Wika

Comics recenze

"Bylo nebylo, a ani ne tak dávno, v království, o němž lidé nevědí zhola nic - v Panově světě - žila víla jménem Titanie..."

Nezní to jako začátek krásné pohádky? Příběhu o kouzelné moci víl a jejich roztomilých dobrodružstvích? Tak napněte uši, děti, a pozorně poslouchejte... 

Žil byl vílí princ Oberon; zhrzený tím, že jeho milovaná Titanie dala přednost jinému. I nelenil, sebral vojsko a vydal se vyplenit nové útočistě šťastně vdané Titanie. Pro Oberona to byla s nezničitelnou zbrojí naprostá hračka. Pro Titanii začala doba hrůzné kletby. Kde ale nalezneme Wiku? Podhradím prchá faun a mistr boje v jedné osobě, Haggis Cornelly. Místo své smrtonosné Syčící sekery ovšem nese mnohem cennější balíček. Malinkou dceru lady Titanie. Wiku Grimmovou. 

Wiku nám přináší nakladatelství CREW. Popravdě; když jsem viděl zlatý přebal s chlápkem, kterému ze zad rostou modrá motýlí křídla, řekl jsem si "joj.." Autora tohoto počinu sice znám jen skrze jeho ostatní komiksy, nicméně Oliver Ledroit je zárukou fanaticky hyperdetailní kresby a jeho stopa v komiksu Requiem: Upíří rytiř mě uhranula. A když tedy Requiem je parafrází na peklo, Wika na první dobrou vypadá jako trochu infantilní verze nebe. To beru.

A víte vy co? Hanba mi! Hanba mi za rychlé odsuzování komiksu pro - jen si to přiznejme - kýčovitě přeslazenou obálku. Thomas Day, který Wiku napsal, nám totiž ukazuje, že i víly umějí být pěkné ku... vy víte, co mám na mysli!

Příběh samotný známe v různých obměnách všichni: Království úpí pod jhem tyranie a brutality, ze které jej může vysvobodit pouze hrdinka, jejíž osud teprve čeká na naplnění. S Wikou tedy putujeme Panovou zemí a sledujeme její cestu k poznání sebe sama a své síly. Arcilotr Oberon je pořádný zmetek, který chce nahamounit veškerou magickou moc jen pro sebe. Z Titanie se stala jeho ledová královna a světu Oberon vládne skrze sedm svých vlčích dětí.

Na jednoduchou a víceméně přímočarou dějovou linku je namotáno množství postav a míst, které každého grafického maniaka pohladí po srdíčku. Zatímco se totiž Wika prodírá ze samého dna společnosti až k nevyhnutelnému střetnutí s Oberonem, my se můžeme kochat ledroitovým výtvarným fanatismem. Doslova každé volné místo na stránce je zaplněné kudrlinkou, barvou či malinkatou vílou. K celkové podobě komiksu se to výborně hodí, protože Wika není klasická furtdokolová fantasy výprava, nýbrž originální kombinace magie, pohádky a obří dávky steampunku. Zkombinovat vynálezy Leonarda da Vinciho s kýčovitým vílím světěm a navrh přidat nejednu bytost, chovající se jako svině, byl nápad odvážný. A úspěšný. Wika je navíc pořádká kočka, se kterou vás nucené oslí můstky nečekají. 

Kniha obsahuje tři alba a tvoří uzavřený příběh. Na jeho stránkách najdete vše: dobrodružství, velké putování, páru a komíny. Antickou tragédii, bradavky a krvesmilstvo, romantická vyznání i metafyzické přesahy typické spíše pro Jodorowského komiksy. To vše tvoří dohromady neskutečnou výtvarnou i příběhovou nálož. Wika je opravdu fantastická. A nutné pohádkové přízvisko "...a žili šťastně až do smrti..." bych jí skutečně přál. 

KOUPIT WIKU PŘÍMO U CRWE

Wika

Thomas Day, Oliver Ledroit

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 6/2023

Překlad: Richard Podaný

Formát: 233 x 310 mm

Počet stran: 228

Provedení: Hardback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři