Zámek a klíč: Vítejte v Lovercraftu

Comics recenze

Jakoukoliv hrůzostrašnou a tajemnou věc hlídají dveře. Ty zavřeme, zaklapneme petlici, ale protože si stále nejsme jisti, tak je i zamkneme. Ale ke každému zámku existuje klíč, a ať už ho schováme sebelépe, klíč a zámek patří k sobě. Co kdyby ale existoval jeden klíč, který otevře všechny dveře, které si jen budete přát?

 

 

Pan Zámek je výchovným poradcem ve škole, který má manželku a tři děti. Syna Tylera, který je v klasické fázi: „Kéž by někdo zabil mýho tátu, vždyť mě furt jen prudí!“, dceru Kinsey, která nosí dredy a politicko-kulturní názory vyjadřuje nápisy na triku, a nejmladšího syna Bóďu, který má hlavu plnou her a fantazie. Tato idylická, klasická rodina se rozhodne strávit prázdniny v letním domku za městem, kde je vždy dost práce a kde se s nimi poprvé setkáváme. Zároveň i se dvěma narušiteli – jeden má sekeru, druhý revolver. Čeká nás násilí, střelba a smrt.

Nemyslete si, že jsem vám prozradil děj celé knihy, tohle všechno se odehrává jen na několika prvních stranách tohoto skvělého komiksu. Nebudu víc prozrazovat, ale myslím, že když řeknu, že otec rodiny Zámkových zemře a ta se musí přestěhovat na staré rodinné sídlo Klíčov, kde se odehrává většina děje, nic tím nezkazím. Klíčov je stará rozlehlá vila plná tajemství, mystična a dveří, které by měly zůstat raději zamčené. Bóďa je však odemkne a stane se tak iniciátorem a zároveň ústřední postavou příběhu o tom, jak… Ale to už si přečtěte sami.

Comics Centrum nám přináší první knihu z nové komiksové série, kterou napsal Joe Hill, syn slavného hororového spisovatele Stephena Kinga. Malý Joe musel od rána do večera sedět svému otci na klíně a sledovat, jak píše, protože hororové postupy zvládá, stejně jako jeho otec, naprosto brilantně. Od začátku knihy sledujeme děj, který je prokládán střípky a záblesky minulosti, které více a více rozjasňují motivy postav a příčiny jejich chování. Výborně tak graduje napětí, jež skoro až filmově nastartuje vyhrocený začátek, po němž následuje trocha uvolnění, jež ale netrvá dlouho.

S přibývajícími stránkami se děj začne komplikovat a ztemňovat. To, že se jedná o horor a ne thriller, nám napoví nadpřirozeno, které jen posílí dojem, že Kingovo jablko nepadlo daleko od stromu. Mystično jen po okrajích hladí celek a následně se dostává hlouběji do základů zápletky a stejně dobře hraje na nervy čtenáře. Musím přiznat, že jsem bez dechu četl každou bublinu a sledoval brilantně nakreslené panely a nevědomky jsem si při tom kousal ret a žmoulal pravý dolní roh, abych už, už mohl otočit na další stránku a dozvědět se tak, co bude dál.

Celá strašidelná a temná atmosféra, kterou nám Joe Hill bez skrupulí předhazuje jako syrový kus masa na rezavém tácu, geniálně doplnil kresbou Gabriel Rodriguez. Jeho vizuální podání naprosto skvěle kontrastuje svojí skoro až pohádkovou precizností. Výrazy ve tvářích postav jsou perfektně čitelné a zračí se v nich každý pocit, každá emoce. Kontrast Rodriguezovy kresby a temného děje násobí mrazení v zádech, protože to, co nám na první pohled přišlo milé a hezké, se po pár stránkách změní v teror. Drsný a napínavý příběh nám je podáván tak líbivou kresbou, až to děsí.

 

KOUPIT V COMICS CENTRU!

Zámek a klíč 1: Vítejte v Lovecraftu

/Locke & Key 1: Welcome to Lovecraft/

Hill, Joe - Rodriguez, Gabriel

Nakladatel: Comics Centrum

Překlad: Jan Kantůrek

Obálka: Gabriel Rodriguez

Redakce: Václav Dort, Martin Trojan, Kamil Bernášek

Rok vydání: 2011

Počet stran: 168

Rozměr: 160 x 240

Provedení­: hardback, Paperback

 

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři