Žíví mrtví 16 - Čekání na Negana

Comics recenze

Negan sem, Negan tam. Že vám toto jméno nic neříká? Tak to jste nejspíš neslyšeli nic ohledně značky Walking Dead z pera Roberta Kirkmana. Tato ikonická postava se nám nedávno poprvé objevila ve stejnojmenném televizním seriálu a stejně tak se připravujeme na její příchod v českém vydání této působivé série.

Když se podíváme na přebal knihy, kterou nám jako obvykle přináší nakladatelství Crew, a vidíme, že se jedná o šestnáctý díl napadají nás různé otázky. Čím by nás Kirkman mohl ještě překvapit? Co by nám rád ještě ukázal? Málokdo si totiž vzpomíná na to, že Kirkman nám na tuto otázku odpověděl již v předmluvě prvního dílu, kde nám sdělil toto.

"V ŽÍVÝCH MRTVÝCH bych rád prozkoumal, jak se lidé vyrovnají s extrémními situacemi a jak je tyto události MĚNÍ. Beru to jako běh na dlouho trať. Budete sledovat, jak se Rick vyvíjí a dozrává, a až se jednou zase vrátíte sem na počátek, už ho vůbec nepoznáte. Doufám, že jste se těšili na epicky rozvinutý příběh, protože přesně s tímhle záměrem ho píšu."

A proto Kirkman poctivě buduje atmosféru a připravuje nás na události budoucí. V mezidobí nám předkládá krásnou sociální sondu do osudů lidí kolem hlavního hrdiny Ricka Grimese. Mnozí samozřejmě čekají hlavně na akci a extrémní situace, ale v této sérii jsou jen nástrojem pro budování charakterů, na kterých vše stojí. Je tedy možné, že vás překvapí, že v tomto dílu není žádná pořádná pohroma, která vás zasadí do židle, že by se ve vás krve nedořezali, a přesto bych ho ohodnotil stejně dobře jako díly předchozí. Tam, kde jiní vidí jen nudnou vatu, kterou je třeba vyvážit klasickou Kirkmanovskou sinusoidu, já vidím to co se nám v komiksu ještě neobjevilo a co nám Robert předkládá s takovou suverenitou, že si nedokážete přiznat fakt, že by skutečnost vypadala jinak.

Šestnáctý díl přitom nezačíná ničím novátorským a jen nám představuje obvyklou rutinu zombie světa v podobě docházejících zásob a nutnosti zajistit své bezpečí. Vše se však mění, jak už se to na tomto světe stává, s příchodem Ježíše. Postava o které nevíme co si myslet, stejně tak jako to netuší hlavní hrdinové s Rickem v čele. Po všech peripetiích, kterými si prošli není opatrnosti nikdy nazbyt. A to je tématem tohoto dílu. Kirkman jako by věděl, co přesně nám tu ještě chybělo a tak nás napíná až do těch nejneúnosnějších mezí. Vkládá nám totiž do hlavy hlodající myšlenku jak daleko je dobro od zla a jak je od sebe odlišit. Do této doby jsme žili ve světě, kde se musí vše zákonitě podělat, ale co když jsou na světě i dobrá místa. Co když se štěstí posadí i na tuto skupinu a konečně je čekají světlé zítřky?

O tom jestli je takhle možnost reálná nebo to jsou jen plané sny všech zúčastněných se však tak snadno nedozvíte a proto budete hltat stránku za stránkou. Jedno je však jasné a to, že toto vnitřní dilema dokáže udržet vaši pozornost naplno bdělou a budete tak připraveni na vše dobré i špatné co se na nás valí. A ať už jste nebo nejste fanoušky televizní odnože je pro vás tento díl navíc velice důležitý a to z toho důvodu, že je zde první zmínka o Neganovi. A kdo je to ten Negan, že o něm tak často slyšíte? To a o mnoho více se dozvíte v sešitech 91 - 96. Při čtení se navíc můžete pomalu těšit na jubilejní sešit číslo 100, který je již teď velkým pojmem ve světě Živých mrtvých a dočkáme se ho v již v květnu v díle s názvem "Důvod se bát".

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 269 KČ!

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Partneři