Zaláskovaná Harley

Comics recenze

Nová Harley s Láskou na první ránu! Ztřeštěná milovnice zvířátek, randění a hranolek s kečupem je zpět jen proto, aby nám ukázala, že taky umí být hodná paní doktorka. Nevěříte? Přesvědčte se sami! Přestože se jedná o mix dvou speciálů, jednoho Annualu a pravidelné řady, nudit se (občas) nebudete.

Jsem rád, že BB art nehází flintu do žita a DC New 52 stále vydává, i když se na český trh dere DC Rebirth. Harley Quinn sice není komiksová série dle mého gusta, přesto dokáže místy pobavit. Tedy pokud se nebere moc vážně.

Což je se třetí Harley trochu potíž. Snaha o pozitivní náhled na Harley a spousta umírněnosti dělá ze spoře oděné vyprsené psychopatky těžce průměrné čtení. Až tady si totiž naplno uvědomíte, že Harley Quinn je čtení primárně určené pro náctileté dívky. To vše se mi honilo hlavou v době, když jsem byl nucen pročítat nejen Valentýnský speciál, ale i klasickou řadu, ve které Harley řeší (mimo jiné) i jedno nevydařené rande. Směřování postavy jsou si vědomi i scénáristé Jimmy Palmiotti a Amanda Conner. Jinak si nelze vysvětlit neustálou snahu držet Harley při zemi, která mi vadí již od začátku série. Zde bohužel Harley nemá tak kontrastního partnera, jako zamračenou Power girl ve druhé knize a tak si musí vystačit sama se sebou. Ve výsledku to vypadá tak, že Harley je schopná utáhnout epizodní příběhy a gagy, ale na něco většího si budeme muset počkat do čtvrté knihy (alespoň tak to na konci trojky vypadá). Nastavovaná kaše v podobě odhalených stehen a výstřihů je v podstatě stále stejná, jen těch narážek na lesbický vztah mezi Harley a Poison Ivy je víc a místy jsou i odvážnější. Což samozřejmě oceňuji :)

Krom bloumání série odnikud nikam je čtenář nucen zvládnout i obyčejný pracovní život doktorky Quinzelové se všemi starostmi a shonem, zachraňováním babiček se škrobenou instruktáží první pomoci (notně zastaralou) a příliv nových emancipovaných dívek, kde muž má místo jen proto, aby mohla Harley a čtenářky slintat nad jeho namakaným tělem. Ten rozdíl mezi touto Harley a maniakální divoškou ze Sebevražedného oddílu je neuvěřitelný. A rozhodně se nedá přejít jen rozdílnou cílovou skupinou.

Ale abych pořád jen nebrblal: Jsou to právě speciály, které pobaví nejvíc a snaží se Harley přiblížit více ke čtenářům bořením čtvrté stěny nebo čistě výsměchem všem čtenářovým snahám o nalezení jakékoliv logiky toho, co se odehrává na stránkách. Kresebně musím opět smeknout. Ať už je Harley více či méně zábavná, kresba tomu dodá šmrnc. Je přehledná, sice často mainstreamovsky nudná, ale na Harley je stále hezký pohled. Ve speciálech se sice střídá vícero hostujících kreslířů, ale zde to působí vysloveně osvěžujícím dojmem. Tahle Harley mi sedí. Může dál zachraňovat babičky, prožívat nudné dny v práci, nakupovat krmení pro svá zvířátka nebo řešit rozbitý bojler. Jen by u toho mohla používat to svoje obří kladivo. A hned by bylo na stránkách veseleji!

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS POINTU

Harley Quinn 3: Láska na první ránu (Harley Quinn vol. 3: Kiss kiss bang stab)

Amanda Conner, Jimmy Palmiotti a kol.

Vydavatelství: BB Art

Překlad: Martin D. Antonín

Rok vydání: 3/2018

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 200

Provedení: Paperback, Limitovaný Hardback s přebalem (52 ks.)

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři