Znovuzrození DC: Odznak

Comics recenze

Batman a Flash ve velkém crossoveru Znovuzrození hrdinů DC pátrají po původu tajemného žlutého odznaku napříč vesmírem. A dojde i na jedno velké odhalení. 

Velký společný projekt „Znovuzrození hrdinů DC“ nakladatelství Crew a BB art odstartoval v loňském roce útlou knížečkou, která měla čtenáře namotivovat a uvést do děje. Co bylo započato v tomhle krátkém úvodníku Geoffem Johnsonem nyní pokračuje v Odznaku. Ten obsahuje celkem 4 sešity, čili opět není nijak dlouhý – po dvou ze série Batman, po dvou z řady Flashe a stojí za nimi „jejich“ scénáristi, tedy Tom King a Joshua Williamson. Odznak je sice kratší v rozsahu, ale umně to kompenzuje intenzitou a drivem, který se mu nedá upřít.

Na úvod je třeba říct, že Odznak trpí jednou relativně zásadní vadou. Autoři totiž předpokládají čtenářovu znalost hned několika věcí. V rámci znovuzrození je dobré mít načteného Batmana a Flashe, tedy ty díly které zatím vyšly česky. Tady je sice provázanost asi nejmenší – a u Temného rytíře prakticky minimální – ale stejně je lepší příběh znát. Pak tu máme provázanost s legendárními Strážci – Watchmeny Alana Moora. Je takovým veřejným tajemstvím, že v rámci série znovuzrození dochází k provázání obou vesmírů ze strany DC, i když je pravda, že v případě Odznaku vám zatím stačí v podstatě vidět jen film (vy hříšníci!), protože o titulním odznaku s kapkou krve i o Dr. Manhattonovi se tady dozvíte vše podstatné a většího rozvinutí se dočkáme až, ve stále vycházející, Doomsday Clock. Největší problém je ale provázanost se zásadní událostí světa DC – Flashpointem. Asi se neztratíte úplně, ale budete trochu tápat a bohužel tuto neznalost zatím nemůžete v češtině dohnat. Flashpoint by sice měl v budoucnu vyjít v rámci DcKK, ale do té doby je jediná možnost originál. Tolik tedy k provázanosti a nyní zpět k Odznaku samotnému.

Základem příběhu je titulní žlutý odznak a neznámá tajemná entita, která hýbe a ovlivňuje náš svět. Kdo jiný by se měl s touto záhadou popasovat, než velký detektiv Batman a jeho přítel Flash. Celé je to takové propletení Znovuzrození, výše zmíněného Flashpointu a New 52, což sice na papíře působí zajímavě, ale ve výsledku není příběh Odznak zas až tak převratný, jak se nám snaží tvůrci říct a vše zásadní se děje na posledních pár stranách, které mají čtenáře šokovat a navnadit na pokračování. problém je, že vy už ale v zásadě tušíte, k čemu se schyluje, a tak odhalení ztrácí většinu svého překvapení.

Co je třeba vyzdvihnout je spolupráce obou scénáristů, která v rámci Odznaku skvěle funguje a jeden druhého umně doplňují, což ej nejlépe vidět na scénách, které se nám nabízejí z pohledů obou postav nezávisle na sobě. On i nápad na propojení Znovuzrození, a tedy světa klasických DC hrdinů a Strážců je super, jen pořád nějak čekáme na něco převratného. Ale toho se logicky dočkáme právě ve zmíněném Doomsday clock. V jádru je Odznak stále mainstreamová záležitost, ale dobře fungující a čtivá – až tak, že mě mrzelo, jak rychle utekla.

České vydání provází speciální promo akce, kdy existují hned tři verze obálek. Jedna s Batmanem, jedna s Flashem a jedna „půl na půl“, které ovšem vyšlo pouhých pět kusů náhodně distribuovaných po prodejcích. Samozřejmě ten výběr není tak jednoduchý, protože všechny knihy jsou zepředu zakryté lentikulárním obrázkem, a vy tak kupujete pověstného „zajíce v pytli“ a nikdy nevíte, co dostanete, dokud komiks doma nerozbalíte.

 Na závěr je určitě dobré nakladatslvtí Crew pochválit nejen za uvedenou akci s obálkami, ale hlavně za možnost si Odznak v češtině přečíst, protože se jedná o skvělý superhrdinský crossover, který sice trpí všemi klasickými neduhy „pláštěnkářských“ komiksů, ale na druhou stranu funguje, posouvá příběh dál a navnadí vás na věci další. Rozhodně se mi líbí celé to propletení světa DC a těším se na příští rok, kdy u nás vyjde (snad) Doomsday clock. 

 

Koupit přímo v nakladatelství Crew!

 

Batman/Flash: Odznak

Scénář: Tom King a Joshua Williamson

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2019 

Počet stran: 104

Překlad: Petr Zenkl

Formát: 258x168 mm, brož

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři