Wraith - Hillova představa Vánoc

Comics recenze

Joe Hill je všem známý komiksový i knižní autor. V roce 2014 u nás vyšel jeho román Vánoční říše a americké IDW vydal komiksový prequel s název Wraith. Kreslí Charles Paul Wilson III. A je to neskutečná pecka.

Vánoční říše (v originále NOS4A2) je příběh o muži jménem Charles Manx vyprávěný z pohledu Victorie McQueenové, mladé ženy, která zná Manxe lépe než všichni ostatní. Manx jezdí ve starém Rolls Royce typu Wraith (Přízrak) a hledá rodiče, kteří se špatně chovají ke svým dětem. Rodiče jsou potrestáni a děti "zachráněni" a odvezeni do tajemné Vánoční říše, kde jsou Vánoce každý den a nikdo v ní nestárne. Na první poslech to možná nezní tak špatně, ale pravda je trochu jiná.

Joe Hill jako by tušil, že čtenářům knihy něco dluží - celou dobu se o Vánoční říši mluví, ale strávíme v ní velice málo času. Možná proto je celý komiks Wraith hlavně o ní. A věřte mi, že vypadá přesně tak nechutně, jako jste si představovali v knize.

Ale i comicsu chvíli trvá, než nás do ní zavede. Nejprve sledujeme jakýsi Manxův origin, kde zjišťujeme, že Charlie byl jen obyčejný chlap, který si prožil trochu soukromého pekla až mu nakonec osud přihrál do cesty Rolls Royce Wraith. Ten nejenže dobře jezdí, ale má i jiné vlastnosti, které Charlie i čtenář objevují postupně. Po krátkém úvodu se přenášíme do současnosti, kde dvojice policistů převáží tři vězně.

Hlavními hrdiny Wraithu jsou policistka středního věku a vězeň odsouzený za napadení. Oba k sobě najdou sympatie během toho, kdy jeden z odsouzenců způsobí nehodu a vězni se tak dostanou na svobodu. Oba policisté jsou ihned vzati jako rukojmí a zločinci čekají na odvoz, kterým není nikdo jiný než pobledlý Charlie Manx.

Právě scéna, kdy se zločinci dostanou na svobodu, ukazuje Hillův smysl pro dramatické situace v čele s absurdními, až uvěřitelnými náhodami. Kresba C. P. Willsona III je bravurní po všech stránkách. Soustředí se na detaily i pozadí a děsivé prvky skutečně děsivými jsou.

Výhodou comicsu Wraith je, že nemá příliš velkou návaznost na knihu, tudíž po něm mohou sáhnout i Vánoční říší nepolíbení čtenáři. Ale doporučuji vám oboje. Joe Hill píše dobře a i když zdědil některé neduhy po otci (grafomanie, časté opakování některých faktů), jedná se o čtivou knihu. A comics je tou největší třešničkou na dortu, jakou si můžete představit. Pochválit musím také celkovou grafickou stránku komiksu a papír, je to vážně povedený soubor.

 

Wraith
Scénář: Joe Hill
Kresba: Charles Paul Wilson III
Vydavatelství: IDW
Rok vydání: 2014
Provedení: Hardback
Počet stran: 172
Formát: 170 x 262 mm

 

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Partneři