Zaklínač - Prokletí vran

Comics recenze

Svět Zaklínače známý především z knih a herních adaptací má i svůj komiks. To ví asi každý, kdo nečte tento díl jako první z nich (podobně jako já). Jak ale toto dílo působí na osobu tímto světem nepolíbeným? Na to se hned podíváme.

Svět Zaklínače je plný historek, které se nesou od hospody k hospodě a prozpěvují je potulní zpěváci štrádující od hospody k hospodě. Jde o historky ať už těžko uvěřitelné, tak úsměvné a většinou v nich nechybí holý zadek nebo ňadro. To je ta hlavní výhoda, která vám může přemluvit k přečtení obrázkového čtiva. Co si budeme povídat Zaklínač nás svádí ze všech stran a jeho třetí herní díl byl svého času hra roku. Co ale na plat, pokud vás rozsáhlé RPG s gameplayem na desítky hodin nenalákalo? Opravdu jste ochotni, i když teď asi ve slevě pořídit hru naslepo? Nebo nedej bože se vrhnout na knižní variantu, která má na váš vkus přehnaně písmenek? Pokud uvažujete nějak podobně tak je pro vás komiks asi nejsnazší a nejrychlejší varianta pro test, jestli vás tento svět pohltí či nikoliv.

Komiksy o Zaklínače totiž naštěstí vsází na osvědčený formát kratších uzavřených příběhů. Nejsou to jednohubky jak jsme zvyklý u Hellboye, ale táhnou se přes celou knihu, na konci se však uzavřou a nehlodá vás co bude v další knize. Tento formát je pro Geralta z Rivie jako stvořený, protože jeho život jsou jednotlivé obchody a výdělky. Ostřílený zaklínač Geralt a jeho mladý doprovod Ciri jsou totiž ekvivalenty žoldáků, až na to, že u nich nejde jen o boj, a jdou vždy tam, kde se platí více. Po cestě udělají pár melouchů a několikrát se vykoupají v tújích nebo lázních, aby nás oblažili svými dokonalými křivkami. (Pořád to nejsou prasárničky jako jiná díla vycházející pod nakladatelstvím Crew, ale každá kozička se počítá.). A zrovna nyní je jejich nejhlavnější zakázka zlá a nevypočitatelná striga.

Abychom to správně pochopili v knize není striga jen jedna, ale jsou tam rovnou dvě. Na jednu z nich se tahle ostřílená parta zrovna chystá. A aby mladá Ciri byla zasvěcena do tajů, tohoto stvoření tak jí Geralt vypráví po cestě své vlastní zkušenosti z minulosti. Oba příběhy jsou celkem temná, už jen proto, že zrození něčeho takového většinou předchází odporný čin. Ať už to je velká újma na osobě blízké nebo… Počkejte tady se zastavíme. Co předchází zrození strigy na kterou je zaklínači právě chystají je totiž vyvrcholení této knihy. A není to takové obyčejné teď vám povíme proč se to vlastně stalo, ale je to tíživé a dost nechutné. Popravdě v první půlce se příběh nese na lehkých vlnách tajemna, kdy nevíte proč s hrdiny mluví havran jak díle Edgara Allana Poea, které je odlehčeno lázněmi a hospodami. A v druhé půlce příběhu začíná postupně přituhovat. No a aby jste si představili jak mocné je finále tak vám jen prozradím, že je to vrchol postupné gradace.

Kniha je stejně jako její knižní předloha i počítačová odnož v rukou polských tvůrců. Alespoň si to dovolím tvrdit podle jmen jakou jsou Piotr Kowalski, který obstaral kresbu nebo Borys Pugacz-Muraszkiewicz, který se podílel na scénáři s Paulem Tobinem a Karolinou Stachyrovou. Je tedy vidět, že tento polský národní poklad jen tak nedají z rukou a je to velice dobře. Příběh totiž opravdu působí jako by byl vytržen přímo z knihy a není zbytečně přetvořen západním stylem. I samotná kresba se drží vizuálu videohry a skvěle nás dostane do časů zaklínačů. (Jo a ty kozičky jsou fakt pěkné). Navíc je v knize lákadlo pro věrné fanoušky tohoto světa a to je účast postavy jménem Yennefer. Aspoň v době vydání knihy sem všude slyšel “konečně Yennefer!”. A není tu jen na okrasu, ale hraje zde dost zásadní roli, která ji trochu vykresluje charakterové rysy, které možné překvapí i hráče hry, kteří s ní určitě měli sex.

Kdybych pak měl tuto knihu shrnout jako člověk jehož to bylo první setkání se Zaklínačem (to, že sem se kdysi snažil číst knihy nepočítám), tak jsem velice mile překvapen. Příběh i kresba mě mile překvapili ať už způsoby vyprávění tak i celkem, který krásně drží pohromadě a dává skvělý smysl a navíc je zakončen příjemným mrazením v zádech. Určitě je to jedno velké prozření po sérii Assasins Creed, že i herní komiksové adaptace mohou popadnout dobře! To je možná také velkou zásluhou původní knižní předlohy, ale i tak velký palec nahoru a teď se možná i vrhnu na tu hru. Takže mě prosím tak 3 měsíce nerušte.

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 296 KČ!

Zaklínač 3: Prokletí vran

scénář: Paul Tobin, Borys Pugacz-Muraszkiewicz, Karolina Stachyrová

kresba: Piotr Kowalski

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2017

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 128

Formát: 168 x 258 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Partneři