Zabijačka

Comics recenze

Po smrti otce se se ztrátou vyrovnává každý jinak. Někdo má promočené polštáře od potoků slz. Jiný zas prolévá hektolitry krve. Mindy je tím druhým případem. Je to sice malá dvanáctiletá holka s milující rodinou, ale to jí nebrání v tom být stále tatínkovou Zabijačkou.

Tento díl, který přivádí Mindy McCreadyovou do hlavní role namísto Nářeze (Davea Lizewskiho), je výplní mezi prvním a druhým dílem série Kick-Ass od Marka Millera. Pokud jste četli první díl, víte na co se asi tak můžete připravit (pokud ne netuším co vás láká na tomto díle). Vydalo ho nakladatelství Crew jako jejich první počin, který si zaplatili sami fanoušci. Ano crowdfunding probíhal a na portálu Startovac.cz se muselo sejít určité množství lidí, aby kniha vyšla. Takže po Modré Crwi, u které je jasné, že něco vyjde, ale rozhoduje se co, je to další fanouškovský formát tohoto nakladatelství. Bylo vidět, že je to taková první vlaštovka, kde si tento formát jen tak osahávali. Jak jinak si vysvětlit odměny jako osobní setkání s “řediteli” Petrem Litošem a Jirkou Pavlovským, kde není ani specifikováno jestli to bude večeře, pivo nebo setkání na ulici. Stejně tak slibované číslování výtisků bylo pro mnohé zklamáním, když uvnitř knihy našli čmáranici fixou, kterou jim mohl napsat kdokoliv. Ale to jsou věci, které tu nemá smysl řešit, neboť kniha vyšla, tak snad to pro příště bude promyšlenější.

Přesuňme se k samotnému příběhu, který, pokud jste viděli druhý díl stejnojmenného filmu, moc dobře znáte, nebo ho jednoduše odhadnete. Zabijačka chce pomstít smrt své otce (kterou pomstila na konci prvního dílu, takže chce spíš vyvraždit celou mafiánskou rodinu) a tam začne trénovat Nářeze jako svého Side-Kick-Assa. A na pozadí toho všeho má problémy ve škole! Čekáte, že se budu rozepisovat ještě více? Bohužel už není moc o čem. Tohle je celý děj knihy. Děj, který je navíc děravý jako protivníci této roztomilé dívky. Pomineme to, že Dave nerad vidí, že Mindy zabíjí lidi, a ta i přes jeho nelibost nadále provádí svůj oblíbený gore-fest a přejdeme k hlavním nedostatkům. Kniha, která by měla vykreslit jednu z nejzásadnějších postav této série se oprošťuje od jakéhokoliv zabroušení do charakteru. Ano, máme zde dívku, která byla vychována v chladný stroj na zabíjení, ale je až zarážející, že neprojeví jediný cit po svém otci. Přišla v podstatě o jediného člověka ze svého života, ale nemá žádnou krizi, stesk a jediné co vidíme, je touha po pomstě. Ta navíc v kontextu věcí působí spíše jako žízeň po krveprolití, než jako vendeta samotná. A když se nám pak autor, vědom si své chyby, snaží vše vysvětlit viděním na dvou stranách v jednom z posledních sešitů, tak už je pozdě.

Jako by zahodil potenciál té rozervanosti na prosté problémy všedního dne. Ano tušíte správně, že většinu knihy se řeší to, že se Mindy potřebuje dostat mezi oblíbená děvčata ve své škole. To samo o sobě též nedává moc smysl. Hit-girl není ten holčičí typ slečny. Proto tohle tlačení do pozice nafintěné fifleny vypadá moc násilně. I z romantických komedií totiž víme, že tyhle slečny můžou kamarádit i s outsidery nebo dokonce kluky! Celý ten děj mi přijde padlý na hlavu. Na rozdíl od obyčejného kluka Kick-Asse, který má jasné motivace, zázemí, a pokud se stane něco jemu blízkému, tak i emoce, je tohle jen takové přešlapování na místě kvůli samotnému násilí okolo. To samo o sobě také není nic převratného. Většinou jen sviští kulky nebo je tu pár seků katanou. Nic co bychom už jinde neviděli. Paradoxně nejzábavnější a nejpromyšlenější má být závěrečný masakr ve stylu Kmotra. Ale jako by autorovi docházely stránky, kvůli předchozímu neději a musel to sesumírovat na pár panelů. A tím veškerá velká očekávání a radost z pořádného závěru zaniká. Když si k tomu připočteme ještě vývoj hlavního padoucha série, který se má stát z Zuřivce (Red Mist) Motherfuckerem (český překlad netuším a asi nechci vědět) tak vás to ještě víc uzemní. On tak totiž žádný vývoj není až na to, že se snaží parodovat film Batman začíná a všichni z něj mají jenom srandu. Postavy a jejich vývoj jsou v této knize asi až na posledním místě.

Po stránce příběhu je to tedy tuctová kniha, u které se nedivím, že Crew vsadila na jistotu formou Startovače. Kdyby se totiž kniha neprodávala, tak by se nebylo čemu divit. Po pravdě sem měl strach spíše z kresby Johna Romity Jr., jelikož o něm kolují zvěsti, že neumí nakreslit ani krk, ale ten mě spíše mile překvapil. K této sérii jeho kresba padne přesně do stylu ujetého příběhu. Jeho panely s násilím jsou navíc přesvědčivě znepokojující i přesto, že je kresba postav stylizovaná spíše do komiksu pro děti. Styl si drží stejný jako v předchozích dílech a je vidět, že na téhle sérii si dal pořádně záležet.

Tak to byla Hit-girl. Jelikož jste si ji prosadili tak můžete očekávat i pokračování Nářeze, ale je otázka jestli to bude stát za to. V originále sem třetí book ani nedočetl a nevybavuji si o čem to je. Takže pro mě tahle série skončila druhou knihou. Bohužel ani tato výplň ve mě nezanechala silnější dojmy a mám spíš pocit, že je to Zabijačka mého času. :/

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 359 KČ!

Kick-Ass: Nářez - Zabijačka

scénář: Mark Miller

kresba: John Romita, jr.

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2018

Překlad: Darek Šmíd

Počet stran: 136

Formát: 168 x 258 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Partneři