Zámek a klíč: Hlavohrátky

Comics recenze

Již po druhé u nás Joe Hill otevřel brány sídla rodu Zámkových s příhodným označením Klíčov. A my se společně podíváme, jak bude příběh této osudem zkoušené rodiny pokračovat. Dámy a pánové, přichází Hlavohrátky...

Když se nějaké rodině stane to, co se stalo Zámkovým na začátku příběhu (smrt otce, znásilnění matky a následný celkem solidní masakr útočníků), tak to zanechá svoje stopy, ale to Osudu nestačilo, a tak jim naložil další setkání s jedním z vrahů. Jak všechno dopadlo, víme, a já se vyvaruju spoilerů pro ty, kdo ještě první díl (kacíři, hanbáři a plantážníci!) nečetli.

Každý z rodiny se nyní srovnává se životem po svém. Nina se stala spíš stínem než člověkem a životem proplouvá, nebo se spíš nechává nést jako pavučina jarním vánkem. Kinsey Zámková je citově nevyrovnaná, ale ve škole je slavná, vždyť je to zabíječka sériových vrahů! Bóďa neustále bloumá Zámkovem a snaží se najít zámek, kam pasuje klíč, a až na to přijde, tak se začnou dít nevídané věci…

A nejstarší syn Tyler předstírá přede všemi, že se nic nestalo, ale zaostává v učení a pořád se fláká se svým novým kámošem Zackem, který se do městečka Lovercraft také přistěhoval teprve nedávno a společně s ním se vrací i duchové minulosti.

Joe Hill se vrací na místo, kde odstartoval naprosto neskutečný příběh, a ke knize, která ukázala jeho pravou vypravěčskou sílu. Poutavým vyprávěním nás bez sebemenší námahy připoutá k příběhu Zámkových, jako by se jednalo o naši vlastní rodinu, a knihu přečteme jedním dechem.

Pomalu zjišťujeme, že i v Zámku a klíči využívá Hill podobné časové vyprávění jako ve svých prvních dvou románech Rohy a Černá Krabice, tedy že současnost, která se v knize odehrává, je pouze špička ledovce a vyvrcholení událostí, které začaly v minulosti… a nyní už se jen všechna vlákna sbíhají dohromady a vytváří finální obraz.

Stejně jako v prvním díle, i zde platí, že příběh, ať už je sebelepší, tvoří jen polovinu úspěchu, protože dle mého názoru by bez kresby Gabriela Rodrigueze byl jen skvělým scénářem. Ale ten kontrast, který je zároveň symbiózou, funguje dokonale. Líbivá, místy až naivní kresba doprovází drsné, hororové a dramatické výjevy s nevídanou drzostí a suverenitou. A ve spojení s tím, jaké výrazné barvy zvolil Jay Fotos, už musíme mluvit o naprosté dokonalosti.

Suma sumárum je Zámek a klíč nejen jednou z nejlepších sérií, která u nás vychází, ale je jedním z nejlepších comicsů, který kdy vyšel. Joe Hill tak dokazuje, že patří na naprostý vrchol comicsových tvůrců. Druhý díl je tak naprostou povinností pro každého fanouška fantastiky.A pokud nemáte ještě první, tak to vezměte z gruntu obojí a nechte se tímhle perfektním dílem pohltit. A nezapomeňte se připojit k našemu společnému snažení pro vydání dalších pokračování!

KOUPIT V  COMICS CENTRU!

Zámek a klíč 2: Hlavohrátky

/Locke & Key 2: Head Games/

Hill, Joe - Rodriguez, Gabriel

Nakladatel: Martin Trojan-3-JAN

Překlad: Jan Kantůrek

Obálka: Gabriel Rodriguez

Redakce: Martin Trojan, Václav Dort, Marek Barányi

Rok vydání: 2013

Počet stran: 160

Rozměr: 160 x 240

 

Provedení­: hardback

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři