Zero 1 - Krize

Comics recenze

    Aleš Kot je pro našince senzací, protože jako první Čech začal být vydávaným scénáristou v  Marvel Comics. Posléze přišel s comicsem Zero, které v USA vydal Image Comics. A právě Zero je první věc, kterou se Aleš představí i u nás.

   
    Edward Zero je unavený starý člověk, na kterém se život podepsal jak fyzicky tak psychicky. Sedí na židli a na hlavu mu míří malej klučina. Píše se rok 2038 a Zero by rád před smrtí vyprávěl svůj životní příběh. Příběh muže kterým Edward Zero byl.

    Začínám misí v roce 2018, kdy Zero musí zneškodnit biomodifikovaného Palestinského teroristu a vyříznout z něj kus agenturní technologie, která oficiálně neexistuje. Ač je vycvičený profesionál a stroj na zabíjení, tak se musí vrhnout do boje dvou napůl lidí napůl strojů, které nezastaví ani úder cihlou do obličeje vedený silou rozjetého kamionu. Další částí příběhu je například pohled do Zerova dětství a výcviku na agenta Agentury a další mise, kde musí zastavit teroristy, bývalé agenty a jiné škodlivé živly.

    Jak je vidno Aleš Kot si pro vyprávění Zerova příběhu zvolil formu povídek, které spojuje jedna společná postava a pomocí kterých vypráví jeden obrovský příběh.  Ke konci knihy si začnete říkat, že už víte, jak zhruba ten příběh může být velký a kdo vlastně ten Edward Zero je, ale pak přijde úplný závěr a Aleš Vám naprosto jasně řekne: Ještě nic netušíte! A tímto mistrovským tahem na konci vytvořil neuvěřitelný clifhanger, který vás nechá zírat s otevřenou pusou.

    Scénář je ovšem jen jedním ze dvou prvků, které ze Zero dělají vynikající comics. Druhou je kresba. V knize najdeme sice jen pět sešitů, ale stejně jako každý sešit vypráví jiný příběh, tak ho kreslí jiný umělec. Jmenovitě to jsou Michael Walsh, Tradd Moore, Mateus Santalouco, Morgan Jeske a Will Tempest. Každý z těchto mužů přináší do různých epizod Zerova života svůj osobitý styl vizualizace vyprávění a dodávají tak knize velice unikátní vyznění.

    Zero je zkrátka parádní akční špionážní comics, který má nakročeno tím správným směrem.

KOUPIT V ARKHAMU!   
Zero 1: Krize
/Zero 1: An Emergency/
Kot, Aleš - Walsh, Michael - Moore, Tradd - …
Nakladatel: Crew   
Překlad: Filip Škába
Obálka: Tom Muller
Redakce:
Rok vydání: 2014
Počet stran: 160
Rozměr: 170 x 260
Provedení­: paperback

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři