čistě textové nebo doplněné obrazem, mají něco do sebePro čtení komiksu však není nutné znát původní předlohu.

            Pro každý z příběhů je zvolen jiný druh kresby.  Na realizaci se podíleli celkem tři kreslíři: John Bolton, Michael Zulli a P.Craig Russell. Komiks se tak stává paškálem různých stylů, od Zulliho pohádkové kresby hýřící barvami, až po Boltonův statiský styl, který jakoby evokoval sérii po sobě jdoucích fotografií.

 

Z pohádky do pohádky

Soubor se skládá celkem z pěti příběhů. První z nich je zároveň nositelem názvu sbírky. Vražedná tajemství nás přivádí do Nebeského království, do doby před vznikem vesmíru. Jsme svědky realizace velkého plánu a vyšetřování smrti anděla. Příběh je zároveň veden ve dvou vyprávěcích liniích, přičemž v první z nich sledujeme osudy mladého muže bloumajícího po Los Angeles. Kam jinam také zasadit andělský příběh. Setkáváme se  s důležitou postavou sandmanova universa – Luciferem.  Zjistíme, že některé věci je lepší si nepamatovat a že Bůh je možná větší hajzl než jsme si mysleli.

Další v řadě je příběh Cena, o něco méně epický zato však stejnou měrou podivuhodný. Cena potěší především milovníky koček, protože se zde dozvíme, čím může být tento čtyřnohý mazlíček užitečný v otázce života a smrti. V pořadí čtvrtým komiksem je Dcera Sov. Jedná se o kratší příběh, který začíná velmi pohádkově. Na prahu kostela je nalezen sirotek. S postupujícím dějem se však pohádkovost vytrácí a nahrazuje ji spíše hororová atmosféra. Předposledním příběhem Harkekýnův  Valentýn  nás Gaiman přesvědčuje, že hranice jeho světa (čti fantasie)  jsou nekonečné a pravidla v něm neexistují.  Z bytosti, která bloudí na hranici světů se může stát smrtelník a ze smrtelníka…nesmrtelník, stačí proto jen mít odvahu (čti žaludek) ke kanibalismu. 

I ve velkoměstě se vám může stát, že se ztratíte v džungli ze které není návratu. To se dozvídáme v posledním příběhu  Fakta v případě zmizení slečny Finchové. Po přečtení si rozhodně rozmyslíte, zda ještě někdy vkročíte do cirkusu.

 

Gaimanovy světy

Gaimanovy světy jsou pošmourné a depresivní.  Není zde radno nikomu věřit, protože věci zde nejsou tím, čím se zdají být. Za každým rohem můžeme čekat dýku do zad. Nepravděpodobnost je jednou ze základních zákonitostí jeho světa. Bohové umírají a obyčejní lidé se stávají nesmrtelnými bytostmi. Postavy jsou personifikované z míst a věcí. Náměty  Gaiman čerpá z anglického folkloru, křesťanské kultury i pohanské mytologie. Z pohledu čtenáře přináší příběhy zasazené do takového prostředí pocit neustálého napětí a nejistoty. Na další stránce se může stát cokoli. Nejisté je často i pojetí žánru, který  zpočátku nemusíme být schopni identifikovat. Je vyprávěný příběh spíše pohádkou nebo krvavým hororem? V mnoha případech si ani nejsme jisti, kdo je vypravěčem příběhu nebo hlavní postava. Je na místě mluvit o tematické mnohotvárnosti.

Přemýšlení nad společným rysem jednotlivých příběhů nás přivádí k  motivu smrti. Pojem smrti je, stejně jak i ostatní pojmy gaimanova světa, pojmem vícevýznamovým. Smrt zde není pouze zánikem života, ale především jeho transformací. Smrt  je  zároveň  něco, co nemusí být jevem fatálním, ba dokonce ani nezvratným.  Postavy si svým vstupem do jiného druhu existence mnohdy naopak polepší. Ze znásilňené dívky se stává mstivá múza noci a z ženy, která ztratila smysl existence, nesmrtelná postava z divadelní hry.

Hlavní postavy jsou bezvýznamní pěšáci, jejichž prostřednictvím jsou vyprávěny velké příběhy. V realitě jediné bezesné noci  se dozvídají pravdu o  stvoření vesmíru, z okna svého domu dalekohledem sledují odvěký souboj dobra se zlem. Často se jedná o osamělé a bloudící existence, ne vždy zcela dobrovolně, vytržené z reality všedního dne. Čtenáři se postavy odkrývají jen zpola, víme o nich jen to, co je pro příběh důležité. Někdy až na konci zjišťujeme celou pravdu (ze sympatického mladíka se vyklube masový vrah, z kočky démon).  Gaiman nás tak neustále klame a mistrně obelhává.

Komiks vražedná tajemství bych doporučila jak zarytým fanouškům Neila Gaimana, tak neznalým zvědavcům. Samostatné příběhy, které nejsou součástí žádného většího celku, jsou ideální volbou pro ty, kteří s mistrovým světem ještě nejsou seznámeni nebo se na to teprve chystají. Každý z příběhů má přitom osobitou atmosféru (podtrženou i rozdílem v kresbě). Čtenář je tak se tak může na poměrně malém prostoru seznámit s širokou škálou stylů autorova vyprávění.

 

 

Vražedná tajemství a další příběhy

Autoři: Neil Gaiman (scénář), Michael Zulli, Craig Philip Russel, John Bolton (kresba)

Překlad: Per Kotrle

Vydal: Crew

Rok a měsíc vydání: 2016/2

Vazba: vázaná v pevných deskách s přebalem

Formát: 174 x 264

Počet stran: 196

Tisk: barevný

 

Monika Amalthea Müllerová

 

 

Autor: Monika Müllerová Amalthea

Galerie:

Partneři