Wolverine: Starej dobrej Logan

Comics recenze

Vezmete Wolverina, přidáte dvojici Mark Millar a Steva McNivena, přimícháte prvky klasického westernu a postapokalyptických příběhů, šoupnete to pár let do budoucnosti. Protřepat, nemíchat. A vznikne vám legendární dílo – Starej dobrej Logan.

Situace na českém komiksovém trhu je pro čtenáře víc než příznivá. Každý měsíc vychází řada lepších či horších novinek a je tedy neustále z čeho vybírat, ať už máte rádi mainstreamové superhrdiny ve Znovuzrození hrdinů DC nebo něco komornějšího ve stylu Mýtů. Do toho se ale občas dostane i na věci starší, buď absolutně vyprodané, nebo nikdy nedostupné v češtině. Nakladaletsví Crew se v letošním roce rozhodlo vydat hned tři zásadní Marvelovské komiksy, které už sice vyšly v rámci řady UKK, ale prakticky okamžitě se vyprodaly, a pokud někdo zaváhal, měl smůlu. Nebo mohl rozbít prasátko (nebo dvě až tři) a využít sekundární trh. Po Gaimanovském 1602 jsme se nyní dočkali druhého slíbeného svazku – Wolverine: Starej dobrej Logan, za kterým stojí dnes už legendární Mark Miller. A hned na úvod je dobré poslat velké DÍKY do Crwe, protože tohle je jeden z příběhů, který si chcete a musíte přečíst, pokud to s komiksem myslíte vážně. A to říkám i přesto, že normálně superhrdinským věcem nijak zvlášť neholduji.

Příběh není nijak zvlášť složitý. Nacházíme se ve Spojených státech nedaleké budoucnosti, které úpí pod nadvládou těch „špatných“. Superpadouši dosáhli svého cíle, porazili (pozabíjeli) superhrdiny a rozdělili území USA, které jako by z oka vypadlo právě zmíněnému Mad Maxovi, na několik území, které ovládají Hulk (a jeho gang potomků), Kingpin, Dr. Doom a v neposlední řadě i jeden šílený prezident se sklony k nacismu. Wolverine – Logan sice přežil vražedné řádění, ale nejradši by na svou minulost zapomněl a raději jen farmařil se svojí rodinou na venkově. To mu však ztrpčuje právě Hulkův gang, který chce výpalné. Jenže kde na něj vzít, když jsou vaše kapsy prázdné jak poušť okolo. Pomocnou ruku nabízí starý známý, i když notně sešlý, Hawkeye, který přichází s nabídkou dobře placené práce – doprovod sebe a tajemného balíčku napříč státy. Logan nejdřív nechce, ale když mu nic jiného nezbývá, nabídku přijme a road trip napříč zničenými státy může začít. A že to bude pořádná postapo jízda. Nebyl by to ale Miller, kdyby to byla jen cesta napříč zpustošenými státy a my se tak postupně dozvídáme mnohem víc z minulosti a o Loganovi a jeho pohnutkách a strastech a kostlivcích ve skříni.

Co vlastně dělá ze Starýho dobrýho Logana tak vyzdvihovaný komiks? V první řadě je to sám autor Mark Miller, který se nebojí kontroverze a změny. Tenhle skotský autor má za sebou práci pro Marvel, ale i DC nebo 2000 AD a pro všechny vytvořil několik významných a nezapomenutelných děl, ať už je to třeba Superman: Rudá hvězda, kde je ze z Muže z oceli družstevní kolchozník za Studené války nebo série Ultimates či Kick-ass a samozřejmě obligátní Občanská válka. Millar se nebojí jít do extrému a ukázat slavného hrdinu, kterým Wolverine bezesporu je, na pokraji sil a zlomeného minulostí. A potažmo stejně zlomené, zničené, plné nenávisti a hněvu i celé Spojené státy – nebo to co z nich zbylo. Stejně tak ale dokáže skvěle vykreslit charaktery postav, dostane se jim tak říkajíc pod kůži a v průběhu stránek vám doslova rostou před očima. Ono právě pohled do útrob Logana je hlavní páteří komiksu, ať už je krvavější nebo sebebrutálnější, a to je to, co vás ve výsledku nejvíc zajímá. K tomu přidal Millar pár zajímavých zvratů a překvapení. Zkrátka po stránce scénáře snad není komiksu co vytknout. 

Komiks Starej dobrej Logan jsem četl několikrát. Dokonce to byla první věc, kterou jsem četl i v originále a stále se mi líbí. A přitom když nad tím přemýšlím, Miller nepoužil nic zásadně nového. Samozřejmě přidal do superhrdinského světa Marvelu spoustu (SPOUSTU) krve, vnitřností a smrti a z hrdinů (těch co zbyli) udělal důchodce v podzimu života, ale jinak použil klasické kulisy. Postapo svět jako by vypadl z oka takovému Falloutu po jaderné válce nebo Šílenému Maxovi. Westernové prvky zase odkazují na filmy s drsňáckým Clintem Eastwoodem – osamělý muž toužící po pomstě a na půl pusy vypouštějící tvrdé hlášky. Do toho přimíchal dinosaury a Hulka s celou rodinkou. A k tomu tady máte několik výprav do historie, které vám osvětlí, co se vlastně stalo, jak už jsem psal výše. Jenže ve výsledku to funguje zcela nadprůměrně, protože Millar přesně vím, kam svůj příběh směřuje a má vše do posledního střípku promyšlené.

Samozřejmě komiks bez vhodné kresby by nikdy nemohl fungovat. Tady se opět spojila dvojice Miller a Steve McNiven, kteří spolu pracovali už na zmíněné Občanské válce. A je vidět, že si McNiven svou práci na téhle drsné řezničině užíval. Tady snad neexistuje slabá pasáž a od začátku do konce si užíváte ultimátní grafické zobrazení komornějších (i když těch skutečně moc není) i akčních scén. A právě v akci a dynamické kresbě autor exceluje. K některým panelům se budete rádi několikrát vracet a možná i vzhledem k zobrazené kontroverzi (nechci spoilerovat) bych si některé z nich rád přidal zasklené na zeď.

Logana jsem přečetl jednou a chtěl o něm něco napsat. Jediné co mě napadlo, bylo „k**** skvělý“, takže jsem zase zavřel počítač a knihu otevřel znovu. Tak mě osobně dostal Starej dobrej Logan. Od scénáře po kresbu, od postav po příběh – snad v každé oblasti komiks dokazuje, proč se řadí mezi legendární díla a proč stojí za to si ho přečíst. Nečekejte žádnou klasickou mainstreamovou jízdu, naopak tady dostanete krvavou postapo westernovou řezničinu odlišnou od klasických příběhů o pláštěnkářích, kteří vždy porazí zlo, protože tenhle svět není hezký ani sluníčkový. Tady vládne Logan, sice starej, ale dobrej.

 

Koupit se slevou přímo u Crew!

 

Wolverine: Starej dobrej Logan

Scénář: Mark Millar

Kresba: Steve McNiven

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2019

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 224

Formát: 258x168 mm, brož

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři