Živí mrtví 17 - Čtyři vraždy stačí drahoušku

Comics recenze

Říká se, že první dojem je vždy důležitý. Nezáleží však jen na tom co máte na sobě nebo v ruce. Ani tak moc nezáleží na tom jak zrovna vypadáte. Nejdůležitější ze všeho je to co při prvním představení vypustíte z úst. Co si pak máme myslet o člověku, který drží v ruce baseballovou pálku omotanou ostnatým drátem a uvítá vás rozpravou:  "Ale koťátka, už jste se někdo pochcal? Mám takovej pocit, že už je to zatraceně blízko.". Chtěli jste peklo, tak tady ho máte v čiré podobě a rozhodně máme Důvod se bát.

Jak jste nejspíše pochopili tak nás nakladatelství Crew, v již sedmnáctém díle eposu Živí mrtvý, seznámí s dlouho očekávanou postavou Negana. To se však nestane hned na začátku tohoto booku. Nejprve se setkáme s prvními zástupci Zachránců, jak si říká klan vedený Neganem, který za nedobrovolné poplatky nabízí ochranu všem společenstvím v okolí. Jejich chtíč po výpalném nezná mezí a proto při setkání s Rickem a jeho skupinou chtějí více než by mohli očekávat. Je zcela jasné, že dostanou co si zaslouží a jak jistě chápete zásoby to rozhodně nebudou. Toto střetnutí pak zažehne jiskru, jenž způsobí události na které nejste připraveni ani pokud tuto sérii poctivě čtete od prvního dílu.

Jedno vítězství válku nevyhrává. Kéž by si toho byli vědomi všichni přeživší. Bylo by asi zbytečné vám zde popisovat co se v tomto díle odehrává. Co zbytečné bylo by to spíše neohleduplné, neboť pokud si to sami neprožijete neuvěříte mi ani slovo. Zajímavé na tomto přelomové části série je to, že veškerou pozornost si získala díky smrti jedné z hlavních postav. Bylo by, ale neuctivé přejít to, že Kirkman se snaží srazit na kolena všechny bytosti v jeho okolí. Proto se rozhodl, že po klidnější a spíše psychologické předchozí části, si tentokrát na nástěnce jeho oblíbených postav poškrtá o trochu více než byste si přáli.

K životu nepatří jen nikdy nekončící násilí, ale také trochu té romantiky. Robert si je toho plně vědom a rozhodne se nám nachystat románek, který si jeho aktéři po všech jejich strastech rozhodně zaslouží. Je krásné sledovat, že série je promyšlená do všech detailů. Proto zde nezačíná románek láskyplnýmy výrazy náklonnosti, ale prvně je zavrhován z čistě pragmatických důvodů. Strach a smrt chodí kolem každým dnem a tak se Rick snaží nenavazovat žádné vztahy, neboť si klade za vinu smrt všech jeho milovaných. O to uvěřitelnější je pak začátek vztahu založený na tom, že oni neumírají.

Kresba stále pokračuje v nastoleném stylu, který se podle mě skvěle hodí k atmosféře tohoto díla. Je mnoho lidí co si stěžovalo u druhého dílu na odchod Tonyho Moora. Pro mě však byla jeho kresba moc úhledná a krásná na to, aby dokázala vystihnout postapokalyptickou atmosféru ve které se nacházíme. Charlieho Adlarda pak plně oceníte právě v této části. Nedokážu si představit, že by někdo jiný dokázal brutality, které se zde dějí, vykreslit tak skvěle, že se i čtenáři dělá spatně při sledování tanečního sóla slečny Lucille.

Pokud byste si v životě měli přečíst jediný díl této série tak vám většina lidí řekne, že by to měl být tento. Ano chybělo by vám spousty dílů předchozích a následujících a toto dílo je nejkrásnější právě jako celek, nicméně v tomto kousku je všechno co by zde mělo být. Napětí, láska, smrt, strach, smutek a nevypočitatelné plány na obouch stranách. První plamínek nacházejících událostí byl zažehnut a vy všichni přitom chcete být. Přidejte se tedy mezi čtenáře této skvělé série, protože následující 4 díly nás vyždímou na maximum a po jejich dokončení již nic nebude jako dřív.

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 269 KČ!

 

Živí mrtví 17: Důvod se bát

scénář: Robert Kirkman

kresba: Charlie Adlard, Cliff Rathburn

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2016

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 136

Formát: 165 x 255 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Partneři