Želví polévka z Gothamu

Comics recenze

Fanoušci želvích ninjů u nás nemají na růžích ustláno. Comics Centrum nám ukázalo želváky v jejich syrové původní podobě z rukou Eastmana a Lairda, jenomže pak se zašmodrchaly práva na vydávání a od té doby se můžeme jen modlit a doufat, že CC opět začne želvy vydávat. Vzniklého vakua se rozhodlo využít nakladatelství Crew a místo Želvích ninjů nám servíruje Želví nindži. A navrch přihodí i jednoho okřídleného savce. Jak nakonec funguje vztah Puberťáci/Batman?

Dát dohromady Batmana a Želvy nindža (Brrr!) vypadá sice na první pohled jako dost ztřeštěný nápad, ale po podrobnějším zkoumání zjistíte, že naši hrdinové mají mnoho společného. Batman i želváci ovládají umění ninju-tsu. Milují stíny. Batman je starý suchar, zatímco želvy většinou nepřestanou mlít pantem a jak jsme zvyklí, sem tam něco zahlásí. Společný základ by jsme tedy měli. Teď je jen dát nějak dohromady.

Nelamte si hlavu s nikterak složitou zápletkou. Zatímco želváci bojují s klanem Noha a Trhačem v New Yorku, zákeřný Krank je pomocí interdimenzionálního portálu všechny přenese do Gothamu. Tam jak známo vládne netopýří muž a Trhač se sice chce dostat domů, ale závdavkem by přitom rád ovládnul i Gotham. Je už jen otázkou času, kdy se Batman dá dohromady s želvama a vyrazí nakopat pár zadků z Nohy. A nebyl by to pořádný crossover, kdyby autoři nepřihodili i pár známých tváří z obou vesmírů. Na stránkách se tak objeví v podstatě všichni Batmanovi záporáci, TMNT zase navštíví Casey Jones a April. A bitka může začít.

Ano, crossover Batman/Želvy nindža (Brrr!) dopadne dle očekávání. Zodpoví se i otázky typu: Kdo je lepší bojovník? Leonardo nebo Batman nebo Trhač? Jí Batman pizzu? Jí Alfréd pizzu? Kupodivu suchopárnému Batmanovi trocha bláznivého želvího poskakování dodává potřebné koření nutné ke vzniku zábavného a chutného crossoveru. Nechme býti stranou, že příběh je prostinký a již po pár stránkách je nám jasné, jak to celé skončí. Faktem totiž zůstává, že Batman s želvákama je komiks, který hlavní cíl plní na výbornou: totiž pobavit čtenáře. Na zbytečné řečičky není místo, to raději nějakou tu akcičku i za cenu, že s celkovým příběhem nemá nic společného a v podstatě je tam jen naroubovaná aby fanoušek získal odpověď na otázku, jestli je lepší bojovník želvák nebo Robin...

Většina crossoverů vznika jako čistě komerční počin a bohužel je to na jejich kvalitě znát. Batman s želvákama na tom jsou stejně, přesto ale co ztrácí na napětí, to komiks vyvažuje akcí, přehledností, hláškujícím Michelangelem a hlavně čtivostí. Samo spojení Batman/TMNT je tak nevšední, že upoutá i pozornost člověka, který se o komiksy běžně nezajímá.

Za scénářem této taškařice stojí James Tynion IV, který do Batmanova světa pronikl coby student velkého Scotta Snydera. Také psal sérii Batman a Robin Eternal nebo Batgirl. Kresbu obstaral Freddie Williams II, který se proslavil svou prací na komiksu Seven Soldiers Granta Morrisona. Jeho kresba je mírně řečeno dosti neortodoxní a lehce specifikovatelná. Díky kombinacím technik vypadají želváci opravdu děsivě, lidé trochu zvláštně a batmobil naprosto hrozně. Hra světla a stínu dodává Gothamu správně ponurou atmosféru a díky tomu jsme ochotni pominout i fakt, že sekvence soubojů působí místy trochu nepřehledně, přičemž je jasně vidět že komiks cílí i na mladší čtenáře (i přes kvadrilion nabroušených katan se na stránkách neobjeví jediná kapka krve...) a trocha čistšího násilí by neškodila.

Crossover Batman/Želvy nindža (Brrr!) vám nabídne přesně to, co od takového titulu očekáváte. Hláškující želváky, Nakrknutého Batmana a hromadu soubojů všech hlavních postav obou vesmírů. Pokud máte rádi želvy i Batmana, toto je kniha která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti, protože to je "TOTÁLNĚ BOŽANSKÁ TÝMOVKA!"

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Batman/Želvy nindža

James Tynion IV, Freddie Williams II

Vydavatelství: Crew

Překlad: Darek Šmíd

Rok vydání: 12/2017

Formát: 170 x 255 mm

Počet stran: 160

Provedení: Paperback, hardback s přebalem, limitovaná edice

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři