Žabí Mor

Comics recenze

Třetí kniha ÚPVO nebo jak říkáme interně BéPRD je první knihou této řady, která vyšla v edici Na přání vydavatelství Comics Centrum a zároveň první knihou, která se odprostila od povídkové podoby k ucelenému příběhu. Naskočte s námi do rozjíždějícího vlaku Úřadu Paranormálního Vyšetřování a Obrany!

 

 

Vše začíná v New Jersey na místě tak nezajímavém, že byste na ulici nečekali ani přepadení, ani nelegální skořápky a možná ani hluk velkoměsta. A přesně v téhle nudné díře je schovaná tajná laboratoř, která slouží Úřadu jako skladiště různorodých věcí, které zůstanou na místech, kde musí řešit konce světa a vesmíru.  A jednou z takových zadržených věcí byla spóra. Z té spóry vyrostla obří houba a ta houba není obyčejná muchomůrka, ale Bůh, který s sebou přináší nákazu, která mění lidi v hnusná slizká zelená monstra. Říkejme té nákaze třeba Žabí mor! A kdo jiný by se s tou lapálií měl popasovat než agenti z B.P.R.D.

Složení týmu je stejné jako v předchozí knize: Liz, pyromancerka s psychickými problémy; Abe Sapien, obojživelník s tajemnou minulostí; Roger, Homunculus; Johann Kraus, médium, který přišel o tělo a jeho duše teď zůstává na našem světě ve speciálním obleku a nakonec Doktorka Kate Corriganová, která sice nemá žádné zvláštní schopnosti, ale je vynikající taktik a tak nějak dokáže udržet tuhle roztodivnou partičku pohromadě.

Takže si to zatím shrneme: Hellboyův svět bez Hellboye, pořád stejná parta hrdinů jako předtím a jediná změna na první pohled je to, že nejde o povídky ale o ucelený příběh. Vystává tedy otázka stojí tahle jediná změna za to? Bude to stačit aby to posunulo Ú.P.V.O. sérii nad rámec velice kvalitních povídek k něčemu lepšímu? Zatraceně ano!

První dvě knihy totiž ve výsledku sloužili především k bližšímu seznámení s postavami. Díky nim si mohl čtenář získat vztah a utvořit po vědomí o tom jak vlastně tento tým funguje a co má na práci a Žabí Mor přišel s hotovou, fungující jednotkou, kde každá jedna postava je Osobnost a to velké O tam není náhodou. A díky postavám, které doplňují vynikající příběh se stává třetí kniha Ú.P.V.O. přelomovou pro tuto sérii. 

Nového čtenáře by mohl vyděsit počet odkazů pod čarou na předchozí knihy Úřadu i Hellboye, ale nebojte se, protože i bez těchto odkazů si knihu perfektně užijete ba naopak spíš dostanete chuť si odkazovaná díla dosehant a načíst. 

Žabí mor je perfektní kniha jak pro nového čtenáře Mignolova světa tak pro veterány a všechny dozajista potěší poslední třešnička na dortu, kterou je poodhalení původu postavy Abea Sapiena! A přesto, že kniha vyšla v edici na přání tak nezoufejte, protože si jí obejdnala i knihkupectví, ale především je stále k mání i přímo v  Comics Centru!

KOUPIT V COMICS CENTRU!

Scénář: Mike Mignola

Kresba: Guy Davis

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 128 barevných

Vazba: vázaná s lesklým přebalem

Rozměry: šířka: 159 mm

         výška: 239 mm

         šířka hřbetu: 15 mm

 

 

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Partneři