Zatracení Netopýřího muže

Comics recenze

Batman se ztrátou paměti, mrtvý Joker a ponurý Gotham. To vše v rukou osvědčené dvojice Azzarello/Bermejo doplňuje obraz toho, co sám autor nazývá "Jokerversem". A přidává atmosféru, která by se dala krájet. Vítá vás dospělé DC, Black Label edice.

Joker je mrtvý. Hlavní podezřelý? Batman. Jenže ten si na nic nevzpomíná. Nezbývá mu než přijmout pomoc od muže, jehož společnosti byste se měli vyhýbat - Johna Constantina. Společně s ním se Batman vydává pátrat po pravdě, kdo je neznámý mrtvý muž ležící v márnici a co vlastně dělal on sám. Jenže pokud znáte Johna Constantina, jednou věcí si můžete být vždy jistí: Nic není tak, jak to na první pohled vypadá.

Právě komiksem Batman: Zatracení se čtenářům představuje nová odnož DC, tzv. Black Label, která nahrazuje dosavadní Vertigo. Jejich zaměření zůstává stejné: Vydávání komiksů pro dospělé čtenáře. Díky tomu se před autory otevírají zcela nové možnosti vyprávnění. Jak nám Brian Azzarello dokazuje touto knihou. A jistě vás navnadí fakt, že Zatracení přímo navazuje na syrového Jokera, kterého duo Azzarello/Bermejo vypustili do světa již v roce 2008. Dlouho si pánové lámali hlavu tím, jak by se na veleúspěch, který Joker přinesl, dalo navázat. A zde je odpověď...

Zatracení Batmanovo je vybudováno na atmosféře, která by se dala krájet. Líbí se mi, že si autor nebral servítky ani s dětstvím Bruce Waynea, což je druhá dějová linka, jež budeme sledovat. Batman a Constantine ovšem nejsou jediní, kteří se nám představí. Azzarello využil členy Justice League Dark, můžeme se těšit na Deadmana, Swamp Thinga, Zattanu. Krom nich se ale objeví i další hrdinové, u kterých si můžeme být jistí tím, že se nejedná o vyloženě kladné typy: démon Etrigan, Spectre, Harley Quinn a Enchantress. Poslední jmenovaná je ztvárněna obzvláště fantasticky. Pravda: Po příběhové stránce snad každý komiks, kde je na stoosmdesáti stranách vtěsnáno tolik postav, trpí jistými neduhy. To se nevyhnulo ani Batmanovi. Přesto to Azzarello zvládá ukočírovat a my tak nemusíme sledovat vyslovené nelogičnosti nebo dějové slepé uličky. Ono totiž Zatracení sice má příběhový rámec, jenže místo jasně dané cesty z bodu A do bodu B je nám předloženo plno úvah, hlubokých myšlenek a depresivního nimrání se v niterných hlubinách vlastní duše, ze kterých si čtenář nic neodnese. Příběh jako takový by se tak měl brát s lehkým nadhledem.

Poté ale přichází ke slovu kresba. Lee Bermejo se vysloveně překonal. Gotham v jeho podání je místo smrti, deprese a temné magie. Stísněný pocit vyvolaný tmavými uličkami a všudypřítomnou mlhou se ještě umocní ve chvíli, kdy na scénu nastoupí Enchantress, jejíž zjevení působí jako hororová rána na solar. A k Zatracení rozhodně patří!

Batman: Zatracení je zajímavým čtením, které ovšem do nezapomenutelných výšin nakopává úžasný vizuál od Lee Bermeja. Právě díky tomu vezmu knihu do rukou ještě několikrát, čistě pro potěchu z kresby. Příběhově to sice neosloví každého (troufám si říci, že většinu toho stejně zapomeneme), nicméně autorská dvojice Azzarello/Bermejo nám servíruje Gotham jako nikdo před nimi. Místo plné pochybností, tmy a strachu. Místo jako stvořené pro magii. A pro Batmana. 

KOUPIT KOMIKS BATMAN: ZATRACENÍ PŘÍMO U CRWE

Batman: Zatracení 

Brian Azzarello, Lee Bermejo

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2/2020

Překlad: Štěpán Kopřiva

Formát: 216 x 276 mm

Počet stran: 176

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři