Výbušné lektvary

Comics recenze

Nadchází čas závěrečných zkoušek. Dokažte, že jste pilnými studenty a zasloužíte si čarodějnický titul. Uvařte ty nejlepší lektvary z vybraných ingrediencí. Hodně štěstí!

Některé hry si čeští vydavatelé v průběhu let tak trochu prohazují mezi sebou. To je případ i Výbušných lektvarů, hry z roku 2015, která od ADC Blackfire přešla ve své poslední vylepšené edici koncem roku 2022 pod křídla Mindoku. A protože je to jedna z herních stálic, mrkli jsme se, co třaskavého se v ní skrývá.

Výbušné lektvary jsou rodinou hrou založenou na sbírání sad surovin a plnění podmínek lektvarů, za níž stojí trojice autorů Andrea Crespi, Lorenzo Silva a Stefano Castelli. Hra je určena pro 2-4 hráče s věkovým doporučením 8+ a herní dobou pohybující se okolo 45-60 min na partii. Hráči se zhostí role studentů závěrečného ročníku kouzelné akademie a jejich úkol je uvařit co nejvíce hodnotných lektvarů pomocí jednoduchého sběru surovin z nabídky.

 

Ingredience na vaření

Tahle hra zaujme už prvním pohledem na svou krabici. Přichází totiž ve velmi výrazném barevném provedení, kterému dominuje růžový dým linoucí se z profesorova kotlíku. Zároveň s ohledem na množství komponent překvapí svými poměrně velkými rozměry. To je ale dáno zejména velkým plastovým dávkovačem, který je doménou téhle hry, a který je i největší změnou oproti původní verzi hry, kde byl papírový. Do něj se totiž každopádně umístí herní suroviny – 80 kuliček 4 barev – které postupně vypadávají do připravených přípravných řad, ze kterých si je hráči v průběhu hry vybírají. A je dobré zmínit, že zásobník slouží i jako uložiště pro kuličky při skladování hry.

K dalším herním komponentům se řadí 4 laboratorní desky, jedna pro každého hráče, sada žetonů a hlavně 64 kartónový „flakónků“ jednotlivých lektvarů osmi druhů, které se snaží hráči během hry uvařit, respektive splnit jejich barevné zadání.

Celá hra je hezky udělaná a posun v podobě zásobníku, který toho už skutečně hodně vydrží je rozhodně hodně pozitivní změnou. Graficky je hra laděna do výraznějších barev a celkově odlehčeného stylizování, což je jen dobře s ohledem na cílovou skupinou, kterou jsou primárně rodiny a mladší hráči. Ty na první pohled zaujme a připoutá ke stolu.

 

Kvedláme, mícháme a (ne)vybuchujeme

Výbušné lektvary mají naprosto geniálně jednoduchá a přístupná pravidla. Tuhle hru zkrátka vysvětlíte celé rodině během chvilky a i nehráče bude bavit. Sešit má sice 12 stran, ale reálná délka pravidel by mohly klidě být tak 4.

Na začátku hry se nejprve vyřadí dvě sady lektvarů (takže jich zůstane 6) a každý hráč dostane jednu laboratorní desku a dva náhodné startovní lektvary. Proč se některé vyřazují? Inu je to kvůli délce hry, ale také protože lektvary mají speciální schopnosti, ale o tom dále. Do zásobníku se dají všechny kuličky a ty propadají náhodně do jednotlivých přípravných řad. Do zásoby se připraví herní žetony a dle počtu hráčů vytvoří sloupeček žetonů ocenění určující konec hry. No jde se míchat.

Hráči se střídají v tazích, kdy vždy musí udělat několik postupných kroků. Jako první je výběr suroviny/kuličky ze zásobníku. Hráč si může vzít, jakou chce, ale vtip je v tzv. „řetězových reakcích“ a ikonických výbuších. Jakmile se totiž po odebrání kuličky srazí v řadě jiné kuličky stejné barvy, vezme si hráč i je. A pokud další, tak zase. Takto lze během jednoho tahu získat pořádnou nálož surovin, v čemž tkví jedna z velkých zábavností celé hry. Suroviny jsou následně rozmisťovány na lektvary podle zadání, která má hráč rozvařené před sebou, případně do jeho křivule, kam však smí na později umístit jen tři. Lektvary jako takové nepřinášejí po svém uvaření (tedy zaplnění všech políček odpovídajícími ingrediencemi) jen body, ale také speciální efekty. Hráč je může „vypít“ a získat tak bonus daného druhu lektvaru, ať už se jedná o bonusové kuličky ze zásobníku, krádež od soupeře nebo obcházení podmínek lektvarů. Body ve hře nejsou jen za samotné uvařené lektvary, ale i za bonusové destičky, které lze získat za vaření ad (stejné lektvary po 3 nebo 5 různých).

Hra končí ve chvíli, kdy jsou rozebrány žetony ocenění ze sloupce dle počtu hráčů. Poté se odehraje ještě poslední kolo a spočítají se body, aby se určilo, kdo bude premiantem kouzelnické akademie.

 

Výbušné dojmy

Výbušné lektvary jsou hrou, kterou musíte přijmout takovou jaká je. A tohle je prostě rodinná hra, která jasně cílí na mladší hráče a celé rodiny, které si chtějí užít společný čas u deskovky. Jako ano, zahrají si jí i zkušenější, ale pro ně se bude jednat o dost jednoduchý a hlavně náhodný filler.

Zpracování celé hry, zejména v nejnovější verzi, je naprosto skvělé. Kvalitní bytelný zásobník, pěkná líbivá grafika, vše přehledné a lehce čitelné. Prostě super.

Začneme pár negativy, ať to máme za sebou. Tak předně je tu náhoda. Prostě kuličky padají do zásobníku, jak se jim zachce a na hru to má vliv. Někdy vám to vyjde, někdy ne. S tím je spojena i poměrně reálná možnost delších tahů, protože řetězová reakce může být pěkně dlouhá. Navíc je zde (až na některé lektvary) minimum interakce a každý si bere a plní sám. Maximálně někomu přihrajete nějaké lepší sběračské kombo. Zároveň platí, že čím více hráčů, tím rychleji se zásobník a nabídka mění a tím menší je šance se na něco připravit do dalších kol.

Zároveň si nebudeme nic nalhávat, o nějaké vyšší složitosti nebo komplexnosti tady nemůže být řeč a rozhodně od hry neočekávejte nějaké složité vymýšlení a přemýšlení. Je sice důležité se správně rozhodnout a vybírat, ale není to o nějaké analytickém a dlouhém uvažování nad každým výběrem.

Hlavní silou hry je její jednoduchost a zábava. Ta radost z vytváření komb a sběru větších sad kuliček jak se postupně srážejí a místo jedné máte 3, 5, 8… je prostě skvělá věc.

Ve své kategorii jsou Výbušné lektvary rozhodně horkým kandidátem minimálně na vyzkoušení. Zejména mladší hráče nadchnou celou svou hratelností, ale i tím, že tedy rozhodně neplatí, že by zkušenější vždy vyhrál.

Obecně platí, že hra funguje v jakémkoliv počtu hráčů, ale je třeba počítat, že čím více, tím je čekání delší a doba tahy není ničím vyplněna. V tazích soupeřů ostatní nic nedělají. Obecně se nám tak hra líbila nejvíc ve dvou.

Výbušné lektvary jsou parádně zábavná hra, ale mají svou skupinu hráčů. I když jsme jí zkoušeli jako přístupný filler se zkušenými hráči, stále vévodí a dominuje hrám s dětmi a mladšími hráči či nehráči, kdy vyniknou její hlavní přednosti. Nakonec vám ani nevadí prohrát, protože ta dětská radost z umně složeného komba a zisku hromady ingrediencí je prostě k nezaplacení.

 

Hru můžete koupit třeba u Cechu hráčů zde!

 

Výbušné lektvary

Autoři: Andrea Crespi, Lorenzo Silva a Stefano Castelli

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 2-4

Věk: 8+

Herní doba: 45-60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři