Wonder woman 5: Srdce amazonky

Comics recenze

Znovuzrozenou Wonder woman čeká znovuzrození! Přesněji řečeno obroda tvůrčího týmu. Greg Rucka předal Dianu z Themysciry a její laso pravdy do rukou autorky prověřené psaním komiksů se superhrdinkami. Jak Shea Fontanová s Wonder woman naložila? Posuďte sami!

Na filozoficky laděnou otázku v perexu vám rád hned odpovím: Nová autorka začala velmi zlehka. Alespoň při srovnání s dějovou linkou, kterou psal Greg Rucka. V páté knize je Wonder woman v hledáčku všech možných asasínů z jednoho prostého důvodu: Na její hlavu byla vypsaná odměna jeden milion dolarů. Ve skutečnosti ale jde o to nejcennější, co může princezna amazonek nabídnout: Krev. Jako esenci pro vývoj séra supervojáka...

Přesto pusobí Srdce amazonky ve srovnání s dosavadním runem vyloženě oddechovým dojmem. Akce si sice užijeme dost, nicméně je patrné, že na rozdávání pěstí komiks Wonder woman nestojí. Jde nám o to představit silnou hlavní hrdinku, její postoje i emoce. V páté knize se tak hodně mluví, málo kope a lítá, hodně přemýšlí a objímá. S trochou nadsázky lze říci, že ženská ruka na scénáristickém postu je znát. Ostatně Shea Fontanová si právě na ženských postavách udělala jméno: DC superhrdinky jsou její doménou... S Wonder woman v jejím podání dostáváme veskrze sympatický příběh, kde čitelnost je jeho velkou devízou a my čekáme, kdy se to pořádně rozjede... Dokud nezjistíme, že jsme na konci knihy. Srdce amazonky je příklad dobře napsaného komiksu, který bohužel sloouží pouze jako balast. Navíc od příští knihy nás čeká nová výměna tvůrčího týmu, berme tedy pátou knihu s rezervou.

V tomto booku nenarazíme na zajímavé nepřátele, o významnější gradaci děje nemluvě. Příběh působí unylým, plochým dojmem, ze kterého knihu nezachrání ani kratší příběhy na konci. Jedno ale musím uznat: Je to opravdu dobře napsané. Wonder woman se stále čte jedním dechem, stále je to sympatická hrdinka, která nepromlouvá ke čtenáři záplavou nudných frází, nýbrž má moudrosti (a lásky) na rozdávání. Dostatek prostoru zde mají i vedlejší postavy, zejména Steve Trevor, jehož vztah s Wonder woman se nesnaží působit mravokárně (jak se to u silné ženy přímo nabízí) a Etta, která z velící důstojnice povýšila na "člena rodiny". Když se na stránkách neprohání Womder woman, jsou to tihle dva. Autorka se snaží dát jim dostatek prostoru pro seberealizaci a to i v případě, kdy musí vytáhnout princeznu amazonek z bryndy. Díky tomu nestojí Diana z Themysciry na piedestalu, ale je to skutečná hrdinka z lidu. A u nás to vzbuzuje více sympatií :)

Změna nastala i na postu kreslíře. Hned z kraje bohužel musíme opět koukat na Mirku Alfondo, která se nám představila v předchozí knize. Její styl je dynamický, plný emocí ovšem co se týče včeho ostatního, značně ledabylý. Naštěstí ji vystřídá David Messina, který dělal na Star treku a takových srandách, jako je např. Angel. Jeho kresební styl sice působí více staticky, nicméně své osobní kouzlo má: Jeho podání Wonder woman nelze nesrovnávat s Wonder woman New 52. Smůla pro  nás, že se David Messina u Wonder woman moc neohřál. Samozřejmě nezůstane pouze u těchto dvou kreslířů, nicméně jejich práce je v knize nejobsáhlejší: každý z nich dělal dva sešity. Zbytek je opět ukázkou všemožných stylů, kde vyniká jen Stephanie Hansová, jež malovala kraťas s Wonder woman v Japonsku stylem veskrze noblesním.

Wonder woman: Srdce amazonky je přechodovým obdobím. Pět sešitů psaných Sheou Fontanovou je oslím můstkem, než se k Dianě dostal na dalších dvacet sešitů James Robinson. Přesto se jedná o sympatické čtení, které sice nenadchne, ale ani neurazí. Diana z Themysciry totiýž nesází pouze na sílu svých paží, pokaždé má pro čtenáře něco navíc.

KOUPIT SRDCE AMAZONKY PŘÍMO U CRWE

Wonder woman 5: Srdce amazonky

Shea Fontanová, Mirka Andolfová, David Messina a kol.

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 10/2019

Překlad: Kateřina Tichá

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 176

Provedení: Paperback, paperback black edice

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři